Jump to content
Vesperala Forum

Jumatate dintre profesori au dat in judecata ministerul


Eonica

Recommended Posts

Invatamantul romanesc este caracterizat de o lipsa cronica de unitate si mobilizare. Practic suntem luati de prosti. Sindicatul de care apartin eu m-a instiintat ca voi primi acea diferenta de bani in 3 ani. Sa se spele cu ei pe cap, daca nu mi-i dau atunci cand sunt naravasa, nu au nici un folos. Mai mult, nu reusesc sa-mi explic cum de unii au incasat in invatamant al-13-lea salariu, iar altii deloc. Cred ca atunci cand am intrat in invatamant, am semnat in contract si ca o sa tampim. Iar pana sa tampim, bine ar fi, sa nu mai vedem realitatea ce ne sufoca, o sa induram rusinea. Am devenit profesor dupa ce am crescut cu niste parinti profesori pe care ii vedeam zi de zi fericiti cu munca lor. Sa am eu asteptari mai mari sau s-a intors lumea cu susul in jos?

Foarte uniti au fost magistratii, au facut greva, nu s-au corconit ca noi si au obtinut ce-au vrut. Ma intreb eu asa, cateodata, oare ce face un magistrat pe luna de castiga de la 5000 de lei in sus fata de un cadru didactic ce castiga de 5 pri mai putin, si sa punem la socoteala umilinta si stresul de zi cu zi?

 

Link to comment
Share on other sites

Mithras, am citit de 3 ori articolul. E vorba de jumatate dintre profesori care au dat in judecata. Abia in 10 martie anul acesta sindicatul FEN a cerut elaborarea unui act normativ care sa-i cuprinda pe toti profesorii pentru palta acestor drepturi salariale, si nu doar pe cei care au castigat procese in instanta.

Link to comment
Share on other sites

Incepuse sa friga situatia. Este totusi un complex. Vrei mai multi bani ? DA. Bine dar ridic preturile si nu o sa simti deloc marirea de salariu. CE IMI PASA, TU DA-MI BANII. Cam asa este in Romania acum. Toata lumea vrea mariri. Si politia si metroul si transportul feroviar. Cam nasol.

Link to comment
Share on other sites

Incepuse sa friga situatia. Este totusi un complex. Vrei mai multi bani ? DA. Bine dar ridic preturile si nu o sa simti deloc marirea de salariu. CE IMI PASA, TU DA-MI BANII. Cam asa este in Romania acum. Toata lumea vrea mariri. Si politia si metroul si transportul feroviar. Cam nasol.

Vorba lui Moromete, tie iti vine sa razi, dar mie nu prea...

Crezi ca e usor sa lucrezi in educatie, cu psihicul, pentru 1000 de lei sau chiar mai putin? Cu toate categoriile de varsta si toate problemele ce deriva din asta? Spunea odata cineva, printre cele mai grele slujbe sunt acelea ce implica lucrul cu copiii si animalele.

Ne-au promis prin lege marirea salariilor cu 50%, de ce nu si-au tinut cuvantul, dau legea doar pentru a fi votati?

Link to comment
Share on other sites

Luc, nu ma intelege gresit. Sunt consitent ce inseamna sa lucrezi cu copii, la fel cum cred ca stii si tu ca este la fel de greu sa lucrezi cu oamenii. Cunosti 15 oameni pe zi sunt 15 caractere si 15 pretentii. Nu asta am vrut sa evidentiez ci sa expun un punct de vedere ce a fost prezentat de un prieten.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Copiii nu sunt acelasi lucru cu oamenii, ei sunt in devenire, suntem responsabili sa ii formam, sa depistam punctele tari, sa recunoastem si sa prevenim o problema.

Stii, pana si un sofer castiga mai mult decat mine, este deprimant, vin elevii cu masinile la scoala si profesorii vin pe jos. Mi-e jena sa spun cuiva ca sunt profesor. Suntem ultima categorie din aceasta societate si toata lumea ne da peste nas.

Tu vorbesti din alta perspectiva, esti sef, banii lucreaza pentru tine, eu lucrez pentru bani.

Banii aduc fericirea.

Link to comment
Share on other sites

Stii de ce se invart "astia" si nu va dau banii ? pentru ca sunt o multime de profesori ce au salarii de 20 - 30 mil dupa, e adevarat, ani de munca. pentru ei nu vor sa dea bani si ocolesc acest subiect si il amana cat pot de mult...pentru ca nu vor sa dea bani acelui nivel.

 

Nu am date exacte in acest sens. Sunt pareri si zvonuri ce le-am cules.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce s-a spus ca n-au fost calculate corect in teritoriu, caci grilele sunt destul de clare. NU trebuie sa fii doctorand in matematica pentru ale pricepe. Pana acum n-am avut curiozitatea sa ma uit pe grilele de salarizare ale cadrelor didactice, dar chiar acum m-am uitat si nu e nimic prea complicat de calculat. Bineineteles ramane problema respectarii acestor grile.

