Jump to content
Vesperala Forum

Răguşeala


Narcisa

Recommended Posts

Vespe, in caz de raguseala trebuie evitat chiar si vorbitul in soapta. Trebuie sa stai intr-o camera cu aer curat, cald si umed si se recomanda inhalatii de 3-4 ori/zi. Comprese calde si umede puse in jurul gatului, bauturi calde ( nu fierbinti, nuuuu). Daca tusesti, tusea trebuie combatuta. Daca raguseala dureaza mai mult de 4-5 zile trebuie neaparat consultat un orlist...

Link to comment
Share on other sites

....... dar la şcoală nu am cum să tac.

 

 

Pregateste-le vreo saptamana numai lucrari de control cu subiectele scrise de dinainte pe tabla.

Nu cred ca te tine mai mult o raguseala.

 

Glumesc,

Cred ca sfaturile lui Narcisa sunt bune si trebuiesc urmate.

Deasemenea sunt si medicamente-dropsuri la farmacie pentru asa ceva

Iata si alte indicatii pentru combaterea raguselii:

 

 

- Beti multa apa.

- Daca fumati renuntati si evitati sa fiti in prezenta persoanelor care fumeaza.

- Evitati tipatul si vorbitul tare timp de perioade indelungate de timp.

- Nu vorbiti in soapta, este la fel de epuizant pentru voce ca si vorbitul tare. ( cum a spus si Narcisa )

- Evitati agenti care deshidrateaza corpul cum sunt alcoolul si cafeina.

- Mentineti aerul din casa umed.

- Pastrati-va gatul umed, sugeti bomboane mentolate, mestecati guma sau faceti gargara cu apa sarata.

- Evitati mancarea condimentata.

Link to comment
Share on other sites

Asa este, cum zice Orpheus...raguseala inseamna inflamarea coardelor vocale, care se afla situate in laringe. Cauzele pot fi mai multe: infectii bacteriene sau virale, suprasolicitarea coardelor vocale, abuz de tutun, alcool, dupa aparitia unor alergii, inhalare de fum. Oricum, se impune repaus complet al coardelor vocale, este o conditie esentiala.

 

inhalaţii? adică?

 

 

Intr-o oala sau cratita se pun 1-2 l apa si se fierbe pana da in clocot. Apoi se ia oala de pe foc si se pune pe masa sau pe un scaun. In apa fierbinte se adauga o lingura de sare sau de bicarbonat. Daca avem se mai poate adauga o mana de plante medicinale ( musetel, flori de tei). Se mai poate adauga si o solutie care se procura de la farmacii- "Inhalant".

In timp ce apa fierbe, se pregateste un cornet din carton sau din ziare. Dupa adaugarea substantelor medicamentoase, bolnavul, asezat deasupra oalei, va respira prin cornet vaporii fierbinti. Se inspira profund, alternativ, o data pe gura, o data pe nas, timp de 5-10 minute, pana se raceste apa. Se repeta de 2-3 ori /zi. Dupa inhalare, se sterge fata si bolnavul trebuie culcat la caldura si ferit de curenti de aer. Ochii trebuie feriti de actiunea iritanta a vaporilor, acestia se dirijeaza numai spre nas si gura , prin cornet.

Link to comment
Share on other sites

Dacă vocea devine răguşită când vorbiţi prea mult sau sunteţi răciţi, următoarele măsuri sunt binevenite pentru a trata răguşeala şi a preveni reapariţia acesteia:

 

-beţi multă apă.

 

-dacă fumaţi renunţaţi şi evitaţi să fiţi în prezenţa persoanelor care fumează;

 

-evitaţi ţipatul şi vorbitul tare timp de perioade îndelungate de timp;

 

-nu vorbiţi nici in şoaptă, este la fel de epuizant pentru voce ca şi vorbitul tare;

 

-evitaţi agenţii care deshidratează corpul , cum sunt alcoolul şi cafeina;

 

-menţineţi aerul din casă umed;

 

-păstraţi-vă gâtul umed, sugeţi bomboane mentolate, mestecaţi gumă sau faceţi

gargară cu apă sărată;

 

-evitaţi mâncarea condimentată.

