Jump to content
Vesperala Forum

Accidente auto


piko

Recommended Posts

http://www.maglavais.ro/articole/curiozita...otocicleta.html

---admin edit---

 

 

 

Iar aici....m-am ingrozit....am crezut ca o sa vad un macel....dar.....pfiuu

 

si mosulica asta....cred ca....nu ii mai trebuie in viata lui curse de rally live :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=x_u-DBcPnV8&NR=1

 

nu i-a iesit de data asta....

http://www.youtube.com/watch?v=CRVyoZIW2LM...feature=related

 

a avut zile...

Edited by vesperala
Link to comment
Share on other sites

:huh: fără postări discriminatorii, indiferent de religie, sex, apartenenţă politică şi alte minuni.

 

 

uite un topic care se va asigura că nu rămânem bine dispuşi.

 

mai trebuie unul cu design pietre funerare. :sad:

 

 

se pierd multe vieţi pe drumuri.

Link to comment
Share on other sites

uite un topic care se va asigura că nu rămânem bine dispuşi.

 

se pierd multe vieţi pe drumuri.

 

Da, si prea multe din inconstienta si teribilism absolut gratuit. Util acest topic. Chiar daca nu ramanem bine dispusi, macar ramanem in viata, ancorati in realitatea cotidiana, care nu poate fi ignorata. Sunt exemple care ne ingrozesc, dar care ne pun in garda, trag un semnal de alarma. Un eveniment rutier cu consecinte grave trebuie sa se constituie intr-o lectie pentru toti. In masura in care avem intelepciunea sa invatam din durerea altora.

Link to comment
Share on other sites

care e scopul la topicul asta :huh: vrei sa ne arati cum moare cineva nu ai decat , dar nu ma impresioneaza cu nimic pe mine , nu stiu pe ceilalti dar fie

 

scopul acestui topic....in primul rand nu este doar interactiv ci este si educativ.....asa cum a spus si vesperala.....trebuie sa invatam din greselile altora....

Stiu ca ai motor,asta demonstreaza ca iti place viteza.... cand mergi cu viteza pe motorul ala al tau nu te gandesti la consecinte....iti place sunt sigur..... Cand vezi accidentele astea nu iti prea place , asta este.... Mie imi place topicul,daca nu ii vezi tu rostul nu te uita prietene :d1:

Link to comment
Share on other sites

de ce vorbesti despre mine ,nu ai de unde sa stii cum merg eu pe drum ,

si daca tie iti place sa vezi oameni murind ,vizionare placuta

 

sunt absolut sigur ca mergi cu 50 km\h cu motoru....absolut convins....

Si...nu....nu imi place sa vad oameni murind...crede-ma....Unde ai vazut tu in filmuletele puse de mine mai sus ca a murit cineva?

Inainte de a iti exprima parerea ....asigura-te ca este si cea corecta....

Am incheiat discutia.

Toate bune!

 

Nici eu nu am sa ma uit.Adica aici nu gasesc exemple de urmat,din contra contraexemple.

 

tu nu cred ca esti sofer....nu ai motive sa te uit...

Link to comment
Share on other sites

Astazi la M-Ciuc s-a petrecut un accident foarte ciudat:

Un tip cu un Opel Ascona (o rabla in toata regula) a intrat cu viteza destul de mare intr-un sens giratoriu si a pierdut controlul volanului. A urcat pe trotuar, a calcat doua femei, a trecut peste ele cu masina si s-a proptit in fatada unei cladiri. Poate de sperietura, sau nu stiu la ce s-o fi gandit, dar idea e ca a dat cu spatele inapoi pana in giratoriu, trecand inca o data peste cele doua victime,, apoi a demarat si a parasit locul accidentului. A fost imobilizat la mai bine de 3-400m de cei de la rutiera. Nu stiu pe ce baza l-au oprit ... ma indoiesc sa fi primit pe loc informatia prin statie. Probabil au vazut ca vine ca nebnul si l-au oprit sa-l intrebe de sanatate. ... in fine. nu mai conteaza.

 

Am trecut intamplator pe acolo si ma gandeam, cum si-a dat asta foc la valiza. Toata intamplarea nu putea dura mai mult de 3-4 minute!!! A fost zmeu pentru un moment,, apoi intr-o clipa s-a intamplat nenorocirea. Dar asta nu e tot. A urmat o decizie gresita, care i-a pecetluit soarta.

 

Umbla vorba ca soferul lucreaza prin politie.

