Jump to content
Vesperala Forum

Cât e de importantă reclama în alegerea a ceea ce cumpărăm?


ce fel de reclamă e mai convingătoare?  

9 members have voted

  1. 1. Îmi plac reclamele

    • amuzante
      7
    • serioase
      0
    • fanteziste
      1
    • altă variantă
      1


Recommended Posts

Mi se pare de obicei decisivă reclama...

 

Cum preferaţi reclamele?

Adaug la sondaj şi alte caracterizări, dacă veniţi cu idei...

 

Mie îmi plac reclamele amuzante...

halatul:

http://www.trilulilu.ro/mihay_men/a52be6b30af1d9

şi încă una pe măsură :

http://www.trilulilu.ro/littlebirdy1/fc660f43afbfbe

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

urasc reclamele "made in romania", cu cateva exceptii.

Imi plac reclamele care sunt la obiect.

Adica imaginea sa aiba legatura cu "textul/discursul/muzica din fundal" dar in special cu produsul.

De exemplu urasc reclamele la banci din timpul campionatului, cand era Romania calificata.

x-ulescu da petrecere ca si-a luat apartament. Mircea plateste chiria. Mircea, fa un credit la noi

sunt o tona, dar e tarziu si nu vreau sa ma enervez acum.

"Noaptea devoratorilor de reclame" - cel mai tare eveniment al anului.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, orice reclama are un public tinta, ales in functie de varsta, preocupari, situatie materiala, etc. Este evidenta diferenta dintre o reclama la Mercedes-Benz si un detergent sau o bere populara. De aici rezulta ca aceeasi reclama poate fi perceputa de diferite paturi sociale ca fiind buna / foarte buna / slaba / enervanta ... etc.

 

La obiect: Reclama este FOARTE importanta. Unii spun ca este sufletul comertului. ... pe buna dreptate, zic eu. :)

Link to comment
Share on other sites

Exista o chestie interesanta. Retii reclama dar nu produsul. Reclamele in episoade, cele profesioniste speculeaza asta.

Cele cu buget mic au deseori problema asta.

 

Mai exista o situatie care e loterie. Folosirea promotiilor si a premiilor in reclame.

 

Reclama in sine este absolut necesara, cred. Informatia e parte esentiala. Ramane insa cea mai grea parte.

Cat de serios esti "la prima vedere".

Link to comment
Share on other sites

Tot in categoria asta intra si reclamele ale caror scenariu nu are nicio legatura cu produsul/serviciul in sine.

 

De exemplu, exista spoturi TV care incep cu un grup de tineri care se distreaza.

Urmeaza apoi un peisaj cu un lac, unde aceiasi tineri pescuiesc.

Pe urma vezi o mama care isi ia ramas bun de la copilul care merge la scoala.

Toti bine-dispusi ... doar tu stai si te uiti ... si nu pricepi motivul lor de bucurie.

 

In cateva secunde aflii ca este vorba de o noua oferta a vreunei companii de telefonie mobila. ... sau de un credit ipotecar, o ciocolata, etc. Eu am impresia ca aceste spoturi sunt facute la duzina. Cand cineva cumpara o reclama,, se scoate din sertar clipul, i se ataseaza un sfarsit cu un slogan si un splash-screen de incheiere, si adio.

Link to comment
Share on other sites

Costul de productie ale acestor reclame incepe de la zeci de mii de euro. De regula cei care comanda aceste reclame, vin deja cu ideea. Nu baga nimeni nimic in productie pana ideea nu este aprobata de client. Si aici apare prima problema , gusturile nu se discuta ci se platesc.

Revenind la topicul nostru... reclama isi spune cuvantul mai ales atunci cand vrei sa cumperi ceva ce iese din rutina ta. Daca cineva te-ar trimite sa cumperi o baututa tare dar relativ ieftina (sa zicem ca nu te pricepi, ca nu esti bautor) si ti-ar zice sa alegi tu. Cand te vei afla in fata raftului cu bauturi, cu marea dilema ce sa alegi, exista sanse de peste 80% sa-ti amintesti de reclama cu Dorel si sa pui mana pe sticla cu pricina. Gresesc cand spun asta?

Link to comment
Share on other sites

Costul de productie ale acestor reclame incepe de la zeci de mii de euro. De regula cei care comanda aceste reclame, vin deja cu ideea. Nu baga nimeni nimic in productie pana ideea nu este aprobata de client. Si aici apare prima problema , gusturile nu se discuta ci se platesc.

Revenind la topicul nostru... reclama isi spune cuvantul mai ales atunci cand vrei sa cumperi ceva ce iese din rutina ta. Daca cineva te-ar trimite sa cumperi o baututa tare dar relativ ieftina (sa zicem ca nu te pricepi, ca nu esti bautor) si ti-ar zice sa alegi tu. Cand te vei afla in fata raftului cu bauturi, cu marea dilema ce sa alegi, exista sanse de peste 80% sa-ti amintesti de reclama cu Dorel si sa pui mana pe sticla cu pricina. Gresesc cand spun asta?

 

Nu este deloc adevarat. Nu legat de sumele de care spuneti. Se face selectie de oferte.

Care ar mai fi rationamentul sa se apeleze la tipii buni profesionisti pe advertising?

 

In calitate de client pot propune ca vreau chipul amantei in reclama! Glumesc. Asta nu imi asigura succesul.

 

Sumele de care spuneti is pertinente! Din fericire, dar asta e alt subiect, se pot deconta dupa legislatia romana.

 

Partea cu raftul si produsele mai scumpe ii relativa. Si dumneavoastra o stiti!

 

Tot binele dumneavoastra! :d1:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

http://www.europapier.com/ro/products/prin...gn/galaxy-paper

 

uite o reclamă la...hârtie

 

am citit şi recitit nevenindu-mi să cred

 

s-a vesperalizat universul :huh: nici măcar eu nu făceam un site cu reclamă la hârtie aşa..:star:

v-am spus eu că sunt stelele la modă :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...
  • 7 years later...

"AsociaČia Pro Consumatori atrage atenČia asupra salatelor de icre din comerČ care conČin o serie de conservanČi printre care E-120 (carminul) un colorant roČu strÄlucitor produs dintr-o specie de gândac din America de Sus. Carminul nu este recomandat ĂŽn alimentaČia copiilor pentru cÄ poate produce hiperactivitate Či deficienČe de concentrare, dar Či astm, alergii sau rinite. Advertisment AsociaČia Pro Consumatori (APC) a realizat un studiu privind conČinutul salatelor de icre care se gÄsesc pe piaČa din România, realizat de cÄtre o echipÄ de experČi ai APC, concluziile fiind ĂŽngrijorÄtoare: 80% din produsele analizate conČin conservanČi. 69% din sortimentele analizate conČin acid citric. 52% din sortimentele analizate conČin agenČi de ĂŽngroČare. 52% din produsele analizate conĹŁin ĂŽntre 5 Ĺi 7 aditivi alimentari. Advertisment 32% din sortimentele analizate conČin carmin. La 49% dintre sortimentele analizate conČinutul de icre variazÄ ĂŽntre 6% Či 11%. 55% dintre sortimentele analizate conČin icre tarama (amestec de icre de calitate inferioarÄ de la diferite specii de peČti)."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...