Jump to content
Vesperala Forum

Cârceii - cauze şi tratament


vesperala

Recommended Posts

În ultimul timp, cam de 2-3 ori săptămânal, mi se pun cârcei (nu ştiu altă denumire) la mişcări mai bruşte ale braţelor. Poate că din pricina sedentarismului :huh:

 

Sunt foarte dureroşi şi localizaţi în zona subsuorilor. Cam cum se poate scăpa de aşa ceva?

Link to comment
Share on other sites

În ultimul timp, cam de 2-3 ori săptămânal, mi se cârcei (nu ştiu altă denumire) la mişcări mai bruşte ale braţelor. Poate că din pricina sedentarismului :huh:

 

Sunt foarte dureroşi şi localizaţi în zona subsuorilor. Cam cum se poate scăpa de aşa ceva?

 

########

:kissing:

 

 

Editat NightShift:

Blue Sun, postarea ta a fost de prost-gust!!

Ce zici, va fi bine daca iti mai dau 10% warn si stai 2 zile pe moderator preview??

Link to comment
Share on other sites

deocamdată mă mut pe nişte calciu, magneziu cu D2, iar dacă după vreo săptămână se mai repetă, ajung şi la doctor.

 

e ciudat faptul că am la ambele mâini asta aproape alternativ.

criza trece în 5-10 minute, dar locul rămâne destul de dureros ore în şir

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut probleme cu carceii nesuferiti in timpul sarcinii. Atunci medicul mi-a spus ca e de vina lipsa de calciu si fier.

Asta nu inseamna ca trebuie sa te apuci sa rozi cine stie ce componente fieroase ale aparatelor din proprietatea personala. :grill: cum ar fi gratarul de facut mici si fripturele.

Surse importante de fier sunt: cerealele integrale, fasolea, spanacul, carnea de vita si galbenusul, dar si multe altele.

In privinta calciului, pe perioada iernii e foarte indicat sa se combine cu vitamina D, pentru o mai buna si rapida asimilare.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...