Jump to content
Vesperala Forum

De ce Vishnuismul este cel mai avatajos din punct de vedere spiri


harekrishna

Recommended Posts

:uf:

 

Poate cineva sa faca un conspect in limba română?

 

Am mai avut rugamintea asta: scrieti va rog pe intelesul celor care nu sunt initiati. Poate pricep si ei ceva si poate chiar devin interesati.

Ce treaba are toata povestea de mai sus cu vishnuismul??? Scrie te rog, asaaaaa, ca peeentru clasa a IV-a. :fake-bunny:

inteleg ,dar nu stiu cum sa simplific textul de mai sus.L-am simplificat cat am putut ca sa fi epe intelesul omului de rand.

 

harekrishna, cine este figura marcantă a acestei religii, Krishna, Ramanuja sau Shankara?

pai,In vasisnava Krishna este Dumnezeu,Shankara este filozoful vedantic care considera absolutul ca fiind impersonal in esenta sa,iar Ramanuja il contracareaza considerand Absolutul ca fiind personal in esenta sa.

 

Link to comment
Share on other sites

Vasisnava si vedantic nu exista in DEX nici in DOOM. Credeti-ma pe cuvant. Le-am cautat cu atentie!!!

 

Reietez rugamintea de mai sus: scrieti pe romaneste sa intelegem toti. Daca e necesar facem si un sondaj, dar si fara el sunt convinsa ca 99,9999% din cei de aici nu au notiuni in acest domeniu.

Eu una, chiar daca mi-as dori sa inteleg, n-as putea caci sunt termeni ce nu se regasesc in limba romana. A simplifica, nu inseamna a explica pe intelesul tuturor. Considerati ca spuneti o poveste sau ca explicati unui copil ce are varsta pana in 10 ani. Cum i-ati spune cele de mai sus ca sa inteleaga?

Link to comment
Share on other sites

pai,In vasisnava Krishna este Dumnezeu,Shankara este filozoful vedantic care considera absolutul ca fiind impersonal in esenta sa,iar Ramanuja il contracareaza considerand Absolutul ca fiind personal in esenta sa.

Krishna este Dumnezeu? Eu nu cred.

Ce atribuţii are acest zeu, ce calităţi are?

 

Şi chiar. Ce este vasisnava?

Link to comment
Share on other sites

Krishna este Dumnezeu? Eu nu cred.

Ce atribuţii are acest zeu, ce calităţi are?

 

Şi chiar. Ce este vasisnava?

Am mai zis

Krishna are aceleasi atribute ca si Dumnezeul occidental-atotputernic,atotfrumos,atotbun,infinit,atotstiutor,atotatragator etc.

Vaisnava este numele hindus al vishnuismului,la fel cum budismul se numeste bhaudda.

Vedanta inseamna concluzia Vedelor.este considerata cea mai impoartanta scoala filozofica indiana.

 

Crezi?

Daia m-am chinut juma de zi sa il scriu :P:

Dar sa dam atunci lucruri mai simple

Structura lumilor in viziunea vaishnava:

Lumea spirituala :

-Goloka-prezidat de Krishna,relatie mai apropiata cu Dumnezeu

-Vaikhunta-prezidat de Vishnu ,relatie mai distanta cu Dumnezeu

Luema materiala:

-paradisul material,locul zeilor

-universul fizic,locul oamenilor

-paradisul demonic

-iadurile

-oceanul cauzal.

Zeii din raiul material isi doresc sa evolueze spiritual dar nu pot deoarece ispitele si placerile din raiul material sunt prea mari ca sa le permita vreo evolutie.

Demonii din raiul demonic ,au merite din vieti anterioare ,dar diferenta fata de zei este ca ei nu isi doresc sa evolueze spiritual.

Atat acesti zei si demoni nu au sanse de evolutie spirituala decat reincarnandu-se ca oameni.

In iaduri merg cei cu fapte rele.De obicei se reincarneaza in animale.

 

 

Principalele scoli vaishnava sunt urmatoarele:

-Kumara sampradaya,Krishna ca Dumnezeu Suprem ,Vishnu este expansiunea sa.

