Jump to content
Vesperala Forum

Studiul limbilor străine


paradise

Recommended Posts

engleza ...germana...franceza...

 

 

inteleg... italiana...spaniola...

 

 

In liceu nu stiam o boaba engleza desi era materie de studiu ...eram interesat si-nvatam germana de la colegii mei sasi....

 

care intre ei foloseau dialectul...saseasca..diferita complet de limba literara pe care o-nvatasera in scoala generala de-atunci..

 

Pentru limbile straine am avut si am o pasiune...

Edited by vall
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Limba romana. Pentru multi romani e si ea o limba straina. Engleza de supravietuire.

 

Dar, la cat se lauda majoritatea de pe aici cu engleza, ar trebui sa fie bataie pe "English place". Pe acolo noroc cu Chancellor si Vesperala ca se mai misca cate ceva. Ei sunt baza si nadejdea....

Link to comment
Share on other sites

Limba romana. Pentru multi romani e si ea o limba straina. Engleza de supravietuire.

 

Dar, la cat se lauda majoritatea de pe aici cu engleza, ar trebui sa fie bataie pe "English place". Pe acolo noroc cu Chancellor si Vesperala ca se mai misca cate ceva. Ei sunt baza si nadejdea....

Acolo se utilizeaza notiuni elementare ale limbii engleze. Am punctat asta in ideea ca nu trebuie sa fii un deosebit cunoscator. Sunt oameni specializati in limbi straine, precum si in alte domenii la fel de importante, dar cred ceea ce ai afirmat nu are absolut nici o relevanta cu ceea ce se discuta pe acest topic.

Nu trebuie sa posteze nimeni in English place pentru a-ti face tie o demonstratie, dar nu te contrazic, limba romana ar trebui incadrata in viitor undeva in categoria limbilor straine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

E foarte utila orice limba straina, inclusiv tiganeasca :D:

 

Sunt curios daca avem printre noi ardeleni care stiu ungureste, desi nu este limba lor materna. Noi suntem prahoveni, dar tatal meu a facut facultatea la Cluj si acum ii pare rau ca n-a invatat decat cateva cuvinte in ugureste, desi a avut un coleg de camera de etnie maghiara.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...