Jump to content
Vesperala Forum

Sfaturi si etc


Mnemosyne

Recommended Posts

Rhini, a fi femeie inseamna a suferi. Eu asa stiu. A suferi pentru tot ce este durere in lumea asta. Femeia sufera in calitatea ei de fiica, de iubita, de sotie si, mai ales, de mama. Nu degeaba in popor se zice ca fata e cu mila si baiatul cu puterea.

 

Iubita mea, ma pusesi pe ganduri, uite, chiar nu m-am gandit niciodata la asa ceva. Am fost mereu in vesnica alergare, n-am stat sa ma mai intreb de ce si cum... Dar, daca ma intrebasi, eu raspund asa, la primul impuls, de prea multa folozofie ma feresc.

Link to comment
Share on other sites

Rhini, o sa razi, dar eu cred in destin. Ce-i al tau nu ti-l ia apa, de-ar fi cat Dunarea de mare. E cam ca la cumparaturi, in magazin ai impresia ca pantofii iti vin ca turnati, acasa te strang la primii pasi.

Nu te repezi, lasa-ti timp sa-l studiezi. Observa-l in situatii diverse, informeaza-te in legatura cu trecutul lui. Vezi cum se poarta cu ceilalti, cu mama lui, cu sora lui ... Asa se va purta si cu tine. Vezi compatibilitatea intre zodii. Asculta de sfatul parintilor.

Daca vei da gres, gandeste-te ca lumea nu se termina cu un om, oricine ar fi acesta, ridici fruntea si treci mai departe. Cand Dumnezeu iti inchide o usa are grija sa deschida , pe undeva, o fereastra.

Link to comment
Share on other sites

Mhm . Pana acum asta am facut . Macar aici sunt buna . Crezi in dragoste de internet?

 

sper ca nu te deranjeaza acest topic :hugs:

 

trec printr o stare mai nasoala si e o eliberare pentru mine

 

Nu ma deranjeaza, dar tu nu lua ca litera de evanghelie tot ce spun eu. Ma pot insela, sunt situatii si situatii, oameni si oameni. Sunt pe acest forum useri mult mai intelepti ca mine, cu realizari diverse, oameni impliniti, care au studii in domeniul psihologiei, sociologiei, o sa fac un apel catre ei sa-si spuna parerea vis-a vis de intrebarile tale.

 

De ce nu? Dragostea poate sa vina din orice directie. O poti intalni la serviciu, in parc, in piata la cumparaturi, in orice sala de asteptare. Poate veni si de pe internet, insa as zice ca riscul e mai mare. Pasii despre care vorbeam trebuie respectati cu si mai multa strictete.

Link to comment
Share on other sites

o sa iti zic adevarul . am facut o mutare gresita si m-am intors la Galati . si am stat mai mult pe net . eu de obicei imi luam iubirile din realitate nu de pe net . si eram curioasa daca e fictiune sau nu

 

ce parere ai de fetele care se uita la baieti ce nu le vor ?

 

am apelat la tine ca ai rabdare dragalasenie si cunoastere si nu ma judeci

Edited by Rhini
Link to comment
Share on other sites

Nu se vor implica, la sigur. O vor sterge iepureste cu prima ocazie, vor gasi pretexte sa para ca relatia nu s-a rupt din vina lor. Cei care zic asta n-au ganduri de viitor, nu vor sa-si asume responsabilitati ulterioare, umbla dupa aventuri. Nu-i crede, astfel de experiente sunt de evitat.

Link to comment
Share on other sites

pt Narcisa

 

eu obisnuiesc sa scriu si metafore

 

ce zari nu se cuprind intru totul? ce stele ssunt sortite pieirii?

ce inimi au cununi de sfinti?

ce suflete se cuprind intru totul?

 

Ale cunoasterii.

Cele din suflet. Cad una cate una, pana dispar cu totul. Ca nu sunt reale, iubita mea.

Ale mamelor, doar inimile lor poarta astfel de cununi.

Cele mari . Ale indragostitilor, ale parintilor. Doar ele se daruiesc fara a avea o minima certitudine ca jertfa lor n-a fost inutila.

 

Link to comment
Share on other sites

Narcisa ceea ce conteaza nu sunt studiile, ci experienta si iubirea ta pentru oameni :hugs:

 

Rhini da exista dragoste pe net, eu am facut pasul asta; dar clar dragostea asta trebuie sa ajunga si in plan fizic, sa va vedeti, sa petreceti timp impreuna, apoi poate sa va si mutati impreuna etc.

Link to comment
Share on other sites

e bine sa ai prieteni putini?

e bine sa ai langa tine barbati revoltati?

e bine sa fii o fata nehotarata?

 

ce impacari se cuprind?

ce adevaruri sunt ireversibile?

e bine sa astepti sa te caute parintii biologici?

 

Depinde, scumpa mea. In general e vorba de temperamentul fiecaruia. E bine sa ai prieteni suficienti. Atatia cati simti tu ca iti trebuie. In fond, conteaza calitatea acestora, nu neaparat numarul lor.

 

Daca prin "revoltati" intelegi "nonconformisti, posesivi, rigizi, dominatori" nu e bine, fugi cat poti.

 

Nehotararea provine din incertitudine. Si prea multe certitudini nu ne ofera viata. Nu-i rau sa fii nehotarata, inseamna ca-ti pui intrebari, compari, analizezi, nu te arunci cu capul inainte.

 

 

Nu inteleg prea bine intrebarea, Rhini. Cum adica "se cuprind"

 

Probabil cele care au cel mai mare procent de puritate. Pentru ca nu exista adevaruri suta la suta pure.

 

 

E bine sa-i cauti si tu , daca ai posibilitatea s-o faci. Si daca doresti sa-i cunosti, evident. Nu numai sa astepti. Poate ei sunt prea saraci, prea batrani, bolnavi, nestiutori de carte, nu stiu incotro s-o ia si cui sa se adreseze. Tot felul de situatii, de constrangeri.

Link to comment
Share on other sites

mda . cu impacarile ma refeream cand se merita sa fie realizate

 

apai parintii biologici sunt unu cu o familie altu cu cealalta . nu-i asa usor . cateodata ma gandesc ca incertitudinea vis-a-vis de ei ma pazeste de o mare dezamagire . asa simt .

 

 

ce parere ai de persoanele care sunt pupacioase? :hugs:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...