Jump to content
Vesperala Forum

GPS şi ceaţa


Recommended Posts

Sistemul GPS se bazează pe 24 de sateliti care se deplasează pe şase orbite cunoscute in jurul jurul Pământului. Cel puţin aşa am auzit...

 

Vi s-a întâmplat să nu vă funcţioneze GPS-ul din cauza ceţii? :ang: am păţit-o într-o dimineaţă, câţiva kilometri buni nu am avut semnal gps...

Link to comment
Share on other sites

Vi s-a întâmplat să nu vă funcţioneze GPS-ul din cauza ceţii?

Nu.

Tocmai ca merge, si vezi dinainte configuratia unui traseu cu serpentine. Tot nu poti merge mai tare decat limita vizibilitatii cetii, fiindca harta GPS.ului nu este completa. Nu contine gropile, carutele ssau alte obstacole spontane.

 

am păţit-o într-o dimineaţă, câţiva kilometri buni nu am avut semnal gps...

Cred ca aparatul o fi stat blocat cateva minute in vreo scanare (baud rate, com port, etc),, iar asta in miscare se traduce in 'cativa kilometri'.

 

Mie cel putin, asta mi se pare cea mai plauzibila varianta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

E o ciudatenie dar am ajuns si eu in zone care nu primeam semnal din cauza cetii,acesata chiar scade semnalu uneori iar unde este si mic,e aiurea daca esti si pe un drum necunoscut.

Nu ar conta ca mai "crapa" semnalu pe un drum cunoscut dar sa le ia naiba uneori exact pe drumuri unde nu stii unde duc si pe unde sa te bagi,te lasa mai ca-mi vine cateodata sa-l dau de pamant,uneori ma duc si pe sens unic mama lor de gps-uri,uneori intuitia e cea mai buna.

Link to comment
Share on other sites

Asa o fi :huh: Insa EU nu am patit niciodata sa pierd semnalul GPS pe ceata (sub cerul liber, desigur).

... mai precizez si ca ceata este un fenomen meteo foarte des intalnit in aceasta minunata depresiune. :hammer:

 

Probabil depinde si de densitatea cetii, dar mai mult ca sigur de calitatea receptorului GPS.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Se poate si din cauza cetii sa nu fie semnal. Nu exclusiv, dar se poate.

The GPS satellites broadcast the GPS signals towards the earth at quite a low power. The frequencies used for the signals minimize the effects of clouds, rain, snow, or fog. GPS signals are easily diminished or blocked by liquid water such as wet foliage or wet fabric(e.g. a case used to carry a GPS, or clothing).

http://www.members.shaw.ca/davepatton/gpsintrees.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Kyky, dragule.

Cum ai masurat tu pierderea?

Altfel spus; de unde stii ca este enorma? :o:

 

O antena GPS trebuie sa aiba "degajare" ca sa capteze semnal de la cat mai multi sateliti, ce se afla in diferite pozitii fata de receptor. Ia stai si tu (1) cu GPSul sub cerul liber si (2) nu in imediata apropiere a vreunui bloc de 10 etaje, care sa-ti ecraneze instant jumate din "campul vizual" al aparatului.

 

 

Imi modific si semnatura cu ocazia asta :lol:

Link to comment
Share on other sites

scuza-ma, cum zici? :huh:

"Mobilul" este subiect, "este (0)" este predicat nominal, iar zero din paranteza este nume predicativ?

... ca nu inteleg exact propozitia.

 

 

 

 

Stati sa va spun cum vad eu treaba:

- Un loc unde un moderator nu este in stare sa formuleze o propozitie normala si vorbeste in general tampenii :huh: este un forum 'ciudat'. (vorba Stelistului :) )

 

Link to comment
Share on other sites

Ma rog, NS, kyky inca nu a invatat apozitia la scoala, are doar 16 ani, dar sunt convinsa ca vrea sa invete.

Dar, din cate stiu eu, pe acest forum moderatorii nu dau proba scrisa la gramatica limbii romane. Daca vesp l-a ales, a stiut ea de ce o face, poate e loial si sufletist de felul sau. Eu prefer asta in detrimentul unei exprimari academice.

Cel care se considera perfect sa arunce primul cu piatra.

 

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca daca ceata afecteaza semnalul gps, ar putea sa-l afecteze si norii si ploaia si buburezele sau un stol de berze. Semnalul ar putea fi slab chiar si din cauza fumului de tigara. La fel si aparatul radio din masina. De aia nu mai prinde Europa fm, ca e ceata mare. Ca doar si aparatul radio si GPS-ul tot aia fac. Receptioneaza unde radio.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Acestea sunt cele 10 locatii in care sunt amplasate camerele fixe care "te controleaza la rovigneta" de pe drumurile nationale din Romania:

 

 

1. Autostrada A1 la km 70 + 460 m

 

2. Autostrada A2 la km 12 + 450 m

 

3. DN1 Bucuresti - Ploiesti la km 48 + 800 m

 

4. DN2 Buzau - Rm. Sarat la km 115 + 080 m

 

5. DN2A Slobozia - Constanta la km 113 + 500 m

 

6. DN5 Bucuresti - Giurgiu la km 28 + 120 m

 

7. DN7 Rm. Valcea - Sibiu la km 188 + 900 m

 

8. DN6 Bucuresti - Alexandria la km 60 + 450 m

 

9. DN7 Deva - Arad la km 411 + 865 m

 

10. DN17 Vatra Dornei - Bistrita la km 85 + 380 m

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 year later...

sistemul gps de pe telefoanele mobile e mai putin sensibil ,plus ca telefonul mai face si altceva decit navigatie. Ca un gps sa functioneze trebuie sa aiba semnal de la minim 3 sateliti ; semnalul este influentat de vreme dar nu intr-o masura foarte mare ,mai degraba sa nu aiba ceva folie pe parbriz care sa afecteze intr-o masura mai mare semnalul.

Daca e un device pentru navigatie si face asemenea figuri te face sa te gindesti ca ori are ceva problema pe partea de receptie poate chiar vreun defect ,ori softul e cu probleme . Daca e un telefon mobil e ceva normal,gpsul e un fel de bonus ,el functionind mai bine cu hartile de pe google maps si antenele gsm pentru localizare .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...