Jump to content
Vesperala Forum

Noul muzeu Acropolis


Tasos

Recommended Posts

şi eu care mă gândeam că te conving să şi vorbeşti cu noi, nu doar să pui linkuri..:pardon: pentru că noi nu ştim prea mult din ce vrei să ne arăţi...

 

Link to comment
Share on other sites

Sint suparat de voi si nu "vorbesc" cu voi :P:

 

Nu vreau sa va arat alceva decit Noul Muzeu Acropolis din Atena.

 

De la Wikipedia:

 

Programul de functionare al expozitiei de la Noul Acropolis Muzeul include cinci colectii de constată din pante de Acropolis, de arhaice, clasice si Roman perioadă.

 

Ultimul etaj include o camera dreptunghiulara de sticlă în cazul în care acestea apar şi, eventual, a Elgin Marbles, în cazul în care acesta acceptă British Museum. Sala va avea exact aceeaşi orientare şi dimensiuni ale PARTHENON care vizitatorii vor putea vedea prin sticlă. Aceeaşi direcţie va avea, de asemenea, sculpturi în care acestea au fost cu privire la cele mai vechi construcţii, pentru a permite vizitatorilor să înţeleagă formarea de PARTHENON. Până în prezent (2008), aproape jumătate din PARTHENON friză de la British Museum.

 

Expozitia sunt, de asemenea, considerate importante de reziduuri din Atena antică, aşa cum au venit la lumină după arheologic excavare la care găzduieşte site-ul muzeului.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/New_Acropolis_Museum

Link to comment
Share on other sites

:lol: sper că ai folosit translatorul, ar fi grav dacă ar arăta aşa wikipedia...

mă faci să mă simt în 2020, după domnia lui Vanghelie...:rade:

 

 

înţeleg că e un muzeu

 

dar cu ce temă? istorie? artă?

Link to comment
Share on other sites

Arta si arhitectura greaca si elenistica ... ma gandesc.

Incearca probabil sa redirectioneze turistii catre muzeu.

 

Am auzit ca turistii iau des ca suvenir, pietre din situl arheologic. Din cauza asta, din cand in cand, pe acropola se aduc si se imprastie camioane intregi de pietre. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Arta si arhitectura greaca si elenistica ... ma gandesc.

Incearca probabil sa redirectioneze turistii catre muzeu.

 

Am auzit ca turistii iau des ca suvenir, pietre din situl arheologic. Din cauza asta, din cand in cand, pe acropola se aduc si se imprastie camioane intregi de pietre. :lol:

Turistii venea si inainte. Nu iera nevoie sa face muzeu ca sa vine. Celalalt cu pietre mi a facut sa rid :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Elenistica perioda 323 î.Hr. - 146 î.Hr. a fost stabilit pentru a afirma perioada de greaca veche. Istorie incepe cu moartea lui Alexandru cel Mare şi se termină cu cucerire a .......... elenistice de Est de la Roma.

 

 

......=Kingdoms (nu stiu cum se zice in romana) :(

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...