Jump to content
Vesperala Forum

Maxime si cugetari crestine


BigDefender

Recommended Posts

23 Mai

Aşa cum, când împreunezi două lumânări, una se vede în cealaltă, tot astfel cred că se întâmplă cu cel care primeşte înlăuntrul său pe Domnul Iisus.

(Sfântul Chiril al Alexandriei)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 Iunie

Dumnezeu, nu doar că nu lasă să fim ispitiţi peste puterile noastre, dar ne şi ajută, chiar în ispită, ne sprijină şi ne întăreşte,

dacă noi facem ce se cuvine din partea noastră şi nu ne lipseşte bunăvoinţa, nădejdea în El şi răbdarea.

(Sfântul Ioan Gură de Aur)

2 Iunie

Am văzut case şi m-am gândit la arhitect; am văzut lumea şi am înţeles Pronia; am văzut corabia fără cârmaci scufundându-se;

am văzut oamenii neisprăvind nimic fără Dumnezeu; (...) am înţeles că toate există prin rânduiala Domnului.

(Sfântul Efrem Sirul)

Link to comment
Share on other sites

14 Iunie

În Sfânta Treime există o comuniune şi o distincţie care depăşesc posibilităţile cuvântului şi înţelegerii,

(...) o paradoxală diversitate în unitate şi o unitate în diversitate. (Sfântul Grigorie de Nyssa)

Link to comment
Share on other sites

17 Iunie

Singurul răspuns, mereu acelaşi şi, totuşi, radical nou pentru fiecare fiinţă umană,

ne este oferit de taina care constituie fondul însuşi, inima revelaţiei creştine

- Taina Crucii. (pr. Alexander Schmemann)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...