Jump to content
Vesperala Forum

ce am ?


KyKy

Recommended Posts

Mai mereu stau si imi plang de mila. Ma simt un nimeni si un nimic.

Intre prieteni ma simt ca unul care vine fara invitatie la o petrecere.

 

Cateodata am ganduri sunucigase din dorinta ca ma simt in plus oriunde.

In urma cu 4 zile am crescut temperatura in camera la 47`C doar ca sa mi se faca rau si sa DIE !!

 

Nu stiu daca mai am intoarcere.

 

Puteti sa ignorati postul, nu imi placa sa incarc pe altii cu problemele mele.

Link to comment
Share on other sites

:huh:

eu cred doar că eşti supărat din cauza vreunui lucru care nu iese cum vrei

 

:) încearcă să mai ieşi, să vorbeşti cu prietenii, să te distrezi...

dezamăgirile nu sunt pentru vârsta ta.

Link to comment
Share on other sites

:huh:

eu cred doar că eşti supărat din cauza vreunui lucru care nu iese cum vrei

 

:) încearcă să mai ieşi, să vorbeşti cu prietenii, să te distrezi...

dezamăgirile nu sunt pentru vârsta ta.

 

tocmai asta e

ca iesirilie m-au adus.

Celputin azi am vazut ceva oribil si deja simt ca nu am "loc sub soare"

Link to comment
Share on other sites

dezamăgirile nu sunt pentru vârsta ta.

Din contra. E imposibil ca cineva sa treaca prin adolescenta si sa nu aiba astfel de perioade in care se simte diferit fata de TOTI cei care il inconjoara. Adolescenta este perioada in care un individ isi pune cele mai multe intrebari. In legatura cu multe lucruri. La majoritatea din ele nu gaseste raspuns, si de asta se simte mai "mic" in comparatie cu ceilalti. Este si varsta la care exagereaza in reactii, poate pentru a atrage atentia si a scapa intr-un fel de "problemele" astea (asta, dupa o copilarie in care a fost mai mereu in centrul atentiei, in special in familie - asa a fost la mine :D:).

 

Eu cred ca e ceva normal. :) Nu are rost sa te ingrijorezi foarte tare...Incearca, totusi, sa faci ceva cu gandurile sinucigase. Sunt sigur ca, de fapt, nu ai nicio intentie de a te omori. Dar poate in incercarea de a atrage atentia, se intampla un accident, sau exagerezi si chiar se intampla. :unsure: Ai grija... Poate cateva sedinte cu un psiholog te-ar ajuta...Si vorbesc foarte serios, nu e nimic rau sau rusinos in a vorbi cu cineva care stie cum sa faca in asa fel incat sa scapi de anume ganduri.

 

..."Sinuciderea este o solutie permanenta pentru o problema trecatoare" (S. Freud) :)

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Completez ce au spus deja colegii mei.

 

Niciodata nu este bine sa iei decizii importante cand esti suparat. Mai toate problemele se rezolva in timp. Si crede-ma, la fel ca tine se simt si prietenii tai, numai ca tu nu stii asta. Aceasta este adolescenta.

 

Sinuciderea nu este raspunsul la nicio problema. Si nici nu impresioneaza pe nimeni decat in sens negativ.

Link to comment
Share on other sites

Completez ce au spus deja colegii mei.

 

Niciodata nu este bine sa iei decizii importante cand esti suparat. Mai toate problemele se rezolva in timp. Si crede-ma, la fel ca tine se simt si prietenii tai, numai ca tu nu stii asta. Aceasta este adolescenta.

 

Sinuciderea nu este raspunsul la nicio problema. Si nici nu impresioneaza pe nimeni decat in sens negativ.

 

unii zic ... era o povara

Link to comment
Share on other sites

...eu zic ca poate ar fii bine sa mai mergi pe la Biserica, sa asculti Slujbele de duminica, sa mergi singur sa te Rogi...

de psiholog poti sa uiti ... asta is chestie de you tube , VIP... :babyhug:

 

A pai nu e numai de chestia asta. Şi totuşi bănuiesc care ar fi motivul. O să merg pe varianta aceasta pe care cred că ar fi.

Ceea ce m-a oripilat azi e că o fată de care imi place(nu se poate vorbi de iubire) e cu un bun prieten de-al meu.

Nu am avut curajul necesar să îi zic în faţa ce simt pt că stiam că o să mă refuze şi nu avea rost.

Voi încerca să o conving că îmi este dragă fără să bag bârfe între ei.

Ce păreri aveţi ?

Link to comment
Share on other sites

Complexe specifice varstei. kykykyky, nu se termina lumea cu o persoana, indiferent cine-ar fi ea si indiferent cat ar fi insemnat sau inseamna pentru noi. Extrapoland, evident. Nimeni nu e de neinlocuit, tine minte si invata asta cat nu e prea tarziu. Intr-o relatie sentimentala , daca te dai legat si nu-ti iei masuri de protectie poti fi dominat de-o maniera incredibil de dura. Multi oameni maturi , cu experienta intr-ale vietii , platesc un pret greu pentru investitii sentimentale prost plasate, dar un puisor cum esti tu! Intr-o astfel de relatie trebuie sa joci cinstit dar mereu cu garda ridicata.

In alta ordine de idei, nu-ti inteleg complexele de inferioritate pe care ai. Nu stiu pe ce fond au aparut. Esti un baiat inteligent si sensibil. Asta , precis. Fizic, se spune ca barbatul trebuie sa fie putin mai frumos decat Satana... Alte calitati compenseaza cu varf si-ndesat. In eventualitatea in care ar fi cazul, la tine nu cred ca este. Spuneai, daca retin eu bine, ca ai ceva probleme cu tenul, s-au rezolvat? Daca nu , mergi la dermatolog si scapi de complexul acesta care se pare ca da efecte majore in planul personalitatii.

