Jump to content
Vesperala Forum

Independenţa KOSOVO


vesperala

Recommended Posts

din pacate, s-a creat un precedent al naibii de periculos

prevad ca in viitorul apropiat ''fortele separatiste'' isi vor accentua miscare secesionista din multe zone europene si nu numai

mai sesizez un aspect cel putin straniu:

miloseviki a fost acuzat ca a cerut independenta sarbilor din bosnia , croatia.....si a fost judecat!

acum insa......

 

in gluma ma intreb unde vom ajunge daca:

-UDMR vor cere independenta ''tinuturilor secuiesti''

-bulgarii, sudul dobrogei

-tatari, cateva catune din delta

-cativa sarbi, un cartier din timisoara

-nevasta-mea, dormitorul

Link to comment
Share on other sites

va propun o alta perspectiva globala

KOSOVO

un nou stat independent....

ce posibilitati va avea el ca stat sa supravietuiasca ''independent'' intr-o EUROPA tot mai avida de dominatie financiara?......nici una

acum ''norodul'' e in extaz, crezand ca a realizat o mare victorie...de fapt e o utopie

in afara de falsa idee ca musulmanii vor invada europa pe axa albania-kosovo ce ofera ei?

curand teritoriul kosovar va intre pe alte maini, caci fara ''ajutor'' va subcomba

de fapt, o parte a dominatiei ruse va trece in traista americana

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

am vazut alaturate steguri americane si kosovare, fluturate cu sarg de niste ''oi''- masa de manevra

parca-mi pare cunoscuta regia asta

Edited by puiu.t
Link to comment
Share on other sites

va propun o alta perspectiva globala

KOSOVO

un nou stat independent....

ce posibilitati va avea el ca stat sa supravietuiasca ''independent'' intr-o EUROPA tot mai avida de dominatie financiara?......nici una

acum ''norodul'' e in extaz, crezand ca a realizat o mare victorie..

 

N-ai frica ...daca a supravietuit Romania dupa 1990 desi era un exemplu de amestec perfect intre prostie comunista si imoralitate generalizata.

In 1990 cand Romania s-a scuturat de dictatura Kosovarii lucrau de zeci de ani liberi prin Europa si mai lucreaza si azi cu sutele de mii mai ales in Elvetia si sunt mult mai Europeni decat romanii ...iti zice unul care a lucrat cu ei.

 

.de fapt e o utopie ....in afara de falsa idee ca musulmanii vor invada europa pe axa albania-kosovo ce ofera ei?

 

de ce nu te impacientezi atunci cand sti ca in Franta suntde 3 x mai multi islamisti decat are Kosovo populatie ...in plus de asta mai exista milioane si in alte tari vestice ....dar sti care e diferenta intre ei?

Musulmanul kosovar este nascut ca european in Europa si este total integrat ...pe cand turcii din germania, pakistanezii din Anglia sau Magrebienii din Franta ...care nici nu se gandesc sa se integreze.

 

curand teritoriul kosovar va intre pe alte maini, caci fara ''ajutor'' va subcomba

de fapt, o parte a dominatiei ruse va trece in traista americana

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Si care tara democratica sub influenta americana a sucombat?

 

am vazut alaturate steguri americane si kosovare, fluturate cu sarg de niste ''oi''- masa de manevra

parca-mi pare cunoscuta regia asta

 

Ai fi preferat probabil steaguri rusesti?

 

Fi fara grija ca in 20 de ani Kosovo va fi mult deasupra Romaniei .... diferenta vine mai ales de la faptul ca daca romanii lucreaza ca zidari si capsunari pe bani putini in occident ...kosovarii castiga bani frumosi practicand meserii calificate si bine platite mai ales in Elvetia.

 

Pe cat faci pariu ca pozitia Romaniei in problema Kosovo ... este o Prostie Nationala ...si ca in scurt timp o va recunoaste?

 

Kosovarii au motive de fericire ... caci au scapat de criminalii care le-au violat femeile ucis barbatii si alungat de la casele lor batranii !