 

 

(Sursa – ABC News)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pentru tratarea durerilor de gat se recomanda gargara cu solutie obtinuta dintro lingurita de otet la un paharel de apa, la intervale de o ora.

 

Cura de otet de mere( la fiecare masa un pahar cu apa in care se pun 2 lingurite de otet de mere si 1 lingurita miere) este recomandata in foarte multe probleme de sanatate. Inlocuiti otetul obisnuit cu unul de mere si veti vedea rezultatele.

Link to comment
Share on other sites

Laringo-faringita

 

Se face gargara, dimineata si seara, cu ceai (frunze si flori) de nalba. Se dilueaza o lingura miere de tei la 150 ml ceai caldut. * Se mesteca fagure de miere intre orele 10 si 11 dimineata, 30 minute pe zi. * Se pregatesc doua pahare care se pun pe etajera din baie: unul cu apa in care s-a dizolvat o lingurita bicarbonat, altul cu apa si o lingurita sare de bucatarie. Se face gargara de cateva ori pe zi, o data cu bicarbonat si o data cu sare. Se poate folosi si preventiv, in perioada epidemiilor de gripa. Solutiile nu se inghit, ci doar se face gargara cu ele, in profunzime. Laringita, faringita, amigdalita si dureri de gat, in general. Cand simtim ca incepe sa ne doara gatul si ne cuprinde raceala, ne facem un ceai verde sau negru, in care se adauga 10 seminte de ardei foarte iuti. Se bea cat mai cald, cu inghitituri mici, asa incat sa-si faca efectul in zona gatului. Miere si ceapa - cand faringele si amigdalele sunt deja inflamate, condimentele iuti nu sunt bune deoarece agraveaza starea de congestie. In schimb, sucul de ceapa si miere este un adevarat elixir. Se curata 5 cepe mari, se taie felii subtiri si se pun intr-un castron cu 8 linguri de miere. Se lasa o zi si o noapte, amestecand cat se poate de des. Se obtine prin decantare un sirop care se strecoara, se pune intr-o sticla cu dop si se tine la frigider. Se ia cate o lingurita de 3-4 ori pe zi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Un leac de familie pentru laringita( dureri in gat, raguseala) pe care îl ingurgităm cu plăcere, este vestitul şodou de ou. O astfel de reţetă, care dă rezultate în timp-record, se prepară astfel: frecăm trei gălbenuşuri de ou foarte proaspete cu şase linguri de miere până când totul se transformă într-o spumă.

Peste aceasta turnăm o cană de lapte fierbinte. Le amestecăm foarte bine, să se omogenizeze, şi bem imediat şodoul, cu înghiţituri mici. După cel mult patru-cinci, ore, vocea noastră începe să revină la normal.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Vitamina A forte, 2 pe zi

 

fromilid 500 , comprimate filmate, 1 la 12 ore

 

Aerius comprimate 1 seara (dă somnolenţă)

 

inhalant cu uleiuri esenţiale

 

acesta e tratamentul ce mi l-au recomandat...:( întrebare : care din ele lasă gustul ăsta de fiere pe care îl am de 12 ore în gură..:cry: nu exagerez, e amar! amar! şi nu ştiu de la care din ele, nu aş vrea să le întrerup pe toate...

problema e că atunci când le înghit nu pare vreuna amară şi nu ştiu de la care vine gustul... :(

Link to comment
Share on other sites

Vitamina A forte, 2 pe zi

 

fromilid 500 , comprimate filmate, 1 la 12 ore

 

Aerius comprimate 1 seara (dă somnolenţă)

