Jump to content
Vesperala Forum

Recuperare date


LLDS

Recommended Posts

Salutare tuturor. M-am gandit sa imi spun si aici offf-ul

Care e problema?

Am un hard extern Phillips. Are vreun an jumate (nu e vechi) si nu l-am utilizat in exces. Acum cateva zile l-am conectat la laptop, impreuna cu alt hard extern (al unui prieten) si am transferat informatii de pe al doilea hard extern pe hardul meu extern. A doua zi, am reconectat hardurile, insa hardul pritenului mergea, al meu nu. Mai exact laptopul vede hardul extern conectandu-se, vede un hard suplimentar, insa cand intru in el... e gol, imi arata ca are 0 b. In Total Commander imi arata eroare cand vreau sa intru pe hard, imi spune ca unitatea nu e accesibila. Totusi ledul hardului se aprinde, coolerul merge, doar ca informatia... nu e.

Am mai avut probleme cu harduri (nu cu acesta) si reusisem sa le dau de cap, dar acum nu prea stiu ce sa fac. Dat fiind faptul ca am informatii pretioase acolo (munca de cativa ani, care ziceam eu ca e la loc sigur) as vrea sa le recuperez.

Mintea ma duce la doua teorii:

1) L-am umplut prea mult, atunci cand am transferat informatie. (Am mai patit cu un hard intern, aceeasi problema. L-am umplut cam tare, apoi nu mai mergea. Atunci am folosit Acronis, dar nu mai stiu care Acronis).

2) S-o fi busit fisierul de boot sau de alocare a fisierelor si nu mai vede nimic (Problema de genul nu cred sa fi patit).

 

Daca cineva a mai avut o problema asemanatoare si a reusit sa o rezolve va rog sa ma anuntati. Sau daca stiti ce si cum pot face ca sa recuperez informatiile. Cred ca se pot recupera cu un soft adecvat (sper :sorry: ). Si inca o intrebare. Daca aveti nevoie si de alte informatii referitoare la hard sau la problema, va stau la dispozitie.

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor. M-am gandit sa imi spun si aici offf-ul

Care e problema?

Am un hard extern Phillips. Are vreun an jumate (nu e vechi) si nu l-am utilizat in exces. Acum cateva zile l-am conectat la laptop, impreuna cu alt hard extern (al unui prieten) si am transferat informatii de pe al doilea hard extern pe hardul meu extern. A doua zi, am reconectat hardurile, insa hardul pritenului mergea, al meu nu. Mai exact laptopul vede hardul extern conectandu-se, vede un hard suplimentar, insa cand intru in el... e gol, imi arata ca are 0 b. In Total Commander imi arata eroare cand vreau sa intru pe hard, imi spune ca unitatea nu e accesibila. Totusi ledul hardului se aprinde, coolerul merge, doar ca informatia... nu e.

Am mai avut probleme cu harduri (nu cu acesta) si reusisem sa le dau de cap, dar acum nu prea stiu ce sa fac. Dat fiind faptul ca am informatii pretioase acolo (munca de cativa ani, care ziceam eu ca e la loc sigur) as vrea sa le recuperez.

Mintea ma duce la doua teorii:

1) L-am umplut prea mult, atunci cand am transferat informatie. (Am mai patit cu un hard intern, aceeasi problema. L-am umplut cam tare, apoi nu mai mergea. Atunci am folosit Acronis, dar nu mai stiu care Acronis).

2) S-o fi busit fisierul de boot sau de alocare a fisierelor si nu mai vede nimic (Problema de genul nu cred sa fi patit).

 

Daca cineva a mai avut o problema asemanatoare si a reusit sa o rezolve va rog sa ma anuntati. Sau daca stiti ce si cum pot face ca sa recuperez informatiile. Cred ca se pot recupera cu un soft adecvat (sper :sorry: ). Si inca o intrebare. Daca aveti nevoie si de alte informatii referitoare la hard sau la problema, va stau la dispozitie.

Multumesc anticipat.

 

 

 

 

 

 

Salut , vezi ca ai caractere ASCII pe el la inceput daca vrei recuperare date te pot ajuta ...

Link to comment
Share on other sites

Salut , vezi ca ai caractere ASCII pe el la inceput daca vrei recuperare date te pot ajuta ...

