Jump to content
Vesperala Forum

Identificare Hardware Calculator Drivere Dispozitive Necunoscute


pnv

Recommended Posts

HwInfo32,program pentru identificarea dispozitivelor hardware din calculator,

placi de baza,(numite si motherboard ori mainboard), placi de retea (network adapter), video (display adapters), audio, modem, procesorare si alte nenorociri din care e facut un calculator

inteleg ca nu multi mor de curiozitate sa afle amanunte tehnice despre calculatorul lor

insa e si ceva de facut practic, la nevoie, cu acest program, HWinfo32

 

Driverele sunt mici programe care fac ca ca acel dispozitiv-device hardware sa se inteleaga, sa comunice cu sistemul de operare,windows sau oricare

se intampla sa avem o placa de retea sau audio care nu este recunoscuta de windows..

nu are nici macar un driver elementar pentru ea

pentru ca de obicei exista in discul windows setup cate un mic driver, mai primitiv, pentru fiecare

(si evident am presupus ca nu avem driverul ori vreun disc cu el sa-l bage la automat)

in acest caz nu putem instala un driver,

nu putem folosi nici macar un program d-ala la automat gen Driver Genius, sau Magician

(pentru ca nici smecherii aia nu sunt in stare sa faca ceva tare)

in afara de beleaua asta, unele din ele au un chipset mai rar,un anume tip de circuit integrat

si nu vom putea pune un driver generic,(care contine drivere pentru cele mai des intalnite)

vom da click dreapta pe My Computer -> Properties -> Hardware -> Device Manager

si vom vedea un semn galben in dreptul acelui dispozitiv, UNKNOWN DEVICE

pn6p_b18_u8yrv.jpg

 

dar se poate sa nu vedem nici asta, adica sa nu apara chiar deloc

asa ca vom da drumul la acest program, HwInfo32, vom inchide primul tab cu procesorul

am colorat eu pe-acolo cu niste dreptunghiuri:

1. procesorul,arhitectura interna,frecventa,memorie,socket-ul..asta daca vrem sa-l schimbam

2. placa de baza si ea cu un chipset specific,si versiunea BIOS-ului

3. placa video atat producatorul, cat si acel chipset cu viteza de transmisie video si altele

4. memoriile..tipul de memorii RAM, daca vreti sa mai puneti una..sa stiti de care aveti

oe8d_302_u8yrv.jpg

acum inchidem acest tab

cel mai important driver dupa ce instalam-reinstalam windows-ul este cel de retea,network adapter

pentru ca daca avem conexiune la internet putem cauta restul driverelor,ori versiuni mai potrivite

vedem acolo ce network adapter-placa de retea avem, il copiem si mergem pe un alt calculator

oe8d_c64_u8yrv.jpg

la cineva..oriunde e un computer conectat la net ca sa cautam pe google acest driver

(am mai spus aici de driverguide.com..va faceti cont free si puteti gasi aproape orice driver)

 

asta a fost mai rau caz...mie mi s-a intamplat de cateva ori, deci e posibil

si e valabil la orice altceva, sa zicem ca nu gasim driver pentru o placa de sunet

(pentru ca are un anume tip de chipset..si n-am sti de care fara acest gen de program)

acum e clar, HwInfo32 e un program bun de identificare hardware calculator, gen Everest

dar moca, download de aici, merge pe orice Windows XP, Vista, Windows 7

http://www.hwinfo.com/download32.html

un altul dar mai tare ca amandoua este SiSoftware Sandra,pe google

Sisoftware Sandra professional business 2011

asta da si recomandari tehnice pentru fiecare dispozitiv din calculator...

de exemplu daca gaseste belele ori incompatibilitati hardware intre ele

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...