Deci independenta Kosovo ... este ceva EXTREM de pozitiv ...si trebuie sa fie intradevar un model de luare aminte pentru toate tarile care isi masacreaza minoritatile si nu procedeaza asa cum a procedat Romania care le-a asigurat drepturi peste drepturi inclusiv putere politica.

Edited by Sykarian
Link to comment
Share on other sites

si trebuie sa fie intradevar un model de luare aminte pentru toate tarile care isi masacreaza minoritatile si nu procedeaza asa cum a procedat Romania care le-a asigurat drepturi peste drepturi inclusiv putere politica.

crezi că va conta că li s-au garantat acele drepturi? că nu vor demonstra cu "dovezi" că li s-au încălcat doar pentru a-şi atinge scopul?

eu chiar sunt convinsă că în curând vom afla ce sistem de asuprire diabolic avem şi cum îi discriminăm.

Link to comment
Share on other sites

sau Magrebienii din Franta ...care nici nu se gandesc sa se integreze.

 

Cer voie sa intervin : e o afirmatie care trebuie facuta cu grija ... inclusiv aici subiectul este tratat cu manusi, adevarul fiind la mijloc ... majoritatea insa sunt perfect integrati, traind aici de generatii ... nu faceti amalgam intre integristi si musulmanul de rind ....

Link to comment
Share on other sites

Irelevant pentru Romania. Alte-s datele problemei.

 

Este doar o suma de compromisuri acolo si nu numai. Ca individ de rand cred ca si SUA si Franta(fiind printre primii care au recunoscut statul) au luat in calcul acum ceva timp efectele asupra tarilor cu minoritati. Macar la nivel de intentie si tot au facut-o. Se poate conta pe asta.

 

Intai(oficial) a contat faptul ca s-a murit prea mult acolo. Ulterior, daca tot trebuia facut ceva cu provincia Kosovo s-au pus in balanta toate parerile. Si intai a fost Germania. "Prieteni" de-o viata cu sarbii. Apoi sa nu-l uitam pe Sarkozi. Mai nou. Tipul vrea sa calce pe gat Marea Britanie. Ocazie mai buna nici ca se gasea.

 

Alt compromis il vad ca pe un avertisment dat Turciei. Stiti problema lor cu grecii. Si asta prelungeste o idee statul la usa UE.

 

Sa nu neglijam noii intrati. Acelasi drac. Adica la mana greilor.

 

Si pe final Rusia, pe acelasi picior cu interesele economice.

 

Adica o palma Rusiei si ne vedem si de afaceri.

 

Ca ultima parere. Cu sarbii nu te poti intelege. Nu is parolisti. Europa stie asta. Traditionala prietenie a noastra cu ei este doar... folclor.

 

Subliniez ideea in final ca noi(Romania) nu avem nici in clin nici in maneca cu situatia data. Doar speculatii.

 

Traim si vedem.

Link to comment
Share on other sites

crezi că va conta că li s-au garantat acele drepturi? că nu vor demonstra cu "dovezi" că li s-au încălcat doar pentru a-şi atinge scopul?

eu chiar sunt convinsă că în curând vom afla ce sistem de asuprire diabolic avem şi cum îi discriminăm.

 

Nu cumva ai uitat ca esti in UE si in NATO si ca in Romania sunt baze americane.

 

Crezi ca va tine la astia cu minciuna ...mai ales opusa adevarului ca de 20 de ani conduc fara pauza tara?

 

Lucrul cel mai inteligent este sa nu li se dea apa la moara frinarlor si WCtudoritilor ....caci astia iarasi radicalizeaza si intarata maghiarimea ... si asta e contraproductiv, periculos si inutil, mai ales in momentul de fata... cu atat mai mult cu cat se aud glasuri ca Romania bate in retragere si va accepta indepenedenta Kosovei!

Link to comment
Share on other sites

Nu cumva ai uitat ca esti in UE si in NATO si ca in Romania sunt baze americane.

 

Crezi ca va tine la astia cu minciuna ...mai ales opusa adevarului ca de 20 de ani conduc fara pauza tara?

