Jump to content
Vesperala Forum

Traian Băsescu - topic despre preşedinte


L-aţi vota dacă duminică ar fi alegeri?  

13 members have voted

  1. 1. L-aţi vota dacă duminică ar fi alegeri?

    • Da
      2
    • Nu
      7
    • Nu m-aş duce la vot
      3
    • Nu am încă 18 ani, deci nu am drept de vot
      1


Recommended Posts

La fel ca data trecuta. Nu votez. :) Si nu e vorba numai de Basescu. Dupa ce am vazut cum fiecare candidat intelege sa isi faca propaganda, cred ca nu voi vota niciodata. Si aici ma refer la monstruozitatile care au avut loc de Pasti si de 1 Mai. Atunci am vazut cine alege, de fapt, presedintele. E vorba de prostimea care se calca in picioare pentru 5 mici si un pahar de bere. Nu merita sa strabat cei 200 de metri, pentru ca, in clipa in care am vazut oribilitatea la TV, am avut o revelatie: nu conteaza votul meu.

 

Ma intereseaza destul de putin (nu deloc) daca Basescu mai castiga alegerile. E din ce in ce mai clar ca nu va castiga. Oricum, cine ii va succeda nu va reusi cu nimic mai mult decat el. Imprumutul de 20 mld. (din care nici un leu nu va reveni vreunui locuitor de rand al tarii, dar pe care acesta il va plati cu varf si indesat), pe care il va lasa mostenire, va fi una din cauze.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

La fel ca data trecuta. Nu votez. :) Si nu e vorba numai de Basescu. Dupa ce am vazut cum fiecare candidat intelege sa isi faca propaganda, cred ca nu voi vota niciodata. Si aici ma refer la monstruozitatile care au avut loc de Pasti si de 1 Mai. Atunci am vazut cine alege, de fapt, presedintele. E vorba de prostimea care se calca in picioare pentru 5 mici si un pahar de bere. Nu merita sa strabat cei 200 de metri, pentru ca, in clipa in care am vazut oribilitatea la TV, am avut o revelatie: nu conteaza votul meu.

 

Ma intereseaza destul de putin (nu deloc) daca Basescu mai castiga alegerile. E din ce in ce mai clar ca nu va castiga. Oricum, cine ii va succeda nu va reusi cu nimic mai mult decat el. Imprumutul de 20 mld. (din care nici un leu nu va reveni vreunui locuitor de rand al tarii, dar pe care acesta il va plati cu varf si indesat), pe care il va lasa mostenire, va fi una din cauze.

Da-mi voie sa te contrazic. Din pacate, o mare parte din acesti bani vor reveni indirect pensionarilor, pentru ca altfel guvernul n-ar avea din ce plati pensiile. Nu vreau sa fiu inteles gresit, nu sunt impotriva pensionarilor (dealtfel si parintii mei sunt pensionari), dar cred ca prioritatea ar trebui sa fie firmele private, care produc locuri de munca si dau bani la buget. Daca astia dispar, nu vor mai fi bani nici pentru pensii, nici pentru salsriile bugatarilor, nici chiar pentru rambursarea imprumutului de la FMI & co.

 

On topic: l-as vota in continuare, in lipsa de alternativa credibila. Pe cine sa pun stampila? Pe Geoana, care tine sa-si confirme porecla pusa de Iliescu> Pe Antonescu, care nu e in stare decat de gargara ieftina? Sau poate pe principele cabotin Duda, care face de ras Casa Regala? :huh:

 

Cu toate defectele lui, Basescu a facut totusi ceva: a incercat sa lupte impotriva sistemului. Chiar daca nu prea i-a iesit, in mare parte din cauza limitarilor dictate de Constitutie, macar s-a luptat. Prefer un presedinte jucatopr unui presedinte-carpa, kaghebista sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Cu toate defectele lui, Basescu a facut totusi ceva: a incercat sa lupte impotriva sistemului. Chiar daca nu prea i-a iesit, in mare parte din cauza limitarilor dictate de Constitutie, macar s-a luptat. Prefer un presedinte jucatopr unui presedinte-carpa, kaghebista sau nu.

Nici nu a incercat. Decat la nivel de discurs. Ba mai mult, a creat un nou sistem, bazat pe cel vechi, care, cred eu, e mult mai rau decat "predecesorul". Si nu din cauza Constitutiei, ci pentru ca nu are niciun interes sa il imbunatateasca. La cate legi a incalcat el (de toate felurile: morale, civile, penale etc.), cred ca putea trai cu gandul ca a incalcat Constitutia putin, daca vroia. Nu cred ca ar trebui sa ne multumim doar cu gandul ca "a incercat". Daca nu e bun trebuie aruncat. Niciodata tara asta nu va fi mai "traibila" daca presedintele care a dat gres intr-un mod lamentabil va ramane in functie, pentru ca omul nu se schimba. Si sigur ca alternativele nu par deloc agreabile, dar niciunul din candidati, cu exceptia lui Basescu nu a ocupat functia de presedinte niciodata. Tocmai de asta, nu poti sa stii de ce sunt in stare. Oricum, mai rau de atat e aproape imposibil sa fie, zic eu.

 

Azi m-am razgandit. Cineva mi-a luminat calea pe care orbecaiam fara niciun orizont, si mi-am dat seama ca Basescu va castiga alegerile. Sondajele-s minciuni. Sunt unelte. Unelte de manipulare. Totusi, in cazul in care chelu' nu candideaza (am auzit si varianta asta, desi cred ca si dansa e o unealta), ma duc la vot. Si stiu clar cu cine as vota.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Ca de obicei , am de ales intre mai multe rele : O Duda , un Crin , Geoana si un Chel ( asta vine de la scoala de adanca gandire si simtire , Mircea Badea ) . Merg pe mana chelului care ( cica ) mai e si chior , curvar , betiv , etc .

Nu de alta , da' imi plac astia mai imperfectii . Si as alege ( in continuare ) nelinistea in dauna linistii tembelizante . Aia in care credea taica Iliescu si pe care entitatea dudacrinugeoana vrea s-o aduca inapoi .

Link to comment
Share on other sites

Exact motivul pe care il are socra-tu sa te ia drept cumsecade.

Nu esti zdravan? Cum naiba de pui asemenea intrebari? Esti fan geoana te pomenesti?

 

Nu sunt fan Geoana....nu sunt fanul nimanui....dar oricine numai basescu ba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...