Link to comment
Share on other sites

Ma rog, ei nu au bani de salariile profesorilor dar au bani de portaluri pe internet de sute de mii de euro. Ca sa fi profesor trebuie totusi sa gandesti bine, iar inteligenta se plateste. Probabil ca multi nu-si imagineaza cat lucreaza un profesor pentru pregatirea materiei pe care o preda si il iau peste picior nestiind ce si cum. Oricum la noi toate sunt date peste cap...nimic, dar nimic nu poate fi calumea cu autoritatile la noi. Toti cauta doar spagi/tepe/smecherii bani cat mai multi luati de la locuitori.

Edited by fofonel
Link to comment
Share on other sites

Ma rog, ei nu au bani de salariile profesorilor dar au bani de portaluri pe internet de sute de mii de euro. Ca sa fi profesor trebuie totusi sa gandesti bine, iar inteligenta se plateste. Probabil ca multi nu-si imagineaza cat lucreaza un profesor pentru pregatirea materiei pe care o preda si il iau peste picior nestiind ce si cum. Oricum la noi toate sunt date peste cap...nimic, dar nimic nu poate fi calumea cu autoritatile la noi. Toti cauta doar spagi/tepe/smecherii bani cat mai multi luati de la locuitori.

 

Asta-i referire la coruptie. Pot acuza si am sa o fac fara ezitare.

Regulile is pe cale sa se schimbe.

Va dicta performanta. Drama este ca profesionistii nu vor rezista schimbarii.

 

 

 

 

 

Deja sa lucrezi in acest domeniu devine deprimant, uzura psihica este prea mare, iar multumirile launtrice intarzie mult sa ajunga. Banii nu ii vom vedea, pot baga mana in foc, dar bine mi-a zis odata un prieten: Cine te-a pus?

Acum tac si inghit in sec.

 

Ii o tampenie atitudinea asta.

Eu crapam de gat cu prostalaul care mi-ar fi spus asa ceva.

Cine te-a pus?

 

Mi-e scarba de dobitoci ca asta.

 

Link to comment
Share on other sites

De acord cu RoAp. Poate suna patetic, dar sunt inca multi profesori care isi fac treaba fara sa se gandeasca prea mult la bani. Iar daca nu gasesti multumiri launtrice in meseria asta, e mai bine sa te lasi de ea. Sunt o multime de joburi mai bine platite pe care le poti incerca.

Link to comment
Share on other sites

De acord cu RoAp. Poate suna patetic, dar sunt inca multi profesori care isi fac treaba fara sa se gandeasca prea mult la bani. Iar daca nu gasesti multumiri launtrice in meseria asta, e mai bine sa te lasi de ea. Sunt o multime de joburi mai bine platite pe care le poti incerca.

Pufosule, am mai spus-o, a fost o meserie pe care mi-am dorit-o inca de pe vremea cand eram copil, insa am trait o mare dezamagire, dezamagire ce nu a fost pricinuita de bani insuficienti.Da-i incolo de bani, fac destui bani in afara invatamantului, bine, cum e firesc, mereu se vrea mai mult.

Sa se puna un elev de doi metri in fata mea, sa-mi spuna ca nu trec de el, sa ma faca si nesimtita, pentru ca apoi sa aiba media 10 la Purtare, pentru simplul motiv ca e "sustinut", asta e sursa dezamagirii mele. Un om de cultura daca nu e lasat liber, nu mai poate sa isi faca meseria asa cum trebuie si cum se cere. De astfel de multumire launtrica vorbesc eu, nu are legatura cu banii, nu sunt omul materialist, dimpotriva, la mine au primat mereu alte lucruri in detrimentul banilor.

Edited by Lucareli
Link to comment
Share on other sites

Cu deosebita placere recunosc. E primul post al tau in care iti dau dreptate 100%. Aceeasi problema in multe sectoare bugetare, dar in invatament se vede cel mai bine. De unde satisfactii cand angajatul vrea sa-si faca meseria bine, de cele mai multe ori nu pentru salariul care nu motiveaza, ci pentru ca ii place ceea ce face.

Unde oare indraznea cineva, eleev fiind in urma cu 20 de ani, sa vorbeasca profesorului de la egal la egal, sa-l sfideze si sa nu pateasca nimic ?????????? Si daca era fiu/fiica de secretar de partid si tot si-o lua cel putin cu un transfer la o scoala mai slab cotata. Iar daca nu era asta, tot il rupea ta'su in bataie ca l-a facut de ras.

Ceea ce nu inteleg eu este de ce au permis profesorii, in cei 20 de ani de democratie, sa se ajunga aici.

Acum deja e prea tarziu si ar trebui o reforma a invatamantului destul de dura pentru a eradica aceste practici, iar guvernantii nostri nu sunt in stare sa rezolve chestii marunte, d'apai probleme profunde ce tin de prea multi factori (economici, psihologici, sociali, etc.)