-Lakshmi sampradaya,Vishnu ca Dumnezeu Suprem

-Brahma sampradaya,Krishna ca Dumnezeu Suprem

-Rudra sampradaya,Krishna ca Dumnezeu Suprem

-Ramanandi,devotiune catre Rama

-Srimanta sankaradeva,devotiune catre Krishna

-Vaishnava sahajiya,tantra bazata pe Krishna si Radharani,nu e acceptata de celelalte scoli din cauza practicilor dubioase.

Edited by harekrishna
Link to comment
Share on other sites

Luema materiala:

-paradisul material,locul zeilor

-universul fizic,locul oamenilor

-paradisul demonic

-iadurile

-oceanul cauzal.

Zeii din raiul material isi doresc sa evolueze spiritual dar nu pot deoarece ispitele si placerile din raiul material sunt prea mari ca sa le permita vreo evolutie.

Demonii din raiul demonic ,au merite din vieti anterioare ,dar diferenta fata de zei este ca ei nu isi doresc sa evolueze spiritual.

Atat acesti zei si demoni nu au sanse de evolutie spirituala decat reincarnandu-se ca oameni.

In iaduri merg cei cu fapte rele.De obicei se reincarneaza in animale.

 

 

-Vaishnava sahajiya,tantra bazata pe Krishna si Radharani,nu e acceptata de celelalte scoli din cauza practicilor dubioase.

 

 

 

 

 

Deci vorbesti de lmea materiala. Materiala, adica este alcatuita din materie, palpabila, concreta. Cum poate fi paradisul, iadul si oceanul cauzal ceva material NU PRICEP.

Undeva pe aici scrii ca Vaisnava este tot aia cu vishnuismul, care nu e acceptata din cauza practicilor dubioase.

Reamintesc titlul topicului?? Nu cred ca mai e cazul.

Puteti sa va suparati, puteti sa-mi dati warn, ban si ce-o mai fi, dar mie mi se pare ca aici se face misto de intelectul meu. Chiar daca nu am prea multe notiuni in acest domeniu, pot sa observ fara mari eforturi ca sunt contraziceri si bajbaieli, doar de dragul de a umple un topic de catre persoana care l-a deschis.

Puteti sa ma credeti sau nu, dar eu chiar am citit cu atentie cele de mai sus si, asa cum a spus si Iskander, cred ca e vorba doar de copy/paste.

Hai sa lasam pe cei initiati cu adevarat sa ne explice cum sta treaba.

Link to comment
Share on other sites

Deci vorbesti de lmea materiala. Materiala, adica este alcatuita din materie, palpabila, concreta. Cum poate fi paradisul, iadul si oceanul cauzal ceva material NU PRICEP.

Undeva pe aici scrii ca Vaisnava este tot aia cu vishnuismul, care nu e acceptata din cauza practicilor dubioase.

vezi ca nu ai citit corect ce s-a scris mai inainte?

era vorba de o anumita secta tantrica din cadrul vishnuismului care nu e acceptata de celelalte miscari vishnuite.

iar iadurile si paradisul material sunt in alte dimensiuni materiale,iar legile fizice de acolo sunt putin diferite de cele de aici.poti calatori in aceste dimensiuni dac aai tehnologia necesara.

Link to comment
Share on other sites

Dumnezeu in Biblie nu are niste atribute foarte clare astfel incat teologii crestini au fost nevoiti sa apeleze la filozofia greaca pentru clarificari.

 

Crestinismul nu raspunde satisfacator la intrebari de genul:

de ce sufera si mor copii care nu au pacatuit ,

de ce suntem nevoiti sa suportam pacate care nu le-am facut(pacatele lui Adam,blestemul peste generati),

cum poate Isus sa sufere din cauza pacatelor facute de altii(fiecare e vinovat de faptele sale),

cum e posibil ca intr-o singura viata sa se stabileaza locul pentru eternitate al fiecarui suflet(mai ales avand in vedere ca majoritatea oamenilor sunt supusi ignorantei,nefiind in masura sa aleaga corect).

de ce Dumnezeu ordona lui Moise si Iosua uciderea copiilor si violarea femeilor adversarilor.

 

Vishnuismul nu are astfel de probleme.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...