Jump to content
Vesperala Forum

Ştire: Indemnizatia pentru cresterea copilului, plafonata la maxim 4.000 de lei


Vesperal News

Recommended Posts

"Nicio mama angajata nu va primi mai putin de 800 de lei, dar nu mai mult de 4.000 de lei. Este vorba de 600 de lei indemnizatie pentru mame si 200 de lei - alocatia pentru copil", a declarat premierul Emil Boc la finalul sedintei de marti a Executivului."Aceasta plafonare raspunde principiului solidaritatii. De ce? Persoanele care au salarii mari si, in mod evident, contribuie cu o suma mai mare la bugetul de asigurari sociale isi vor gasi materializata aceasta contributie mare...

 

 

 

vezi intregul articol

Link to comment
Share on other sites

Trecand peste sume si peste nevoia de austeritate prost aplicata, trecand peste faptul ca un intreg aparat legislativ a consumat energie inutil la votarea legii care tot la mana executivului a ajuns, ma

intriga motivatia oferita. Care-i redactata de un ageamiu incompetent, in graba.

 

Intai principiul solidaritatii invocat. Total eronat. Se contrazic singuri la final.

Solidaritatea e valabila in cazul asigurarilor de sanatate, nu in cazul de fata sau in cazul pensiilor.

 

Apoi comparatia generozitatii statului roman cu alte state din CE. Iarasi trunchiat. La indemnizatie poate in noua forma a legii(ca timp mai mult) este asa. Dar niciun cuvintel despre alocatiile acordate de cei cu care se compara, copiilor pana intr-o anumita varsta. Desi ca istetii aduc vorba dar tot legat de noi. 600 indemnizatie minima +200 alocatie.

 

Si nu in ultimul rand suma anuntata ca economie la buget. Asta e o gluma. Puteau calcula eventual

dosarele afate in derulare si ce economie ar realiza. Nu si natalitatea estimata pe 2009. Este imposibil asa ceva in acest an atipic. An care se anunta un dezastru dupa toate semnele.

Is convins ca familiile se vor gandi de doua ori inainte de a aduce pe lume un copil. In noile conditii economice.

Niste nesimtiti. Cred ca au inceput deja sa se balbaie. Sa le fie rusine.

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere, indemnizatia de 800 ron este o mizerie. Cu banii astia imi platesc doar telefonul. :imao:

 

Dar este bine ca au pus plafon maxim de 4000 ron. Asa as fi putut si eu sa-mi pun un salariu de nu stiu cate miliarde la propria firma si statul ar fi fost nevoit sa plateasca sume enorme.

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere, indemnizatia de 800 ron este o mizerie. Cu banii astia imi platesc doar telefonul. :imao:

 

Dar este bine ca au pus plafon maxim de 4000 ron. Asa as fi putut si eu sa-mi pun un salariu de nu stiu cate miliarde la propria firma si statul ar fi fost nevoit sa plateasca sume enorme.

 

Gresiti. N-ati fi facut niciodata asta.

Nu aveati garantia ca legea ramane in picioare.

 

Is convins.

 

Ia recititi putin, va rog.

Link to comment
Share on other sites

:huh: dar dacă puneai astfel de salariu plăteai impozit la el...

 

Pai impozitul pe salatiu este 16% si cel pe venit 16% + impozit pe dividende 10% . Discutabil...

Gresiti. N-ati fi facut niciodata asta.

Nu aveati garantia ca legea ramane in picioare.

 

Is convins.

 

Ia recititi putin, va rog.

 

Siguranta nu exista, dar eu vorbeam pur teoretic, daca legea ar fi ramas.

Link to comment
Share on other sites

Pai impozitul pe salatiu este 16% si cel pe venit 16% + impozit pe dividende 10% . Discutabil...

 

 

Siguranta nu exista, dar eu vorbeam pur teoretic, daca legea ar fi ramas.

 

Dividendele nu-s venituri salariale.

 

Cade tot esafodajul dumneavoastra.

 

V-am rugat sa recititi. :d1:

Link to comment
Share on other sites

Dividendele nu-s venituri salariale.

 

Cade tot esafodajul dumneavoastra.

 

V-am rugat sa recititi. :d1:

 

Facaeam o paralela intre ce impozite platesti daca iti pui salariu mare sau daca scoti banii din firma ca dividende.

 

 

Eu nu inteleg de ce tot imi zici sa recitesc. Poate sunt mai grea de cap, dar chiar nu-mi dau seama la ce te referi.