 

Nu stiu ce sunt caracterele ASCII; da, vreau recuperare date. Referitor la ajutor, eu sunt in Bordeaux :smile: ; crezi ca ma poti ajuta prin internet :D ? Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sunt caracterele ASCII; da, vreau recuperare date. Referitor la ajutor, eu sunt in Bordeaux :smile: ; crezi ca ma poti ajuta prin internet :D ? Multumesc anticipat.

sunt multe programe pentru recuperare date,am sa-ti trimit un link maine.

trebuie sa le mai verific,in cazul tau ar putea fi ceva putin mai complicat

si poate ca doar unul dintre ele te-ar putea ajuta.

am inteles ca nu e din windows,asa face si pe alt computer..am inteles bine?

oricum,opreste computerul,scoate hardul,da drumul iar computerului,asteapata

cateva minute,vreo 3 ,cupleaza iar hardul,si spune-mi ce se intampla.

adica daca se mai intampla ceva..

trebuie sa reusesti cumva,sa ne mai gandim putin.

:*v*:

Link to comment
Share on other sites

sunt multe programe pentru recuperare date,am sa-ti trimit un link maine.

trebuie sa le mai verific,in cazul tau ar putea fi ceva putin mai complicat

si poate ca doar unul dintre ele te-ar putea ajuta.

am inteles ca nu e din windows,asa face si pe alt computer..am inteles bine?

oricum,opreste computerul,scoate hardul,da drumul iar computerului,asteapata

cateva minute,vreo 3 ,cupleaza iar hardul,si spune-mi ce se intampla.

adica daca se mai intampla ceva..

trebuie sa reusesti cumva,sa ne mai gandim putin.

:*v*:

 

S-a intamplat la fel si pe alt calculator.

Maine dimineata incerc si faza cu oprit, decuplat, recuplat etc :D si o sa postez rezultatul.

Poate reusim cumva :vespe: .

Edited by LLDS
Link to comment
Share on other sites

S-a intamplat la fel si pe alt calculator.

Maine dimineata incerc si faza cu oprit, decuplat, recuplat etc :D si o sa postez rezultatul.

Poate reusim cumva :vespe: .

da,asta inseamna sa cuplezi hardul cand windows-ul deja merge..sa-l scuture putin.

e un disc "Ultimate Boot CD",care are cateva programe free pentru diagnostic si

recuperarea fisierelor de pe un harddisk,asta daca nu e vorba de ceva mecanic

http://www.vesperala.com/index.php?...t=0&start=0

"ULTIMATE BOOT LIVE CD 10 aprilie 2008",cauta la "recovery",vezi acolo cum sa-l faci.

sunt cateva solutii pe care le poti folosi,asculta-l..daca se invarteste discul

dinauntru,daca face vreun zgomot neobisnuit,mai ales vreun click aiurea,orice.

ai putea incerca o ciudatenie sa-l ti o ora in frigider,pare ciudat..dar nu e deloc.

(sa-l pui intr-o punga de plastic si s-o inchizi cu scotch,sa nu faca condens)

de asemenea daca e vreun defect mecanic,sa-l rotesti ciocanindu-l usor cu mana

mai stiu o nebunie care poate sa-i dea drumul,e ceva cu un foen,dar inca n-o dau.

sa vedem daca reusesti cu vreun program,nu toate sunt gratuite si nu pot sa pun linkuri

maine,dupa ce vad care s-ar potrivi cel mai bine situatiei tale,am sa te gasesc eu.

trebuie sa reusesti,macar sa poti scoate fiserele de-acolo...

:*v*:

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor. M-am gandit sa imi spun si aici offf-ul

 

Daca cineva a mai avut o problema asemanatoare si a reusit sa o rezolve va rog sa ma anuntati. Sau daca stiti ce si cum pot face ca sa recuperez informatiile. Cred ca se pot recupera cu un soft adecvat (sper :sorry: ). Si inca o intrebare. Daca aveti nevoie si de alte informatii referitoare la hard sau la problema, va stau la dispozitie.

Multumesc anticipat.

 

 

 

 

Salut din nou .... sfatul meu ...da-mi un add pe id meu si te ajut cu placere sa iti recuperezi datele ...Daca este de acord adminul si Vesperala !

