Jump to content
Vesperala Forum

Brânză gorgonzola contaminată


vesperala

Recommended Posts

http://www.antena3.ro/stiri/romania/branza...zare_69529.html

 

 

atenţie la acest tip de brânză, poate fi contaminată cu o bacterie periculoasă, bacteria Listeria Monocytogenes

 

ce mai era pe piaţă s-a scos de la vânzare, dar o parte deja e vândută!

 

 

Perioada de incubaţie a bacilului Listeria este de opt săptămâni. Listerioza afectează cel mai des nou-născuţii, persoanele în vârstă, femeile însărcinate şi persoanele cu un sistem imunitar scăzut. Diagnosticarea promptă şi tratamentul bolii sunt necesare, pentru a evita apariţia unor complicaţii severe ale bolii.

 

 

nu o consumaţi dacă aveţi acasă!

Link to comment
Share on other sites

cred că e o chestie de gusturi

 

poate unora le place, mi se pare mai sigur să ştim

 

 

e drept că eu când atuncvi când aud de astfel de produse contaminate, nu mai consum produsul nici pe urmă, chiar dacă ştiu că a trecut acea problemă... aşa am făcut şi cu dan*ne...

de obicei intră la acst capitol dezamăgirea, şi nu mai cumpăr produsul, ci caut altele similare

Link to comment
Share on other sites

aşa am făcut şi cu dan*ne...

Din cate am inteles, chestia aia fusese o alarma falsa. :)

 

nu mai consum produsul nici pe urmă, chiar dacă ştiu că a trecut acea problemă...

E valabil si pentru carne? Au fost gripa aviara, gripa porcina, boala vacii nebune...

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

E valabil si pentru carne? Au fost gripa aviara, gripa porcina, boala vacii nebune...

e vorba doar de firmă..:)

 

şi eu nu am priceput că era alarmă falsă, ci că trebuiau şi ei să spună ceva ca să scape basma curată

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...