Link to comment
Share on other sites

Facaeam o paralela intre ce impozite platesti daca iti pui salariu mare sau daca scoti banii din firma ca dividende.

 

 

Eu nu inteleg de ce tot imi zici sa recitesc. Poate sunt mai grea de cap, dar chiar nu-mi dau seama la ce te referi.

 

Ma gandeam doar la lege.

 

V-ati enervat gratuit. Stiti si dumneavoastra asta.

 

:flowers:

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam doar la lege.

 

V-ati enervat gratuit. Stiti si dumneavoastra asta.

 

:flowers:

 

Eu nu m-am enervat. Doar ca as vrea sa inteleg la ce te referi. :airkiss:

 

Lege e de cacao. Si asa nu vor incuraja pe nimeni sa faca copii. As avea atat de multe argumente pentru a sustine asta incat 10 pagini nu mi-ar fi suficiente.

 

Cei mai multi dintre prietenii de-o varsta cu mine nu sunt casatoriti si nu au nici macar un copil. Motivul este evident cel financiar....

 

Chiar sunt obosita ...mi-e sila sa fac acum sinteze mai ample. :bblush:

Link to comment
Share on other sites

Eu nu m-am enervat. Doar ca as vrea sa inteleg la ce te referi. :airkiss:

 

Lege e de cacao. Si asa nu vor incuraja pe nimeni sa faca copii. As avea atat de multe argumente pentru a sustine asta incat 10 pagini nu mi-ar fi suficiente.

 

Cei mai multi dintre prietenii de-o varsta cu mine nu sunt casatoriti si nu au nici macar un copil. Motivul este evident cel financiar....

 

Chiar sunt obosita ...mi-e sila sa fac acum sinteze mai ample. :bblush:

 

Is convins de asta.

 

Totusi ati indus ideea ca se poate pacali sistemul. Admitand chiar ca legea ar ramane in picioare un timp lung.

 

Parerea mea e urmatoarea:

 

IC a mea si Rafa al dumneavoastra n-au legatura cu asta.

 

IC e pustoaica mea. Rafa e pustiul simpatic al Malitziei.(al mic)

 

Mama lui IC are de ani de zile pe cartea de munca 68-74 net.(in jur de 70 milioane vechi)

Nu s-a gandit o secunda la indemnizatii. Eu cu atat mai putin.

Dumneavoastra la fel.

 

O mai scaldam mult asa?

 

:hug:

 

:hm:

Edited by RoAp
Link to comment
Share on other sites

Is convins de asta.

 

Totusi ati indus ideea ca se poate pacali sistemul. Admitand chiar ca legea ar ramane in picioare un timp lung.

 

Daca nu s-ar fi impus plafonul de max 4000 ron, se putea ca o mama ar fi luat acei 85% dintr-un salariu ce putea depasi limita bunului simt. Asta a si fost teoretic ideea . Adica, daca tot ai bani , de ce sa-ti mai plateasca statul indemnizatie. Cred ca asta a fost rationamentul lor. Pentru ca daca ai un salariu exagerat , cu siguranta il ai numai in firma ta. Nu e nimeni atat dde nebun sa-ti plateasca un salariu foarte mare in Romania.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu s-ar fi impus plafonul de max 4000 ron, se putea ca o mama ar fi luat acei 85% dintr-un salariu ce putea depasi limita bunului simt. Asta a si fost teoretic ideea . Adica, daca tot ai bani , de ce sa-ti mai plateasca statul indemnizatie. Cred ca asta a fost rationamentul lor. Pentru ca daca ai un salariu exagerat , cu siguranta il ai numai in firma ta. Nu e nimeni atat dde nebun sa-ti plateasca un salariu foarte mare in Romania.

 

Cu asa ceva nu-s de acord. Ce motiv ar avea cineva sa aiba un salariu exagerat in firma proprie? Ii nerentabil.

 

 

Exista o lege votata, neaplicata si modificata in graba de executiv. E in ultima instanta un precedent periculos.

Deja, in alta ordine, is pe faras salarizarile profesorilor si deja ordonanta de amanare a cresterii punctului de pensie de la 01.01.2009 cu amanare de moment pentru 01.02.2009.

 

Is de acord cu nevoia de economii a guvernului.

Mi-ar fi placut doar o motivatie mai decenta din partea lor. Si o motivare de bun simt a celor 4000 RON.

Si nu in ultimul rand motivul real al celor 200 RON alocatie. Interesant, asa-i?

 

:d1:

 

PS: Ati citit declaratia de avere(si venituri salariale) a ministrului de la invatamant? Fosta sefa la politehnica daca nu ma insel?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...