Jump to content
Vesperala Forum

Aura obiectelor


NightShift

Recommended Posts

Citeam mai devreme topicul <Aura unui om> si imi ardeau degetele sa adaug un comentariu.

Stiu clar ca scepticismul meu ar fi stricat tot topicul, asa ca din respect pentru userii care posteaza acolo, m-am abtinut.

... va rog sa apreciati gestul.

 

N-o mai lungesc. Trec direct la subiect.

 

Dupa ce am citit pe-acolo ca aurele au culori diferite in functie de starea de spirit a omului, intr-o postare apare un link cu niste aure fotografiate.

http://whoyoucallingaskeptic.wordpress.com...an-photography/ .

Plin de interes, deschid linkul si imediat dau de o aura de palma de om. Bine, pana aici e clar. De la bun inceput m-am asteptat la asa ceva, deci dau automat scroll ca sa vad sin niste exemple de aure color. Insa mai jos dau de o aura de frunza rupta din pom. Deci e moarta si are totusi aura. :huh: Dar asta inca nu e nimic! Urmeaza aura unei chei, si mai jos -ATENTIE- aura unei CHEI FRANCEZE. :ha:

Nu stiu daca are importanta, dar ambele aure au culoare violet-indigo. Ce stare de spirit o fi avand (?) nu stiu. :confused:

 

Dar uite ca intr-una din imagini au lasat la vedere si ustensilele scamatoriei. :D:

http://whoyoucallingaskeptic.files.wordpre...lian-camera.jpg

Intre doua coli de plexi s-a montat o spira din sarma de cupru, iar in spatele ei un burete antielectrostatic. Se obtine astfel un condensator la care i se aplica socuri electrice cu ajutorul bobinei de inductie probabil conectata la un acumulator auto. Unele materiale folosite ca dielectric reactioneaza prost la socuri si se creaza zone de strapungere termica ce duc la un curent de fuga marit. Unul din electrozi transparent fiind, fenomenul chiar se poate fotografia. Bine,, probabil cu un timp de expunere mai lung, dar se poate. :D:

Link to comment
Share on other sites

Atata timp cat trebuie sa stai cu mainile pe doi electrozi astfel incat corpul sa devina conductor electric

pentru vreun curent de inalta frecventa, eu in continuare numesc asta scamatorie.

 

AuraCam6000SystemSmall.jpg

 

Cand mergi la prima sedinta, se da potentiometrul la minim, ca guru sa iti poata spune ca mai ai de facut niste exercitii spirituale,, iar dupa 2 saptamani da mai sus potentiometrul, ca sa constati si tu ca de data asta aura iti este mai mare :ha: Daca vrea sa fie rosie, regleaza oscilatorul la 30kHz (sa zicem). Probabil 32kHz produc "aura" portocalie, .. si nah ... toate nuantele se pot obtine din frecventa.

 

Vreau sa vad o aura fotografiata UNPLUGGED :D:

Link to comment
Share on other sites

Exerseaza si atunci o sa vezi tu singur fara vreo masinarie.

Daca vrei sa vezi cu ajutorul unei masinarii exista diferite centre, aici insa tocmai la amatori si sarlatani trebuie sa fii atent.

Cat despre aura ... aceasta e camp electromagnetic asa ca nu mi se pare nimic ciudat sa se foloseasca "doi electrozi".

Eu cand mi-am facut testul am pus mana pe niste senzori de argint care au corespondent in palma stanga cu diferite puncte/centrii. Se foloseste si indicatorul temperatura corporala.

Dar ceea ce zici tu de aura portocalie etc asa in gluma ... aura e o combinatie simlutana de culori. La asta cum stabilesc ce frecvente sa dea curentului?

Link to comment
Share on other sites

Cat despre aura ... aceasta e camp electromagnetic asa ca nu mi se pare nimic ciudat sa se foloseasca "doi electrozi".

Pai stai putin!!! Aparatul din imagine INDUCE un camp electromagnetic artificial,, cand colo AURA ar trebui sa fie acolo de la sine. Sau NU?

Deci asta nu este aura ci un oarecare fenomen electromagnetic.

 

Daca ti se electrizeaza parul si este atras de vreun corp din jur,, inca nu este vorba de vreun fenomen bioenergetic. ... doar electrostatic.