Despre cazul concret la care te referi, nu cred ca e bine sa intervii. In primul rand ca e vorba despre prietenul tau, apoi te poti trezi cu un refuz din partea fetei care , pe moment, este angrenata in aceasta relatie. Asta nu inseamna ca relatia lor va dura, cu certitudine...poate e foc de paie, dar lor acum li se pare ca va fi etern. Uita-te cu atentie in jur si vei vedea atatea fete frumoase si cuminti. Nu-ti ramane decat sa crezi in tine si sa alegi cu atentie floarea ta.

Nu uita, conditia esentiala este sa ai incredere in tine. Esti mai bun decat multi altii.

Link to comment
Share on other sites

Ai 15 ani. Problema cu tenul o au cred ca cel putin 80% dintre adolescenti. Si eu am avut cosuri....si imi mai apar din cand in cand desi am 20 de ani. Sa stii ca in mare parte , tenul sufera din cauza alimentatiei. Evita grasimile , evita cofeina, evita ciocolata. Incearca sa ti un regim mai sarac in grasimi. Te va ajuta. Mai ales ca faci si tratamentul despre care vorbesti. Pe de alta parte , cosurile apar adesea din cauza folosirii gelului de par ori a fixativului , spumei etc....Sunt cam offtopic de aceea nu o sa dezvolt ideea.

 

O a doua problema....fetele. Nu am pus problema asta pe primul loc , pentru ca nu merita ele sa fie atat de sus-puse. Fie vorba intre noi doi, fetele ne cam mananca zilele. Ori ca ai o fata , ori ca nu ai o fata in viata ta ....tot nasol e.... :lol:

Stii ce am observat eu....ca fetele au un simt in plus fata de baieti, un simt extrem de bine dezvoltat. Fetele ne simt atunci cand le inselam , atunci cand le mintim ori atunci cand sunt disperati. Practic ne miros. Eu imi amintesc chiar de mama cand luam o nota mica la scoala , cum intram pe usa , oricat de mult incercam sa par ca nu s-a intamplat nimic , isi dadea seama ca am luat o nota mica. Asta este doar un exemplu cu acest simt mai dezvoltat al femeilor....

 

Referitor la prieteni , fii pe pace , prietenii din copilarie , adolescenta ....rareori raman prietenii tai toata viata.... Eu pot sa iti spun sincer ca nu mai am decat un singur prieten din copilarie. Cu restul doar ma salut si atat. Toti prietenii mei sunt facuti la locurile de munca , la liceu , si la facultate. Nu iti bate capu' vazand ca ala are prietena d-aia iar tu n-ai prietena d-aia....ca ala are haine d-alea iar tu n-ai haine d-alea....Nici eu n-am haine d-alea,prietena d-aia , masini cum vad pe strada....sau alte lucruri....dar nimeni nu ma da la o parte din cauza asta....Si stii de ce? Pentru ca majoritatii oamenilor NU le pasa de lucrurile astea.

 

Scuze daca te-am plictisit, sper ca macar sa intelegi ideea. Mult succes!

Link to comment
Share on other sites

1. Nu imi plae fixativul, gelul sau mai stiu eu ce minuni :tongue: . Imi place sa fiu eu :dancing:

2. Cateodata e mai .. nu stiu cum sa zic ... dericit ca sti ca ... nu stiu , nu gasesc explicatia.

3. Am si eu 4 prieteni buni :rolleyes:

 

imi tin mobilul inchis de dimineata, ar fi o idee sa il deschid sa vad ?

ca ieri am fost cam ... nu nervii sub pamant :lol:

Link to comment
Share on other sites

1. Nu imi plae fixativul, gelul sau mai stiu eu ce minuni :tongue: . Imi place sa fiu eu :dancing:

2. Cateodata e mai .. nu stiu cum sa zic ... dericit ca sti ca ... nu stiu , nu gasesc explicatia.

3. Am si eu 4 prieteni buni :rolleyes:

 

imi tin mobilul inchis de dimineata, ar fi o idee sa il deschid sa vad ?

ca ieri am fost cam ... nu nervii sub pamant :lol:

 

1. ai negat cum ca ai folosi gel si fixativ , dar nu ai negat cum ca consumi cola , cafea , ciocoalata , grasimi etc....

 

2. nu inteleg ce vrei sa zici....cateodata e mai ce?

 

3. foarte bine ca ii ai...dar ziceai ca te cam simti musafir intre ei....asta pentru ca nu sunt genul de prieteni pe care ai dori sa ii ai.

 

 

Fraza cu mobilu' imi era adresata mie? daca da, iarasi nu ii inteleg rostul.... :hatoff:

Link to comment
Share on other sites

1. ai negat cum ca ai folosi gel si fixativ , dar nu ai negat cum ca consumi cola , cafea , ciocoalata , grasimi etc....

 

2. nu inteleg ce vrei sa zici....cateodata e mai ce?

 

3. foarte bine ca ii ai...dar ziceai ca te cam simti musafir intre ei....asta pentru ca nu sunt genul de prieteni pe care ai dori sa ii ai.

 

 

Fraza cu mobilu' imi era adresata mie? daca da, iarasi nu ii inteleg rostul.... :hatoff:

 

1. Cafea m-am lasat :rolleyes: , cola doar la ocazii, grasimi da.

2. Cateodata te simti asa "IN LOVE"

3. Daca sunt si restu' da. 4 prietenu cu care pot discuta si nu am secrete fata de ei.

 

Mobilul il am deschis sa vad daca m-a sunat cineva. Aseara eram cam suparat dupa cum se vede mai sus si am inchis mobilul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...