Jump to content
Vesperala Forum

pasiune fara varsta


mihaela_honda

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tu ai cazut vreodata cu motorul? Daca DA, in ce conditii?

(cauza accidentului, viteza, urmari tu / urmari moto, etc.)

... mi-am permis sa te intreb fiindca pari cu moralul in regula. :)

Am cazut ,ca se zice ca nu esti motociclist adevarat pana nu cazi si iti belesti genunchii ,,am cazut de 2 ori,am cazut in prima zi cand am inmatriculat motorul si prins numarul pe codita motocicletei, era intro zona mai libera ,incercam motorul sa vad cum merge sa bag viteza ,sa franez ,sa fac curbe cu viteza, si locul era ca un mic circuit, am mers 3 ture ,si am zis hai sa mai bag una ca imi intrase in mana ,intrun cu viteza in circuit 180km/h in 500metri fac curbele si apoi urma sa ma intorc in cand ma intorc imi vad o masina rosie venea de pe un drum din stanga si cu viteza si am zis ca nu ma vede si m-am bruscat un pic si am pus frana pe ambele roti si acolo e buba roata pe spate s-a dus 50 cm spre stanga si m-am dezechilibrat ,am cazut cu 120 km/h ,nu am ajuns sa ating masina ,dar m-am tarait pe jos 50 de metri ,motocicleta fiind un model bun nu a patiti mare lucru (am rupt oglinda si am zgariat carena si toba putin,dar nu aveam mai nimic motorul ,mai mult eu eram afecttat ,chiar cu o saptamana inaite imi cumparasem o pereche de blugi de 180 de ron si chiar pe aia i-am rupt in genunchi ,bineintetels si genunchiul meu era julit,si nu am purtam manusi atunci ca nu imi era indemana cu ele ,am zis sa ma obisnuiesc inatai fara manusi,si eram julit tot in palma si pe la degete,dar am scapat usor .

 

Nu mai aveam curaj sa mai vorbesc despre asta daca motocul imi era facut praf ,sau eu pateam ceva mai grav,dar multumesc lui Dumnezeu ca ma are in grija.

Link to comment
Share on other sites

Nu e cazul sa tin eu morala nimanui, dar pe mine personal ma infioara motociclistii fara echipament. Ca sa ma inteleaga toata lumea,, propun sa-si imagineze ca isi freaca incheieturile degetelor de asfalt.

 

.... UN METRU. atat. Daramite 50, 100, sau mai mult.

Nu mai ramane nimic din tine. Te consumi pe asfalt ca radiera.

Link to comment
Share on other sites

NightShift, nici eu nu sunt de acord sa mergi fara protectie pe tine,dar mie imi era greu cu costumul si cu manusile sa simt acceleratia din prima si sa schimb vitezele asa ca si cum as fi avut 10 anii de experienta,

Eu aveam atunci doar geaca si casca, aveam celelalte protectii dar le-am lasat ,ca intai sa ma acomodez cu motocicleta cate ture ,dupa ce am cazut nu am mai mers eu fara echipament ,nici pt 10 min.

Link to comment
Share on other sites

nu am condus eu decat cand am facut scoala :P

 

nu am frica de viteza si de moto pentru ca m-au plimbat ai mei de mica :D :D ...la inceput mi-a fost frica pe curbe, trasee gen Cheia...si inca imi mai este la fiecare inceput de sezon dar dupa incepe sa-mi placa....conteaza enorm sa fii una cu soferul

 

 

si eu urasc sa vad motociclisti fara casca..manusi..nu mai zic de geaca...sau mai grav cand vad unii imbracati complet si in spate au cate o fatuca cu fundul afara din pantaloni fara casca si manusi....inconstienta completa dar nu ai ce sa le faci :)

Link to comment
Share on other sites

da conteaza sa fii in aceeasi miscare cu riderul ,mai ales la curbe ,

deci sa inteleg ca kawasaki-ul e al tau ,dar nu prea il conduci?

 

 

nu...e al prietenului meu....eu nu il conduc pentru ca e foarte greu si nu ajung cu picioarele jos :D

de plimbat ne plimbam mereu dar nu in oras...adica iesire pana la terasa

vara asta chiar am fost in grecia cu motocicleta.a fost foarte misto dar si obositor :D

in rest la bulgari la russe, cheia, siriu etc :)

Link to comment
Share on other sites

wow saraca de tine ,mie mi se pare doar pt barbati sa conduca motocicletele ca daca cumva trebuie sa impingi la el sau sa il ridici de jos ,e foarte greu ,si imposibil pt fata ,si mie imi plac calatoriile lungi ,da mai ales pt o vitezana e foarte obositor sa stai :P:

 

 

 

cand ramai cu ea pe dreapta tre sa impingi (am experimentat) :lol:

motocicleta noastra e din 2001 si nu e chiar atat de agresiva in pozitie...e ok la drum lung dar tot amortesti..si cand mai ai in spate un rucsac de nu te poti sui pe moto :)) ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...