Jump to content
Vesperala Forum

Prejudecăţile: felul în care ne conducem viaţa în funcţie de ele


vesperala

Recommended Posts

E drept că uneori plecăm de la idei preconcepute în tot ceea ce facem. Unele provin din propria experienţă, altele sunt gata rumegate de alţii şi doar dobândite de noi. În ce măsură prejudecăţile ne conduc viaţa?

 

Mi-am pus această întrebare citind ceva care ar trebui să ne facă să analizăm totul fără să apelăm la analogii atât de uşor cum o facem. Cel care a conceput acest text a intenţionat a glumi, dar e o glumă amară:

 

 

Raspunde sincer la 2 întrebări:

1. Prima intrebare:

Sa presupunem ca stii o femeie insarcinata care deja are 8 copii. Trei dintre ei sunt surzi, doi sunt orbi si unul este dezechilibrat mintal.

Femeia are sifilis. Ai sfatui-o sa faca un avort?

 

2. A doua intrebare :

Este momentul alegerii presedintelui lumii si votul tau va determina cine este alesul!

Iata-i pe cei trei candidati:

 

-Candidatul A are legaturi cu politicieni corupti si crede in

astrologie. A avut doua amante. Fumeaza ca o locomotiva si bea 8 pana la 10 pahare pe zi.

 

-Candidatul B a fost concediat de doua ori, doarme pana dupa pranz, in

facultate se droga si bea un sfert de litru de whisky in fiecare noapte.

 

-Candidatul C este un medaliat si un erou de razboi. Este un vegetarian

convins, consuma doar bere si asta ocazional si nu a avut nicio data

legaturi extraconjugale.

 

 

Dintre acesti trei candidati, pe care l-ai alege (sincer)? Alege, nu trisa si citeste raspunsul de mai jos:

 

 

Candidatul A este Franklin D. Roosevelt .

Candidatul B este Winston Churchill.

Candidatul C este Adolf Hitler. ...

 

Trebuie sa fii intotdeauna atent cu cei care traiesc prea ..sanatos !!!

 

Apropo, daca la intrebarea despre avort ai raspuns afirmativ, tocmai l-ai omorat pe Beethoven!

Link to comment
Share on other sites

E vorba despre exceptii. Nu dau regula. Beethoven a suferit enorm din cauza handicapului instalat la nici 30 ani. Gloria a compensat in mica masura drama lui. A daruit mult semenilor , dar el a fost nefericit. Ce cantarim de fapt? Depinde din ce unghi privesti.

Eu cred ca si prejudecatile trebuie luate in seama, sunt totusi niste concluzii rezultate in urma unor experiente de viata .

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca si prejudecatile trebuie luate in seama, sunt totusi niste concluzii rezultate in urma unor experiente de viata .

Sunt perfect de acord. Eu ii numesc "dezorientati" pe cei care nu acumuleaza experienta de viata, sau nu tin cont de ea.

Daca prejudecatile se bazeaza pe aceasta experienta, sunt cat de cat obiective si nu merg in exagerari,, eu zic ca e bine sa le ai si sa tii cont de ele.

 

:hatoff:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

La pareta cu Beethoven nu sunt tocmai de acord. Oricine inaintea lui nasuct putea sa fie la fel de mare muzician ca si el. Sau urmatorul lui fratior. In ordinea aceasta de idee nimeni nu ar fi trebuit de fapt sa faca avort, pt. ca cine stie cati Beethoveni s-ar fi nascut. Insa ceilalti, deja nascuti, nu pot face o diferenta? Eu de exemplu de ce nu pot fi Beethoven? :( De ce trebuie sa fie luata o decizie limita si sa se evite un avort ca sa apara el? :( Ma simt mic si inutil. :( Si daca mai adaugam si partea cu Hitler, la stilul cuminte de am duce viata...e clar....voi ajunge ca el :sorry: :resent: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...