Jump to content
Vesperala Forum

Natura si noi


Mnemosyne

Recommended Posts

  • 3 years later...

Nu pot pretinde ca sunt in masura sa ii invat pe altii cum sa protejeze natura. Poate ca indivizii obisnuiti pot fi indrumati in acest sens, dar e inutil. In primul rand, nu prea mai exista natura, acolo unde exista oameni care ar putea sa o protejeze. Un oras acoperit de asfalt, ciment, otel, plastic, deja nu mai face parte din natura. In al doiea rand, cei care ar trebui, intr-adevar, sa o protejeze, nu pot fi impiedicati sa abuzeze de ea. Da, exista legi... dar sunt degeaba. Aici vorbesc de poluarea masiva produsa de industrie. Ma rog... cei care vatameaza grav integritatea ecosistemelor and stuff.

Mda. Eu ma folosesc de produsele rezultate din astfel de procese daunatoare, deci probabil ca, indirect, am o contributie la toata chestia asta. Dar nu am ce face. Nici eu, nici altii ca mine. Sunt peste 7 miliarde de oameni pe planeta, si numarul creste exponential. Sau asa se crede. Se gandeste cineva ca, la o asa populatie, mai exista vreo sansa de a schimba mentalitati colective la nivel mondial?...

Let's face it, nimanui nu ii pasa de natura insasi. Care, cu bune si cu rele, poate supravietui in orice conditii. Cei care spun ca sunt ingrijorati, isi fac griji pentru ei, la gandul ca exista posibilitatea ca, in curand, conditiile de viata de pe planeta sa devina din ce in ce mai nefavorabile. Pamantul are o istorie de 4 miliarde de ani, iar viata a aparut in urma cu mai bine de 3.5 miliarde de ani. Si a trecut prin multe. Asteroizi, activitate vulcanica intensa, etc.

Dupa parerea mea, singura amenintare reala pentru toate formele de viata sunt radiatiile gamma din spatiu, de care sunt protejate de catre atmosfera planetei. Si nu cred ca aceasta va disparea. Vom disparea noi, cu mult inaintea atmosferei protectoare.

 

PS: Activistii ecologisti mi se par niste snobi penibili.

Link to comment
Share on other sites

:lol: Da. Oarecum. :think:

 

Banii sunt problema. Interesele financiare depasesc grija pentru ceilalti, iar deciziile sunt luate de cei care nu mai sunt constransi de lipsa banilor. Aici se poate vorbi de multe lucruri, cum ar fi impartirea claselor sociale si diferentele uriase dintre cele mai inalte si cele medii.

Conform Scalei lui Kardashev (care se refera la nivelul tehnologic atins), omenirea este pe punctul de a deveni o civilizatie de tip 1, asta insemnand ca isi va putea procura energia necesara din procese de fuziune nucleara si valorificarea unei parti importante din energia venita de la Soare (bine... ca mai exista si alte conditii, pe langa astea, si anume formarea unui guvern mondial si crearea unei singularitati tehnologice - o lume acaparata de inteligenta artificiala, lucruri care par desprinse din romanele SF, dar sunt in curs de realizare). Unul din cei mai cunoscuti teoreticieni in astrofizica, Michio Kaku (care a participat la dezvoltarea teoriei corzilor), sustine ca asta se va intampla in urmatorii 200 de ani dar ca, la cum evolueaza lucrurile acum, este posibil sa duca la autodistrugere, in cele din urma.

 

Pfff. Problema asta are atatea straturi, incat as putea delira ore in sir, chiar daca nu sunt sigur ca ceea ce spun e corect in totalitate. :lol: Oricum, deja am deviat mult.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...