Jump to content
Vesperala Forum

Ridurile de la ce apar


hohnea

Recommended Posts

Oare de ce apar ridurile? Sunt foarte enervante si de fiecare data cand ma uit in oglinda parca le vad mai mari.

 

Proces firesc de imbatranire, as zice. Dar ni le grabim si noi prin tot felul de atitudini si pozitii gresite. Cum ar fi fumatul, expunerea la soare, demachierea cu solutii agresive, incruntarea, deshidratarea , dormitul pe-o parte, slabitul brusc. Acum, de, nici nu poti in totalitate sa te feresti de toti acesti factori nocivi , dar macar de-o parte dintre ei, care ne sunt mai la-ndemana , am putea incerca...

Produse hidratante de tipul mastilor, creme din gama Gerovital, de obicei ridurile apar preponderent pe tenurile uscate, specifice indeosebi persoanelor slabe. Vitamine. Si-o atitudine pozitiva in fata vietii.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Sa nu ziceti ca nu v-am avertizat:

 

"Persoanele care fac multe selfie-uri riscÄ sÄ aibÄ probleme cu pielea feĹŁei, care ĂŽmbÄtrâneĹte mai repede.

 

Medicul estetician Ebru Ănal din Turcia explicÄ faptul cÄ expunerea repetatÄ a feĹŁei la undele electromagnetice ale telefonului mobil duce la deteriorarea mai rapidÄ a celulelor din piele Ĺi implicit la ĂŽmbÄtrânirea prematurÄ a tenului.

 

AcelaĹi efect ĂŽl au Ĺi televizoarele, monitoarele calculatoarelor sau alte dispozitive care emit luminÄ albastrÄ. Aceasta degradeazÄ ADN-ul ĂŽn celule, fenomen care poate fi evitat prin utilizarea unor creme care conĹŁin antioxidanĹŁi, precum vitamina C sau vitamina E."

 

 

Sursa: Rador

Link to comment
Share on other sites

Sper ca avatarul meu nu va provoaca riduri, da ? :huh:

 

Stiu si eu ce sa mai zic? Cu greu ma abtinui sa nu plang cand iti vazui poza de la profil :cry: ... Daca te supara cineva sa ne spui , gasim noi ac de cojocul agresorului :hercules: ! Ca puterea se aduna din toti micii impreuna, imediat dam o mana de ajutor , suntem caliti in lupte de orice fel si cu oricine :hunter: :hands: ! Mai vezi tu vreun dusman prin ograda noastra? Drept e ca nici prieteni prea multi nu se mai vad :lol: .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
cred ca ne-am departat rau de la subiect....

De la riduri am ajuns la ia-l dupe mine ca-l omor :rade:

 

:D: Crezi ca ne-am indepartat de subiect? Mie mi se pare ca tocmai ce-am descoperit cauza ridurilor, in speta supararile, necazurile provocate de cei din carca noastra. Ca , din carca, cine sa ni-i ia? Oricat am implora dupa ajutor, nimeni nu sare, ca fiecare isi are propria sa lupta cu cei din carca lui... stii cum se spune: dusmanul adevarat nu te paraseste niciodata :resent:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Citeam pe undeva ca ridurile sunt albiile lacrimilor care-au curs si-au tot curs de-a lungul vietii. Semn de batranete, desigur, dar si de durere, de boala, de griji, de suferinta...saracia, deceptia, singuratatea, iata mesagerii :resent: .

Le decretez semn de noblete sufleteasca, macar cu atat sa ne alegem si noi :think: .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

" Prea mult soare stricÄ: produce riduri Ĺi ĂŽmbÄtrâneĹte pielea, ĂŽi modificÄ structura, dilatÄ vasele de sânge, poate favoriza apariĹŁia cancerului Ĺi adesea produce erupĹŁii alergice. Medicii avertizeazÄ cÄ expunerea excesivÄ Ĺi repetatÄ la soare determinÄ apariĹŁia arsurilor solare. Pe lângÄ efectul de piele bronzatÄ, razele UV deterioreazÄ celulele din profunzimea stratului de piele Ĺi le afecteazÄ ADN-ul. Pistruii, porii dilataČi, petele pigmentare apar ca o consecinĹŁÄ a acestui efect. Cremele protectoare ne feresc ĂŽntr-o oarecare mÄsurÄ de razele ultraviolete. Trebuie sÄ ne alegem o cremÄ cu factorul 15 sau chiar mai mare, care sÄ ne protejeze ĂŽn acelaĹi timp Ĺi de ultravioletele B, responsabile de arsurile pielii, Ĺi de ultravioletele de tip A, care au cele mai grave efecte pe termen lung Ĺi care pot duce la creĹterea riscului de cancer de piele. Potrivit specialiĹtilor, o expunere de zece minute pe zi la raze UVA timp de douÄ sÄptÄmâni aduce mari distrugeri la nivelul pielii. Crema de protecĹŁie solarÄ se aplicÄ pe pielea curatÄ Ĺi complet uscatÄ cu 30 de minute ĂŽnainte de expunerea la soare. Cel mai important ĂŽnsÄ este sÄ evitÄm sÄ facem plajÄ ĂŽn intervalul orar 10.00 â 16.00.

 

Razele soarelui sunt dÄunÄtoare Ĺi pentru pÄr deoarece cÄ ĂŽl usucÄ excesiv, ĂŽl decoloreazÄ, ĂŽl degradeazÄ Ĺi ĂŽl face lipsit de strÄlucire. De aceea, este bine sÄ evitÄm, pe cât posibil, expunerea pÄrului ĂŽntre orele 10.00 â 15.00, când soarele este cel mai puternic. DacÄ, totuĹi, trebuie sÄ ieĹim din casÄ ĂŽn acest interval orar este bine sÄ alegem o pÄlÄrie sau alt accesoriu pentru a ne proteja pletele."

GDS

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...