Link to comment
Share on other sites

offf,sa ma ierte doar Cineva ca ma intorc la obiceiuri barbare, dar unele post-uri imi par cam de post,mai ales de la "depanatori"

e clar,omul are prioritate si orice care l-ar putea ajuta sa scape de belea dar e aiurea sa pui doar cateva vorbe care nu lamuresc pe nimeni,nici macar pe langa.

poti sa-l sfatuiesti orice prin p.m,oricat de intunecate ti-ar fi secretele cu care recuperezi hardurile,dar incearca sa lasi ceva de intrezarit si pentru noi.

adica sa lasi ceva de rontait si pe aici...asta daca ai ceva.

fiindca inca astept ceva,am sa revin la felul in care poti verifica un harddisk cu CD-uri bootabile,imediat dupa BIOS,si fara sa conteze ce sistem de operare ai,

si nici macar daca ai vreun sistem de operare instalat.

unul este "Ultimate boot cd",iar celalalt ar fi "Hiren boot cd",mai sunt si altele dar p-astea le-am verificat si am mai scris ceva pe aici despre ele.

http://www.vesperala.com/index.php?...t=0&start=0

http://www.vesperala.com/index.php?...t=0&start=0

asta pentru a accesa hardul fara sistem de operare,am putea incerca si o copiere a continutului,chiar daca da aceasta eroare pe windows.

te salut,Mos_Ilie,ceea ce am gandit mai devreme nu are nicio legatura cu tine, totusi,pe langa un link cu mituri ar merge si un link cu adevaruri.

iti doresc numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

@ Pnv,

In link-ul ala nu sunt doar mituri ci si mari adevaruri.

L-ai parcurs tot ?

Concluzia la care am ajuns eu dupa ce am citit acolo, e ca in asemenea situatii

e bine sa incerci sa nu il zapacesti mai tare decat e.

Aproape sigur datele exista in el, dar sunt cumva "aiurite" din cine stie ce motiv.

"... "Ultimate boot cd",iar celalalt ar fi "Hiren boot cd",mai sunt si altele dar p-astea le-am verificat si am mai scris ceva pe aici despre ele."

Ambele foarte utile, dar greu de stapanit la o prima vedere de catre utilizatorul mediu.

 

@ LLDS,

" 1) L-am umplut prea mult, atunci cand am transferat informatie. (Am mai patit cu un hard intern, aceeasi problema. L-am umplut cam tare, apoi nu mai mergea. Atunci am folosit Acronis, dar nu mai stiu care Acronis).

2) S-o fi busit fisierul de boot sau de alocare a fisierelor si nu mai vede nimic (Problema de genul nu cred sa fi patit)."

Varianta a 2-a pare mai probabila.

S-ar putea sa te ajute nesperat de mult Boot Cd-urile indicate mai sus.

Incearca, nu prea mai ai ce pierde.

Iti tin pumnii !

Link to comment
Share on other sites

simt,trebuie sa fie si cativa oameni cu care nu ma voi certa nicaieri niciodata.

uneori nu pot nici eu,si tu,Mos_Ilie imi pari ca vei fi unul dintre ei.

dar nu ma bubui pe rand,sunt cam greu de nimerit.trage in tinta...in topicul asta.

simt ca poti putin mai multe decat nu faci.

si nici n-ai avea cum.suntem departe.am citit ce zice acolo,eu am citit prea multe.

dar nu asta cu mituri si adevaruri am visat,ci la ceva practic care sa-l ajute.

ceva care sa-i miste fisierele de-acolo,si n-am crezut c-ar fi prea usor

(primul gand a fost sa nu ne grabim,dar nici sa murim pe loc,asa ca bolovanii)

eu nu-i pot sugera ca e greu,sau sa plateasca nu stiu cat,dar nu putin,pentru asta.

asta,ca sa fie,chiar si in Romania gluma asta te-ar duce pe la 1000 de lei

(asta deoarece clientii sunt foarte rari,in general firme si cazuri cu totul speciale)

asa ca vom incerca,incetul cu incetul si de la departare,orice ca sa reuseasca aici!

Acum sa-i dam foc,am vorbit de discurile astea bootabile,cateva dintre ele.

(eu le cunosc chiar pe toate,in cazul asta ar mai fi si "Geek Sguad",dar ma las aici)

pentru ca vom incerca o recuperare imediat dupa faza cu bios-ul,si fara a mai intra

in sistemul de operare,vom incerca si sa clonam hardul defect sau sa-l copiem pe altul

asta are o logica anume,vom accesa hardul la un alt nivel decat o face sistemul de operare

(si orice program,si orice veti face cu mana,se va va face tot fara sistem de operare!)

am inteles bine ca LSDD a incercat inainte de-a da de noi tot felul de programe,

destul de multe si chiar fara niciun folos.asta am aflat de la tv,ca nu visez de nebun.

asa ca vom folosi programe de pe "ultimate boot cd",dar repet,sunt si altele.