Daca este adevarat,, e clar ca scapa, nici nu se pune problema.

Doar s-au mai vazut cazuri asemanatoare ... :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Sunteti macabri de-a dreptul. Nu stiu cat efect au aceste exemple, pentru ca in momentul in care conducatorul auto are mania vitezei, in momentul in care apasa pe acceleratie uita de orice filmulet vazut pe net. Iar daca nu stie sa conduca si nu stie regulile de circulatie, tot asa ramane indiferent de cate filmulete vizioneaza.

Link to comment
Share on other sites

Sunteti macabri de-a dreptul. Nu stiu cat efect au aceste exemple, pentru ca in momentul in care conducatorul auto are mania vitezei, in momentul in care apasa pe acceleratie uita de orice filmulet vazut pe net. Iar daca nu stie sa conduca si nu stie regulile de circulatie, tot asa ramane indiferent de cate filmulete vizioneaza.

 

 

daca te inseli? :hatoff:

Link to comment
Share on other sites

Ar fi bine sa ma insel, dar aceste filmulete circula de ani de zile pe net, iar efectul pe sosele nu prea e vizibil.

 

Cu respect va intreb, ati constatat dvs ca toti soferii sunt teribilisti? Bineinteles ca nu. Deci aplicand o simpla analiza , putem constata ca dintre marea majoritate a celor care conduc regulamentar macar un mic procent dintre acesti soferi au vizualizat aceste filmulete care circula pe net si acum stiu ce sa NU faca in trafic , pentru ca acele fapte pot avea grave consecinte. E doar o simpla presupunere, dar imi este permis sa o fac, nu?

Edited by piko
Link to comment
Share on other sites

marea majoritate a celor care conduc regulamentar [..] stiu ce sa NU faca in trafic , pentru ca acele fapte pot avea grave consecinte.

Dupa parerea mea, viteza de 50km/h in localitati e mai nociva decat un 70-80 -sa zicem.

De ce? Pentru ca cei care merg cu o viteza putin mai mare sunt cu toate simturile ''acolo''.

 

Eu la 50kmh imi permit sa-mi caut bricheta cazuta sub scaun, sa-mi aprind o tigara, sa caut prin torpedou CD-ul cu Rod Stewart, etc. Aproape ca as putea sa si postez pe forum. :imao: Si toate astea le fac in conditii perfect regulamentare. :)

Concluzie: ''a conduce regulamentar'' NU este echivalent cu ''a conduce in siguranta''.

 

Un exemplu care m-a scos rau de tot din sarite: pe Valea Oltului, intr-o zona unde toate conditiile permit 110km/h, se trezeste un destept sa mearga cu 40 la ora fiindca are un copil mic in masina si s-a hotarat el :yawn: sa conduca SAFE. Moral... e OK. Legal... e dreptul lui. Practic insa? .. Cauzeaza accidente prin faptul ca fierbe nervii celor din spatele lui si ii determina sa execute depasiri pe care in mod normal nu le-ar face. El este regulamentar, boboc, cu constiinta impacata,, si ii arata cu degetul pe ''nebunii'' care il depasesc pe linie continua. Iar in caz de accident, nu va realiza cat traieste ca EL este vinovatul moral, si NU cel pe care-l indica legea dator sa plateasca oalele sparte. In fine... n-ai cu cine.

Link to comment
Share on other sites

Un exemplu care m-a scos rau de tot din sarite: pe Valea Oltului, intr-o zona unde toate conditiile permit 110km/h, se trezeste un destept sa mearga cu 40 la ora fiindca are un copil mic in masina si s-a hotarat el :yawn: sa conduca SAFE. Moral... e OK. Legal... e dreptul lui. Practic insa? .. Cauzeaza accidente prin faptul ca fierbe nervii celor din spatele lui si ii determina sa execute depasiri pe care in mod normal nu le-ar face. El este regulamentar, boboc, cu constiinta impacata,, si ii arata cu degetul pe ''nebunii'' care depasesc pe linie continua. Iar in caz de accident, nu va realiza cat traieste ca EL este vinovatul moral, si NU cel pe care-l indica legea dator sa plateasca oalele sparte. In fine... n-ai cu cine.

 

Uhm...Pai nu era o viteza minima obligatorie? Fiind in afara orasului , fiind o singura banda pe sens si cum ai descris ca drumul iti oferea toate conditiile sa depasesti suta.... Cred ca nu prea era regulamentar ce facea...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...