 

Dar ceea ce zici tu de aura portocalie etc asa in gluma ... aura e o combinatie simlutana de culori. La asta cum stabilesc ce frecvente sa dea curentului?

Pai probabil depinde de conformatia faciala a individului pe post de dielectric.

Probabil un par mai sarmos conduce mai prost decat unul slab si neted,, iar asta produce o deviatie locala de nuanta.

Daca urechile ii sunt mai clapauge, se modifica niste parametri geometrici iar descarcarea prinde alta nuanta locala. ... etc.

Link to comment
Share on other sites

Se ajuta de acel aparat ca sa vada si cel care nu vede singur, dar e tot aura ta, nu-ti pot ei induce culori asa pur si simplu.

 

Exista si anumiti centri energetici mari situati pe verticala numite chakre, pentru cei care vad ele au o anumita culoare prima situata in zona genitala- rosie, a doua in zona ombilicului portocalie samd pana in crestet care e violeta, alba. Aceste culori au si o anumita semnificatie nu data de cine stie cine, exista si testul color Lusher folosit de medici psihologi pedagogi si acolo ei zic mai bine ce presupune o preferinta fata de o anumita culoare. Asa, rosu in aura, daca il legi de prima chakra fiind in zona organelor sexuale arata vitalitate, energia telurica, viata. Deci in momentul in care mi s-a facut un compliment de catre un barbat toata aura a devenit de un rosu aprins :lol: cand am inceput sa zic o rugaciune s-a facut alba. Deci, cine schimba culorile? Si nu am fost la un centru care sa schimbe ei culorile sa ma faca sa ma simt bine, are un amic un astfel de aparat, nu avea interesul sa ma pacaleasca :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Exista si anumiti centri energetici mari situati pe verticala numite chakre.

In afara catorva procese ce se desfasoara in creierul si mintea umana, constructia corpului uman nu mai are secrete la ora actuala.

Acesti centri energetici insa nu au fost pusi in evidenta prin nicio metoda stiintifica.

 

.... pentru cei care vad ....

Nu poti sa ii crezi pe toti care pretind ca au vazut Monstrul din Loch Ness, martieni, OZN-uri, sau cate si mai cate. :D:

 

Deci in momentul in care mi s-a facut un compliment de catre un barbat toata aura a devenit de un rosu aprins :lol:

cand am inceput sa zic o rugaciune s-a facut alba.

Uite, poligraful de exemplu inregistreaza schimbari de puls, de conductivitate electrica a pielii, respectiv de tensiune arteriala. In functie de intrebarile care i se pun subiectului, modificarile parametrilor insirati se pot pune in evidenta cu oarecare acuratete (controversata treaba, dar nah .. fie! ). Aparatul prezentat de tine mi se pare doar o variatiune pe aceeasi tema. Putin mai spectaculos interpretate rezultatele,, dar ACELASI LUCRU. Ti se face un compliment,, conductivitatea pielii tale se modifica. Daca spui o rugaciune (si nu doar mecanic) atunci presupunem ca te linistesti. Atunci parametri electrici ai corpului tau se modifica in asa fel incat curentul de inalta frecventa ce iti trece dintr-o palma in alta, induce o "aura" electromagnetica ... colorata diferit.

 

C'mon, descarcarea in gaze, sau rezonanta electromagnetica nu admit teorii bioenergetice colaterale. La fel cum nici parghia de gradul 1 :D:

Link to comment
Share on other sites

Pai eu vad ca ti-ai raspuns singur, totul are o logica in functionarea acestui aparat, in existenta aurei, a culorilor ei si a chakrelor ... asa ca ce sa-ti mai zic eu in plus ... pe de alta parte intelegi procesul pe alta parte esti carcotas :lol:

Nu mai iau dupa nimeni care zice ca vede, am propriile experiente :rolleyes:

Eu una nu am nevoie de aparatura ca sa-mi dovedeasca ceva, pur si simplu stiu, dar acest raspuns nu multumeste o persoana rationala :reverence:

Link to comment
Share on other sites

Am citit, eu am inteles intr-un fel ce ai scris tu acolo :lol: tu probabil vroiai altceva sa scoti in evidenta, insa pentru mine e clar, mai mult de atat eu nu pot explica ca nu am cunostiintele tehnice necesare. Dar drept sa zic nici nu am nevoie sa le stiu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...