Link to comment
Share on other sites

Sa se puna un elev de doi metri in fata mea, sa-mi spuna ca nu trec de el, sa ma faca si nesimtita, pentru ca apoi sa aiba media 10 la Purtare, pentru simplul motiv ca e "sustinut", asta e sursa dezamagirii mele. Un om de cultura daca nu e lasat liber, nu mai poate sa isi faca meseria asa cum trebuie si cum se cere. De astfel de multumire launtrica vorbesc eu, nu are legatura cu banii, nu sunt omul materialist, dimpotriva, la mine au primat mereu alte lucruri in detrimentul banilor.

Lucareli, am vizionat şi eu cazuri de acest gen la TV, dezbătute la talk-show-uri, şi e grav. Când vedeam elevi care se bat, ceilalţi nu intervin, chiar filmează, profesori agresaţi, simţeam nevoia de dreptate. Pot opta pentru o carieră în învăţământ, dar mă gândesc serios înainte, am şi alte oportunităţi.

Eu nu aş rezista în faţa unei asemenea scene. O fi violenţa ultimul refugiu al incompetenţei, dar eu îl pocnesc pe nenorocit chiar la faţa locului, nu aş accepta ca un elev să îmi facă asta. Mă ajută şi fizicul, nu îmi e frică să încasez la rându-mi. Oricum, lăsând la o parte asta, îmi pare nespus de rău pentru ceea se petrece în şcoala românească. Mă întreb dacă o exista vreun leac.

Link to comment
Share on other sites

Eonica, multumesc :starry:

In general nu am probleme, m-am impus in fata lor, dar, dupa spusele conducerii, acest elev a avut o "iesire", asta mi s-a motivat, si mi s-a mai spus ca o sa mai tot vad astfel de "iesiri" cat mai am de trait in invatamant.

La auzul acestor vorbe, o caramida daca as fi primit in cap si tot ar fi fost o senzatie mai placuta.

Mi-au mai zis sa fiu mai putin exigenta,ca sunt alte timpuri, dimpotriva, la auzul unei asemenea intamplari, par oricum, numai exigenta, nu. Nu pot trece peste faptul ca nu i s-a scazut media la Purtare, mi s-a impus sa il si trec clasa, pentru ca e in prag de bacalaureat. Acest incident m-a izbit de un zid, izbitura din care nu reusesc sa-mi revin.Eu ce-i invat pe copiii astia? Ca presiunile sunt mai pretioase decat setea de cunoastere.Asta rezulta din ceea ce s-a intamplat. Apoi nu mai pot veni sa ii invat sa fie demni si sa lupte pentru ceea ce ei cred cu tarie. Se intampla multe mizerii in sistemul de invatamant din prezent. Idiotenia poate fi o arma indestructibila daca este folosita cum trebuie.

Am terminat liceul nu de foarte mult timp, dar asemenea atitudine nu am vazut nici la mine, nici la colegii mei. Aveam limitele bine trasate, stiam ce vrem de la viata, ce facultati vrem sa urmam. Parintii mei au fost profesori si nu m-au invatat asa ceva.

Situatia este similara unui om aflat langa un stalp de inalta tensiune...daca nu pleaca imediat si nu se fereste la timp, risca sa moara acolo agatat de el.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Stiti vorba din batrani "nu muri magare ca-ti dau fan la toamna"?

Asa si pentru bugetarii care au dat in judecata si au castigat.

 

„Guvernul a adoptat astăzi o ordonanţă de urgenţă privind plata unor sume prevăzute în titluri executorii având ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar, decizie luată ca urmare a constrângerilor bugetare impuse de situaţie economică actuală”, a declarat Ioana Muntean, purtătorul de cuvânt al Guvernului.

Asadar, plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti, devenite executorii se va face astfel:

34% din valoarea titlului executoriu - în anul 2012, şi 33% din valoarea titlului executoriu - în anul 2013, respectiv în anul 2014.

 

Si uite asa i-a descurajat guvernul sa mai dea in judecata statul. Eu m-as lipsi stiind ca dupa ce a durat procesul un an, chiar doi, mai au de asteptat inca vreo 4 ani pana la plata integrala a sumelo castigate in instanta. Si poate atunci dau din nou o ordonanta prin care se amana inca vreo 5 ani. Si tot asa.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Asadar, plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti, devenite executorii se va face astfel:

34% din valoarea titlului executoriu - în anul 2012, şi 33% din valoarea titlului executoriu - în anul 2013, respectiv în anul 2014.

 

Intre timp, Narcisa isi va schimba domiciliul, va las noua adresa : Str. celor drepti , aleea nr. 3A , parter, stanga. Relatii la popa Tudorache sau la tarcovnic.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Vai de talanga noastra. Avem exact ce meritam. Si sa vezi ca mai incape de vreme ce nimeni nu face nimic pentru a ne reveni.

 

Eu cred ca suntem un popor vegetal.

De unde linistea

În care asteptam desfrunzirea?

De unde curajul

De a ne lasa pe toboganul somnului,

Pâna aproape de moarte,

Cu siguranta

Ca vom mai fi în stare sa ne nastem

Din nou?

Eu cred ca suntem un popor vegetal –

Cine-a vazut vreodata

Un copac revoltându-se?

 

Blandiana

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...