Jump to content
Vesperala Forum

Sunt copiii în siguranţă la orele de sport?


vesperala

Recommended Posts

ce ştiţi despre felul în care se desfăşoară orele de sport? eu adesea văd copii cu glezne luxate, vânătăi şi altele de acest gen.... toate căpătate pe la orele de sport...

cât de în siguranţă sunt ei de fapt? şi ce sport îi lăsaţi să practice?

pentru cei ce sunteţi elevi... cum vă descurcaţi?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ce inseamna defapt siguranta ?, cum aplicam asta atunci cand facem miscare complexa, asa cum este cea de la orele de sport. Evident ca pericolul unor incidente este ridicat la aceasta sectiune din programa scolara fata de celelalte materii. Reducerea numarului de accidentari insa tine si poate fi controlat de catre profesorul de Ed Fizica. Acesta stabileste numarul dar mai ales felul exercitiilor pentru elevi. Profesorul este cel care trebuie sa adapteze gradul de dificultate al exercitiilor functie de varsta elevilor. Insa, pe fond, nu pot fi evitate in totalitate evenimentele nedorite, dar este bine sa se urmareasca reducerea gravitatii lor

Link to comment
Share on other sites

black, ştiu că ai copil... cum poţi vorbi aşa relaxat de "reducerea numărului de accidentări???". o accidentare mie mi se pare mult. o viaţă nenorocită. cine o răscumpără? ce se alege de părinţii ce cresc apoi copilul infirm?

 

reducere??????

Link to comment
Share on other sites

ce ştiţi despre felul în care se desfăşoară orele de sport? eu adesea văd copii cu glezne luxate, vânătăi şi altele de acest gen.... toate căpătate pe la orele de sport...

cât de în siguranţă sunt ei de fapt? şi ce sport îi lăsaţi să practice?

pentru cei ce sunteţi elevi... cum vă descurcaţi?

Nu cred ca asta tine neaparat de siguranta.

E normal ca la orele de sport sa se mai faca o vanataie sau ceva asemanator.

Eu nu am patit nimic la orele de sport cand eram la scoala. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
black, ştiu că ai copil... cum poţi vorbi aşa relaxat de "reducerea numărului de accidentări???". o accidentare mie mi se pare mult. o viaţă nenorocită. cine o răscumpără? ce se alege de părinţii ce cresc apoi copilul infirm?

 

reducere??????

 

Oooo ce repede ai ajuns la "infirm" :blink: ... pai in primu rand profesorii raspund de ce se intampla la ora lor , in al 2lea rand sala de sport trebuie inchisa in timpul orei , respectiv portile la scoala . Respectand ce am zis inainte cel mai grav caz pe care il vad e sa isi sparga capul( e un geniu daca reuseste ) , sa lesine din cauza caldurii si lipsei de energie ( i s-a intamplat unui coleg ca a venit nemancat la scoala ), sa ramana inconstient de la o lovitura puternica cu mingia de fotbal primita in fata ( am vazut-o si am si patit-o ) si sa isi luxeze mana/piciorul in timpul probelor ( unde totusi profesorul e de fata ). Pana aici este exclusa varianta cu "copilul infirm". Acum depinde si de copil si profesor ... profesorului sa nu ii pese ce se intampla la ora lui, iar copii sa umble de nebuni pe strazi unde este riscul fffff mare sa pateasca ceva teribil si sa ramana infirmi.

 

Toate astea tin de educatia copilului, toti parintii isi educa copiii cat se poate de bine si frumos ... partea nasoala este urmatoarea, ca unii o sa creasca o sa se implice in societate si o sa fie schimbati de un anturaj iar educatia parintilor o sa se reduca incet incet pana la o anumita limita in functie de anturajul respectiv, pe de alta parte copilului poate sa ii fie frica sa incerce lucruri noi ca se simte inca "mic" ceea ce inseamna ca in viata lui sunt 80% sanse sa fie un fraier si un rusinos ---- si in cel mai fericit caz un copil cu note exceptionale ---- , iar cand o sa i se explice cum se face treaba reala o sa vada lumea cu alti ochi si o sa inceapa sa isi puna intrebari de genu " Oare eu de ce nu am fost anuntat dinainte ?" si o sa isi piarda increderea in el o perioada pana se obisnuieste cu ce il inconjoara si invata ce e bine pe pielea lui.

 

ăă , am fost offtopic ? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...