Jump to content
Vesperala Forum

Vine norul de cenusa vulcanica peste Romania


Eonica

Recommended Posts

Vine norul de cenusa vulcanica peste noi si voi nu spuneti nimic? Deja autoritatile noastre se contrazic, ba ca-i nociv, ba ca nu-i...

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-71395...d-ora-24-00.htm

Eu cred ca este, caci n-or fi chiar asa de prosti aia de OMS.

Iata ca o vom vedea si pe asta, cenusa vulcanica peste Romania. Cine ar fi crezut?!

Link to comment
Share on other sites

Ideea e că s-a mai dispersat şi e la altitudine mare. E nociv dacă-l respiri, în ideea că faci granit la plămîni, dar nimeni n-are gîtul aşa de lung. E nasol dacă plouă, pentru că pe lînga cenuşă sînt şi tot soiul de gaze (sulf, în principiu) care transformă ploaia normală de vară în ploaie acidă, nu prea plăcută. Dar iarăşi, sîntem destul de departe, presupun ca gazele se dispersează mult mai repede decît particulele. Avioanele au probleme pentru că praful ăla e abraziv, e ca şi cum ar zbura prin şmirghel.

Link to comment
Share on other sites

O problema grava ar fi agricultura. Teoria spune ca ii putin probabil sa se formeze nori care sa genereze ploaie toxica la asemenea altitudine in perioada asta.

Asigurarile nu acopera asa ceva. Nici nu vreau sa ma gandesc. E ca bomboana pe coliva daca s-ar intampla asta.

Partea cu transporturile aeriene blocate are si o componenta buna. admitand ca e ceva bun in treaba asta.

O gura de oxigen pentru terestru.

Curcanii de la rutiera din CE inchid ochii tolerant la camioane si la autocare. Lucrurile trebuie sa mearga.

In momentul asta toti cei pe care-i stiu au camioanele plecate.

De la noi au plecat grafice pentru o luna de foc pe transport. Sper ca si pe autocare e la fel.

Au fost zeci de comenzi.

Eu am deja pe retur din Franta transporturi. Cu doi soferi pe masina.

Tot raul spre bine.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu nu-l vad mai, inca e senin la mine :confused:

In alta ordine de idei, CFR-ul da dovada clara de jecmanire romaneasca. NU suplimenteaza vagoane pt trenuri lungi, de la Iasi la Timisoara, desi sunt destule plangeri! DAR, cand avioanele nu mai circula, hop sa suplimenteze vagoane, ca sa castige ei mai multi bani!

LA bani inainte, la bun-simt, inapoi :shooting:

Poate o ploaie acida ar rezolva lucrurile :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eu nu-l vad mai, inca e senin la mine :confused:

In alta ordine de idei, CFR-ul da dovada clara de jecmanire romaneasca. NU suplimenteaza vagoane pt trenuri lungi, de la Iasi la Timisoara, desi sunt destule plangeri! DAR, cand avioanele nu mai circula, hop sa suplimenteze vagoane, ca sa castige ei mai multi bani!

LA bani inainte, la bun-simt, inapoi :shooting:

Poate o ploaie acida ar rezolva lucrurile :rolleyes:

 

O ploaie acida ne-ar baga in rahat.

La propriu.

 

Despre CFR ma abtin. Nu cunosc domeniul.

 

Link to comment
Share on other sites

Există mai multe tipuri de nori, unii mai sus, alţii mai jos, şi mai sînt unii verticali. Poţi să-i găseşti oriunde, de la sol la 12000 de metri. Norii ăia de vreme frumoasă sau de ploaie de vară stau jos, pe la 2000-3000. Iar dacă norul de praf ar fi fost la 10000 nu s-ar fi deschis spatiul peste 8000.

Link to comment
Share on other sites

De parca ar sta curentii de aer intr-un loc, dupa cum ne sunt noua nevoile, de ploaie acida sau nu.

Treaba e ca la noi in sud-est, la ora asta sunt nori negri de ploaie. Sigur au si cativa stropi de cenusa :rain:

Si atentie ANM zice ca primul nor s-a dus, urmeaza al doilea.

Iar un vulcanolog de la poalele vulcanului zice ca asta e abia inceputul : http://www.hotnews.ro/stiri-7146428-vulcan...-mare.htm?cfnl=

 

Eu imi caut de pe acum umbrela antivulcan :rain:

Link to comment
Share on other sites

De parca ar sta curentii de aer intr-un loc, dupa cum ne sunt noua nevoile, de ploaie acida sau nu.

