Jump to content
Vesperala Forum

Upgradare


Mnemosyne

Recommended Posts

  • 6 months later...
  • 2 months later...

Statisticile arata ca cei care cauta ceva pe Google si dau de un forum, isi fac cont foarte rar., mai ales daca forumul nu are o nisa (sau un public tinta, ori un singur domeniu despre care se vorbeste; cum ar fi un forum despre probleme tehnice, sau despre sport etc.). De obicei userii noi sunt adusi de useri existenti. Sunt si exceptii, dar, din cate cunosc, acolo se baga bani multi.

 

Si normal ca site-ul asta e in Google. Lumea nu a inteles cum functioneaza Google-ul. Nu trebuie sa inscri site-ul la ei. Indexarea site-urilor de catre Google se face automat si periodic, printr-un script robot, care urmareste toate link-urile de pe un site si trece continutul in baza lor de date. De aceea tot ce trebuie sa faca detinatorul unui site este sa se asigure ca drumul acestui robot sa fie cat mai usor, iar rezultatele pe care le aduna el sa fie cat mai concludente. Si exista multe modalitati de a face asta. Una din ele sunt keywords. De la un timp incep sa conteze din ce in ce mai putin in stabilirea relevantei unui site fata de un cuvant/fraza de cautare. Si cam tot ce intra intre tagurile head. Ajuta, dar nu sunt vitale. Mai este folosirea tagurilor de header h1 h2 h3 pentru titluri in continut, si foarte multe altele. Cine e interesat de asta, sa caute Search Engine Optimization. E un subiect vast si intr-o schimbare permanenta...(cei de la Google incearca sa imbunatateasca permanent algoritmul de cautare si indexare, pentru a-i starpi pe cei care vor sa urce in rank in mod fraudulos).

 

"Sa fim mai multi si diversi. Sunteti de acord?" E ca si cum ai zice "Romani, de maine nu mai platiti taxe si fiecare cetatean primeste inapoi tot ce a platit pana acum." Suna bine, dar nu e chiar asa usor. Poate, daca tot ai intrebat, ai si o solutie...?

Ma rog, topicul asta e vechi si n-a mai postat nimeni de mult, pana a fost trezit din morti. Daca tot a fost trezit, m-am gandit sa fac precizarile de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eu nu v-am gasit pe google. Bine, probabil ca daca as fi mers pana la a nu stiu cata pagina atunci cand am cautat "forum", "forum romanesc" , "forum de discutii generale", poate ca v-as fi gasit pe google. In schimb, la introducerea termenilor de cautare mai sus amintiti, apar pe prima pagina de google, pe langa niste forumuri mari si arhicunoscute, si cateva forumuri mici , in care de-abia daca scrie cineva ceva la cateva zile. Cu alte cuvinte, din acest punct de vedere, mi se pare ca forumul vesperala are marele neajuns de a nu avea denumirea de "forum" in titlu. Neajuns din punct de vedere al accesibilitatii pentru useri noi, vreau sa spun.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Eu nu v-am gasit pe google. Bine, probabil ca daca as fi mers pana la a nu stiu cata pagina atunci cand am cautat "forum", "forum romanesc" , "forum de discutii generale", poate ca v-as fi gasit pe google. In schimb, la introducerea termenilor de cautare mai sus amintiti, apar pe prima pagina de google, pe langa niste forumuri mari si arhicunoscute, si cateva forumuri mici , in care de-abia daca scrie cineva ceva la cateva zile. Cu alte cuvinte, din acest punct de vedere, mi se pare ca forumul vesperala are marele neajuns de a nu avea denumirea de "forum" in titlu. Neajuns din punct de vedere al accesibilitatii pentru useri noi, vreau sa spun.

 

Toate la vremea lor.

 

:rose:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ce gheroti esti ...noi l-am facut praf, si acum il inviem din vrajeala?

la ce kkt or fi buni banii ...ca asa bani mai avem si noi, daca suntem tot aceeasi luzeri ?

sau ai de gand sa-l mituiesti pe google ?

 

tu ai avut o sansa aici, si ti-ai batut joc...ne-ai facut pe toti sa ne simtim ca niste milogi.

NU ai respectat intelegerea pe care tu insuti ai cerut-o ..ca era lumea mai naiva pe vremuri tulburi

acum ranjesti ca tampitu....bine ca nu esti in raza mea.

 

nu mai e nimic de facut, decat tot aici ..pana s-o alege ceva.

Edited by de belea
Link to comment
Share on other sites

ce gheroti esti ...noi l-am facut praf, si acum il inviem din vrajeala?

la ce kkt or fi buni banii ...ca asa bani mai avem si noi, daca suntem tot aceeasi luzeri ?

sau ai de gand sa-l mituiesti pe google ?

 

tu ai avut o sansa aici, si ti-ai batut joc...ne-ai facut pe toti sa ne simtim ca niste milogi.

NU ai respectat intelegerea pe care tu insuti ai cerut-o ..ca era lumea mai naiva pe vremuri tulburi

acum ranjesti ca tampitu....bine ca nu esti in raza mea.

 

nu mai e nimic de facut, decat tot aici ..pana s-o alege ceva.

 

Eu am alta teorie. "Sabotajul" pe care-l banuiesti a facut cateva lucruri bune.

 

Si nu putine.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...