N-o mai iau de la capul discului asta,are foarte multe programe,pentru a le vedea,

si cum trebuie sa-l faceti,nu va rog sa dati aici,sau sa cautati pe net "ultimate boot cd"

http://www.vesperala.com/index.php?...t=0&start=0

pentru descarcare cautati primul link,adica asta,si dati unde zice cu rosu "download"

http://projects.securitywonks.net/projects...oad.php?file=32

primul si cel mai simplu vom incerca sa copiem fisierele de pe hardul defect pe un altul

(folosim "ultimate boot cd",dar merge si alt "windows live cd",sunt mai multe variante)

"discul asta se incarca ..cam greu,cam 6-7 min,asteptati...

apoi dati ok la tot ce va apare acolo.

are un buton "Start" ca la windows,dati pe el,apoi la -Programs >

> File Management> MS Explorer,asteptati cam 15 sec sa apara.e un "explorer"

in genul celui cunoscut,adica va aparea "My Computer" cu tot ce-i acolo...ca la windows"

asta e de pe acel topic,deci vom incerca sa copiem normal fisierele de pe hard.

Vom presupunem ca gluma asta subtire nu tine,nu vede hardul,nu poate copia,egal.nu merge!

Inainte de-a incerca sa reparam hardul,sa-l reconstituim,vom crea o imagine a lui

(un fel de clona arhivata)asta pentru a mai putem avea o sansa altadata.nu uitam nimic.

tot din "start",(din ultimate boot cd)..>Programs..>Disk Tools...>Backup and Cloning

...>Image Maker,de acolo selectati hardul si dati pe "make image",are si "restore image"

(asta evident presupune sa aveti un alt hard cu suficient spatiu disponibil)

Tot din UBCD,ultima oara "ultimate boot disk",de la "Start"(startul din stanga-jos

ca in windows)..>Programs..>File Management..>Recovery(aici sunt prea multe,astept)

Pe discul "Hiren boot cd",dupa ce testati hardul cu "Troubleshooter",retineti diagnosticul.

http://www.vesperala.com/index.php?...t=0&start=0

(unde zice "guest_pnv",nu pot mai mult acum,dar sigur ca ne vom mai auzi)

gasiti la categoria ""Recorvey tools",cateva programe cu care puteti restabili hardul

"Lost & Found","Pro Soft Engeneering",si mai sunt cateva,uitati-va atent la optiuni

nu sunt chiar usor de folosit,dati pe "help" si alegeti hardul cu belele nu altul

eu nu pot sa scriu cum s-o faci cu mana din fiecare secventa...dar se poate!

(ca si la altele,nu se poate,chiar nu iasa fara multa rabdare,trebuie sa crezi asta!)

Un alt program de care putem vorbi ca nu-i facem niciun rau inca,este HDD Regenerator

foarte bun pentru a sari sectoarele(bad sectors) si blocuri(bad blocks) de pe hard

(asta te poate tine intre 15 ore si 26 de ore pe hardurile mari de peste 160GB)

Vom presupune iarasi ca n-am facut nicio minune,hardul e tot mort.ce mai e de facut?

asa ca sfat,ramane sa nu puneti totul pe un hard cu o partitie,faceti cat mai multe!

(ca sa faceti partitii pe orice hard,orcare ar fi:EASEUS Partition Manager 2.1

http://www.vesperala.com/index.php?...20&start=20

sa lasati totdeauna o patrime din hard liber si sa-l defragmentati,asta conteaza!

In faza asta ramane decat ca vom trece la facerea cu manuta,ce faci cu mana Ta...aia e!

(o editare cu mana a hardului,sunt intr-o faza lunga,asta va fi ceva de tinut in minte)

pana atunci..ca vom trai si pe vremea lui atunci,rontaiti asta:

http://www.diydatarecovery.nl/DiskPatch.htm

si ca sa nu murim de dor,dau si putin:DiskPatch_DataRecovery.rar,Dead_Disk_Doctor.rar

asta,sa mai treceti incoace e un obicei veci de atarnare,dar aici se va tine dupa datina.

pana la capat si numai de drag.

:*v*:

Link to comment
Share on other sites

da,fratele meu...die hard 3,poate inca putin daca mai mergeam......

inca putintica rabdare,noi reusim totdeauna sa alegem.

nu ne mai dam dume hexazecimale,nu ne intelegem nici pe unde ne-am facut.

pentru never die hard,luati asta..e perfect de pe muchie si nu e de rontait

e de halit pe saturate,cu tristete de moarte cand te gandesti ce usor se sparg toate.

Prosoft Engineering RecoverSoft Data Rescue PC v2.1 edge

capatul numai de drag se sparge aici.