 

inhalant cu uleiuri esenţiale

 

acesta e tratamentul ce mi l-au recomandat...:( întrebare : care din ele lasă gustul ăsta de fiere pe care îl am de 12 ore în gură..:cry: nu exagerez, e amar! amar! şi nu ştiu de la care din ele, nu aş vrea să le întrerup pe toate...

problema e că atunci când le înghit nu pare vreuna amară şi nu ştiu de la care vine gustul... :(

 

:hm: de la uleiuri si de la mirosuri ti se poate deranja dischinezia. :hugs:

 

fromilid.................r .a..........modificări tranzitorii ale gustului

Edited by blue eyes
Link to comment
Share on other sites

:hm: de la uleiuri si de la mirosuri ti se poate deranja dischinezia. :hugs:

inhalantul nu l-am folosit încă... aseară am început tratamentul

 

 

Citeste prospectele si vezi efectele adverse.

 

Cauta si pe google pe fiecare dintre ele.

 

Fromilidul este antibiotic, adica tratamentul de baza. Aerius- un antialergic.

eu nu prea pot face tratamentele cu antibiotice până la capăt, după câteva zile greaţa e prea mare...

vroiam însă să iau şi antibioticul cât mai mult timp, e nevoie...

 

 

dar nu ştiu de la ce e gustul...am senzaţia că e de la aerius...

am mâncat şi am luat doar vitamina a şi fromidil acum o oră şi parcă nu e chiar aşa rău ca aseară şi de dimineaţă...

o să văd diseară, dacă tot aşa rău e, renunţ la acela

Link to comment
Share on other sites

inhalantul nu l-am folosit încă... aseară am început tratamentul

 

 

 

eu nu prea pot face tratamentele cu antibiotice până la capăt, după câteva zile greaţa e prea mare...

vroiam însă să iau şi antibioticul cât mai mult timp, e nevoie...

 

 

dar nu ştiu de la ce e gustul...am senzaţia că e de la aerius...

am mâncat şi am luat doar vitamina a şi fromidil acum o oră şi parcă nu e chiar aşa rău ca aseară şi de dimineaţă...

o să văd diseară, dacă tot aşa rău e, renunţ la acela

 

 

insanatosire grabnica. :airkiss: ..........tot leacurile bunicilor erau mai sanatoase si fara reactii adverse

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Inflamaţie a laringelui, răguşeala impune repaus vocal moderat sau chiar total. Nu ridicaţi tonul, nu cântaţi şi nu vorbiţi mai mult decât minimul necesar. Urmând această regulă de aur şi apelând la câteva remedii naturiste, vocea îşi va reveni la normal în câteva zile. Chiar dacă nu vi se pare cea mai delicioasă gustare de dimineaţă, laptele cald amestecat cu rondele de praz sau gălbenuş de ou este primul preparat natural la care trebuie să apelaţi când vă treziţi răguşiţi. Dacă nu suportaţi prazul, puteţi fo- losi morcov ras sau lămâie.

 

Nu vorbiţi mult, nu cântaţi şi nu tipati.

Dacă sunteţi un fumător înrăit, iar răguşeala nu dispare nici după trei săptămâni, aveţi nevoie de un control ORL. În caz contrar, afecţiunea se va agrava şi poate, în cazuri extreme, să conducă la complicaţii medicale de lungă durată, precum mici tumori sau chisturi cu lichid, asemănătoare cu polipii. Cea mai gravă afecţiune este cancerul laringian. Depistată la timp, boala poate fi tratată, iar pacientului i se salvează atât vocea, cât şi capacitatea de a mânca normal. În caz contrar, laringele trebuie extirpat.

 

Apare ca urmare a răcelii

Răguşeala care apare după o răceală este un simptom normal în afecţiunile căilor respiratorii superioare. În momentul în care tuşim, coardele vocale se ciocnesc unele de altele şi se pot irita. De aceea, pe lângă medicamentele ce calmează simptomele virozelor respiratorii, sunt recomandate siropurile de tuse.