Treaba e ca la noi in sud-est, la ora asta sunt nori negri de ploaie. Sigur au si cativa stropi de cenusa :rain:

Si atentie ANM zice ca primul nor s-a dus, urmeaza al doilea.

Iar un vulcanolog de la poalele vulcanului zice ca asta e abia inceputul : http://www.hotnews.ro/stiri-7146428-vulcan...-mare.htm?cfnl=

 

Eu imi caut de pe acum umbrela antivulcan :rain:

 

Voi ati scapat. A plouat cu apa chioara. Ii gresita aditudinea de fatalist.

Desi o umbrela antivulcanoaica prinde bine! :grin:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pana acum a fost episodul pilot. Vine norul, partea a doua.

Pana la urma de vreo doua picaturi acide tot nu scapam. Daca nu da cu acid, poate da cu baza. Ca intotdeauna Romania a fost fruncea. Oricum chiar de ar fi asa, tot nu ar sti nimeni, ca atunci ar putea cere agricultorul despagubiri si nu numai el. S-ar gasi si altii. Vai de steaua asiguratorilor care au prevazut despagubiri in caz de catastrofe naturale.

Link to comment
Share on other sites

Norul acela de cenusa nu este catastrofa naturala! Cutremurul Nu este o catastrofa, este pur si simplu, planeta noastra, evoluand. Nu avem cum sa dam vina pe ea pt asa ceva. Sa dam vina pe noi ca nu stim sa ne pregatim. In ziua in care televiziunile au spus ca norul de cenusa da peste noi, era senin. Si acuma e la fel. Norul este prea sus ca sa ne afecteze pe noi, aici jos! Doar avioanele au probleme. :)

Daca vin ploi acide, no, apai, sa dizolve sediile de la firmele de asigurari. Ei de cine sunt asigurati? :rade:

 

Link to comment
Share on other sites

Daaa, cica a iesit acus, dar noi and vorbeaaaam era peste capatanile noastre. Probabil va mai veni si altul ca vulcanul tot erupe. Ma distreaza faptul ca nimeni nu-i spune pe nume, caci nici n-ar putea fara lectii aprofundate de dictie. Chiar am vazut un reportaj pe tema asta.

Si daca nu mai vine nici un nor, noi ce motiv mai avem sa ne dam de ceasu' mortii ca "ia uite ce necaz ne-a mai lovit. Asta ne mai trebuia acum"

 

@Rocozaur faci si tu ca-n bancul ala:

Bula vine de la scoala suparat foc. Taica-su' il vede si-l intreaba:

- Ce-i Bula de esti asa suparat?

- Pai mi-a dat profa doi ca n-am stiut care-i diferenta intre "bai" si "catastrofa".

- E, da-l incolo de doi, ca nu-i primu'. Da' pentru cultura ta generala, hai sa-ti spun eu. Uite un exemplu: daca miine ne moare scroafa din cotet, atunci e bai mare. Da' nu-i chiar o catastrofa. In schimb, daca maine se prabuseste elicopteru' prezidential cu tot cu Basescu inauntru, apoi asta-i o mare catastrofa. Da' nu-i bai...

 

(Bancul asta merge si la topicul cu catastrofa de la polonezi :P: )

 

Link to comment
Share on other sites

Pana acum a fost episodul pilot. Vine norul, partea a doua.

Pana la urma de vreo doua picaturi acide tot nu scapam. Daca nu da cu acid, poate da cu baza. Ca intotdeauna Romania a fost fruncea. Oricum chiar de ar fi asa, tot nu ar sti nimeni, ca atunci ar putea cere agricultorul despagubiri si nu numai el. S-ar gasi si altii. Vai de steaua asiguratorilor care au prevazut despagubiri in caz de catastrofe naturale.

 

Un cent nu se va plati de catre asiguratori. Ii imposibil tehnic sau juridic.

Asta e poveste veche. Pe de alta parte nici nu se inghesuie nimeni sa faca asemenea polite.

In instanta dureaza cam 3-4 ani.

Singurele polite care se mai fac is cele cerute de CE legat de subventii.

Situatia ii la fel si in spatiul comunitar( cel fizic, adevarat).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...