:*v*:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
"Prosoft Engineering RecoverSoft Data Rescue PC v2.1 edge"

:*v*:

 

s-a intamplat..poate ne spune cineva,ca eu n-am mai aflat ce s-a mai intamplat

probabil in clipele astea e deja formatat,dar mai pun ceva ceva tare pentru never die hard

"MEDIA TOOLS PROFESSIONAL V5.0" (bateti-l pe google cu ceea ce vedeti intre ghilimele)

ca si celalalt,acest program va crea un disc bootabil si va lua hardul sarind si peste BIOS*

are 5 module:Boot and Partition Repair ,Reverse-Clone,Cycle-Clone and Cycle-Image

File Recovery Tree,Media Editor(poti modifica continutul chiar fara s-o dai in hexazecimale)

:*v*:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

m-am rugat la multi pereti sa fiu dus la arhiva,legat bine la toate si strans de maini

n-avusai parte de drag,dar e prea greu ca s-o dai cu mine,oricine ai fi tot om esti!!!!!!!!!

nu ma ascund deloc,desigur respectul meu pentru supermozi este de nespus

dar,macar pana ne loveste alta boala...etcetera,ma mai trag pe la recuperari

problema asta,sa-ti cada hardu complet si sa nu mai fie deloc vazut e totusi rara!

de obicei,mai scapi un fisier in gunoi,iti mai amintesti de altele de mult pierdute

ca sa fi mereu in siguranta,asta nu se poate,dar ceva usor se poate face!

incercati sa pastrati vreo 15 % spatiu liber din hard,sa-l defragmentati pe saptamana

in felul acesta veti avea toate sansele de a mai scoate ceva bun din el

acu,ca beleaua lu LLSD trecu,eu nu aflai cum,dar se duse,pun si ceva de recuperat usor

Smart Data Recovery 4.1

http://www.download.com/Smart-Data-Recover...4-10510420.html

PC INSPECTOR smart recovery 4.5

asta recupereaza si de pe alte d-astea de stocare,stickuri,Flash Card,Smart Media,

SONY Memory Stick, IBM Micro Drive, Multimedia Card, Secure Digital Card

 

 

pe vazute,nu multe,vreo cateva am desfacut si omorat,un hard e un fel de picku-up

pe interior,are platan d-ala,unu sau doua,daca e ceva electronic,de obicei o dioda,

tranzistori,vedeti ca astia sunt tot mai greu de nimerit,nu-i mai gasesti sa-i pui la loc

nici nu trebuie pusi exact,doar sa aflati care sunt pnp,cu siliciu,germaniu..si altele

ati vazut,nici nu le mai cunosti fara aparat de masura,nici nu le vezi fara o lupa buna!

in general,si daca e un hard scump merita sa te bagi,sa incerci orice,altfel nu prea

proprietarul hotaraste asta,cam cat il tine la ce e acolo,asta iti poate lua multe zile

o sapatamana pe sigur ca il rezolvi costa 4 sute de lei minim.dar trebuie sa-l faci !!!!!

altfel doar amintirile iti raman..nu e rau nici asa

daca patiti vreo belea rea de hard,ascultati-l,daca se mai invarteste inauntru,si cum!

cand folositi programe,sa nu folositi nimic altceva in afara celor doua de sus-jos!

"Prosoft.Engineering.RecoverSoft.Data.Rescue.PC.v2.1-EDGE"

"MEDIA TOOLS PROFESSIONAL V5.0"

insist decat atat,daca faceti vreun ban din ciordela dati ceva si inapoi de pe unde ati luat

si cand le dati drumul pe el,sa nu-l mai opriti,oricat zgomot ar face-a,si chiar va face!!!!

dati-o pana la capat..ce-o fi o fi,altfel va fi mai rau!!!!!!!!

daca nu mai misca nimic inauntru,asta poate fi si de bine,mai continuam si altadata

:*v*:

Link to comment
Share on other sites

Beleaua mea a trecut partial:

am reusit sa recuperez doar 80 de G de informatie de pe hard, printre informatiile cele mai pretioase fiind fotografiile personale (in proportie de 80% cred; nu am verificat tot). Ii multumesc lui pnv pentru sfaturi; am scos-o la capat cu sfaturile lui si cu ceva ajutor de la un prieten francez.

Ideea e ca am pierdut hardul extern, si acum mi-am cumparat altul; voi reveni cu detalii, imediat ce gasesc timp liber.

Multam inca o data pnv (in special pentru programe; unele dintre ele sunt must have).

Sper ca hardul asta sa ma tina si sa nu se strice, asa pe nepusa masa :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...