Link to comment
Share on other sites

Sucurile de legume, ceaiurile călduţe din plante medicinale, mierea sau produsele preparate din muguri de brad sunt doar câteva din tratamentele pentru răguşeală. Lipsite de efecte secundare, preparatele naturiste sunt cele mai indicate pentru a vă reda vocea în doar câteva zile.

 

Mierea de albine-balsam pentru gat.

Mierea de albine e un bun calmant şi antiseptic, fiind recomandată pentru limpezirea vocii. De la primele semne de răguşeală, este bine să amestecaţi două linguri de miere de tei cu 15-20 de picături de propolis. “Balsamul” se bea cu ceai de tei, de patru ori pe zi. După cel mult o săptămână, răguşeala va fi complet vindecată.

 

Frunze de dafin

Recomandată pentru durerile de stomac, terapia cu frunze de dafin combate şi răguşeala, pierderea vocii sau bronşita. O infuzie din cinci frunze la o cană de apă este folosită în gargară zilnică, de preferat dimineaţa şi seara.

 

Gălbenuş de ou

Bogat în vitamina D, gălbenuşul de ou crud are efecte miraculoase în tratarea răguşelii. Se sparg două ouă şi se separă gălbenuşurile. Acestea se freacă bine cu 5 linguri de zahăr (sau miere), până se obţine o spumă. Aceasta se mănâncă proaspătă, după care se bea o cană de lapte cald (chiar fierbinte).

 

Suc de legume

Pentru cei care au un storcător de fructe sau un blender, sucurile de legume sunt o soluţie grozavă. Răguşeala dispare dacă se bea suc de morcov, de sfeclă sau spanac, acestea trei putându-se amesteca. Ele curăţă căile respiratorii, în principal laringele, şi conţin vitaminele A şi C. Dacă v-aţi pierdut temporar vocea, adăugaţi în blender, pe lângă morcovi, frunze de păpădie şi o gulie proaspătă.

 

Sare de bucătărie

Puţin plăcută la gust şi chiar nesănătoasă în exces, sarea de bucătărie poate fi folosită ca remediu pentru problemele vocale. O jumătate de linguriţă se bea cu o cană de infuzie de plante. Teiul sau muşeţelul sunt cele mai recomandate plante medicinale pentru această cură. Pentru gargară se dizolvă 2 linguriţe în 100 ml de apă fierbinte. Se administrează de 2-3 ori pe zi.

 

Sirop de brad

Într-o oală de lut se aşază, în straturi, conuri de brad, muguri de brad şi miere. Vasul se acoperă cu un tifon, peste care se pune un prosop mai gros şi se bagă la întuneric, într-un loc răcoros. După două săptămâni, preparatul se strecoară, obţinându-se un sirop gros. Pentru răguşeală, se consumă zilnic câte patru linguri din acest sirop.

 

Rachiu de conuri de pin

Se umple o sticlă de un litru cu conuri de pin, peste care se adaugă rachiu de casă şi 300 grame de miere. Se lasă la macerat timp de o lună, după care se strecoară. “Rachiul” obţinut se consumă de 3-4 ori pe zi câte o lingură. Răguşeala ar trebui să dispară treptat după primele două zile de tratament.

 

Ceai de tei

Ceaiul de tei cu lămâie are un efect pozitiv asupra infecţiilor laringelui şi mai ales în cazul răguşelii. Într-o ceaşcă de ceai de tei se stoarce suc de la o jumătate de lămâie. Se bea dimineaţa. Important este ca, după servirea ceaiului să nu se mănânce nimic cel puţin 30 de minute.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 3 years later...

Atentie!

O răguşeală care nu trece o lună sub terapie poate să anunţe un cancer de laringe. Descoperit în faze preliminare, acesta implică scoaterea doar a unei porţiuni de laringe, astfel că suferindul rămâne cu voce. Dacă diagnosticul se pune târziu, se impune extirparea totală a laringelui, şi pacientul se hrăneşte printr-un tub montat la gât.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...