Jump to content
Vesperala Forum

Cură de slăbire a la vesperala :P


vesperala

Recommended Posts

dimineaţa: 1 portocală + 1 măr

 

prânz: supă de carne de porc, peşte la cuptor (pus capac peste vas, nu pun condimente)

 

până la masa de seară mai ronţăi felii de castravete, beau 1 pahar de lapte, 1 ceşcuţă mică de vin roşu, mănânc 2 linguri de miere

 

seara: iarăşi supă şi iaurt, plus un ou fiert, tare, de două ori pe săptămână

toate fără pâine.

 

dacă nu adorm prea repede mai pap o portocală :)

 

slăbirea nu este spectaculos de rapidă, dar e sănătoasă (cam 1kg pe săptămână) şi asta e important

dacă doriţi să fie mai rapidă, săriţi coarda :rade:

Link to comment
Share on other sites

Nu e sanatoasa, 1kg/sapt. e mult , e dublu fata de cat recomanda nutritionistii.

kg70 zicea că 4 e ok :)

 

 

în plus, consider că e sănătoasă pentru că mă simt ok şi pentru că acele alimente sunt exact cele importante în alimentaţie

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

înfometarea îţi distruge echilibrul organismului şi îţi aduce alte boli

pe când mâncâd aşa, alimente sănătoase, slăbeşti

-lapte

-miere

-supă

-ciuperci la cuptor (doar ciuperci, nimic altceva)

-carne la cuptor, grătar sau în frigare

-peşte

-iaurt

-mere

-portocale

2 ouă fierte, tari, pe săptămână

 

fireşte nu toate alimentele într-o zi, ci aşa cum am spus în primul post

se mănâncă doar mai des, pentru a nu avea stomacul gol

adică nu 3 mese pe zi, ci cinci

şi dacă nu te saturi, mai pui un măr în plus la masă, sau o portocală

:)

 

 

se slăbeşte sigur şi sănătos

când terminaţi cura nu vă repeziţi la clătite, totuşi :) amintiţi-vă chinul prin care aţi trecut şi consumaţi moderat

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu cu regim asa strict se slabeste, dar apoi te ingrasi la loc si inca mai mult daca te intorci la vechile obiceiuri. Trebuie in continuoare sa renunti la alimentele pe care le mancai inainte si din cauza carora te-ai ingrasat.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
Pentru aferenti, categoric.

 

Pentru potentilaii aferenti.

 

Se cauta purisance cu corp de felina.

 

Ne plac tipele sport, nu scroafele. :lol:

 

Pentru sine!

 

E o diferenta mare. De-asta, exista si calea de mijloc, care e cea mai buna, cred eu. Sunt femei care incearca prea mult sa slabeasca, desi nu au nevoie de asta. Tocmai pentru ca barbatilor le plac "tipele sport". Mie nu-mi plac. :)

Inteleg ca femeia care nu are corp de felina e scroafa... :huh:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Atunci când dorim sÄ slÄbim trebuie sÄ Čtim faptul ca kg ĂŽn plus au fost acumulate din cauza hiperalimentaČiei.

Cea mai bunÄ metodÄ de slÄbit este sÄ aflÄm care este greutatea noastrÄ idealÄ (pe care ar fi trebuit sÄ o avem) Či ĂŽn funcČie de acea greutate sÄ adaptÄm cantitÄČile de alimente ingerate.

De exemplu.. dacÄ am 70 de kg Či greutatea mea idealÄ este 60 kg, ĂŽnseamnÄ cÄ trebuie sÄ reducem aportul caloric cat pentru 10 kg.

Pentru o persoanÄ de 70 de kg cu activitatie fizica moderata, aportul caloric este de aproximativ 2100 de kcal. Deci 2100 de kcal pentru a-Či menČine greutatea la 70 de kg

Ca sÄ slÄbeascÄ, trebuie sÄ mÄnânce cât pentru greutatea pe care doreste sÄ o aibÄ, adicÄ 60 de kg, adicÄ 1800 de calorii. (30 kcal/kg/corp). Či din start, acea persoanÄ dacÄ mÄnâncÄ cat 1800 de kcal, ĂŽncepe sÄ slÄbeascÄ.

Recomand totuČi sÄ se facÄ Či efort fizic. Nu pentru a grÄbi procesul de slÄbire, ci pentru a slÄbi mai sÄnÄtos, mai natural. Nu e ok sÄ slÄbeČti stând ĂŽn pat. Sistemul limfatic trebuie sÄ circule, pentru a scoate toxicitatea din organism.

Sper cÄ te-au ajutat sfaturile mele! Pentru mai multe detalii, ĂŽmi poČi trimite un mesaj ĂŽn privat sau intra pe link-ul din semnÄturÄ

Toate cele bune!

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...