 

Lucrul cel mai inteligent este sa nu li se dea apa la moara frinarlor si WCtudoritilor ....caci astia iarasi radicalizeaza si intarata maghiarimea ... si asta e contraproductiv, periculos si inutil, mai ales in momentul de fata... cu atat mai mult cu cat se aud glasuri ca Romania bate in retragere si va accepta indepenedenta Kosovei!

 

Baga argumente . Suntem intre cunoscuti, ce naiba?

Link to comment
Share on other sites

Lucrul cel mai inteligent este sa nu li se dea apa la moara frinarlor si WCtudoritilor ....caci astia iarasi radicalizeaza si intarata maghiarimea ...

vremea ăstora e trecută deja... cât despre unguri, nu sunt monştri, ci oameni.

care nu cred că se ia după ceea ce aud la televizor.

asta nu îi împiedică să aibă interese opuse nouă.

Link to comment
Share on other sites

vremea ăstora e trecută deja... cât despre unguri, nu sunt monştri, ci oameni.

care nu cred că se ia după ceea ce aud la televizor.

asta nu îi împiedică să aibă interese opuse nouă.

 

Nu-s unguri. Sunt cetateni romani. Si gandesc o idee altfel. E opinia lor si nimeni nu are voie sa ii conteste.

 

Cum am spus, este irelevant pentru Romania tinutul Kosovo.

 

Este punctul de vedere oficial si trebuie luat ca atare. Ceva neclar?

 

PS: Daca-mi defineste cineva "interesul" il pup in fund. La propriu.

 

Retineti ca suntem comunitari si suntem in 2008.

Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte dezamagit!

De 3 zile tot caut la TV germana sa prind emisiuni despre Kosovo ....dar nimic! .... doar cateva stiri de max 15 secunde la actualitati ...si atata tot!

 

Pai astia nu isi dau seama de marele pericol pe care-l reprezinta infintarea tocmai in Europa a unui nou stat la fel de puternic ca America si la fel de mare si periculos ca Rusia ?

Cum ar fi sa credem ....daca ne-am lua dupa importanta care i se acorda in media romaneasca?

Link to comment
Share on other sites

"Atitudinea Kosovo"

... motiv de farsa electorala jucata fara masca de diversi mascarici nationalisti, poporului roman.

 

Caci in realitate Romania a recunoscut de facto si jure independenta Kosovo-ului (mai putin verbal declarativ)!

 

Aceasta este evidentiat prin faptul ca militari romani actioneaza in Kosovo ...cu atitudine "PRO Kosovo stat independent" ... sub mandat de la Bruxelles ( care a devenit simbolul unei noi puteri mondiale dupa Washington si Moscova) ! Participand impreuna cu acestia la Apararea si Organizarea institutionala a noului stat independent!!!!

 

Asa ca militarii romani apara noul stat independent Kosovo tocmai de pericolul fratesc al prietenului sarb!

 

Si cum Faptele Conteaza ... tocmai faptele statului Romania ... sunt cele care ne dovedesc din plin ca Romania este un partener de baza al UE ...care actioneaza in comun si univoc cu UE ....si asta contrazice flagrant discursurile nationalist-demagocice ale stupidei clase politice din Romania.

 

Vorbe inflacarate cu care am fost "delectati" de diferiti stupizi pe la televiziuni la fel de stupide ... si de nationalisti cu capete infierbantate, sunt goale de continut faptic si au doar un caracter declarativ formal (ca sa dea bine la popor) ...adica sunt doar un teatru ieftin jucat cu scop electoral (la unii chiar si din prostie) !

 

Faptele sunt cele care "vorbeste" !...si faptele ne arata clar ca Romania e in Kosovo ... impreuna cu alti aliatii europeni ...sa ii apere independenta proaspat dobandita!

 

Ce au dovedit politicienii demagogi care nu au fost capabili sa priceapa jocul inteligent a lui Basescu ? ...este ca nu sunt decat niste politiceni papitoi cu niste capete de sfecle inepte ...adica drept ceva ce i-am si considerat tot timpul!

Edited by Sykarian
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...