Jump to content
Vesperala Forum

Afaceri


RoAp

Recommended Posts

Dar treaba cu compensarea unor creante cu plata CAS-ului la bugetul de stat, o stii banuiesc...

 

Nu mai fac in viata mea asa ceva. Compensari. Cat timp nu va exista raspundere in solidar a inspectorului fiscal cu ANAF, nu.

M-au ars doua instante in faza a doua pe lege. Termen 8 luni si motivarea era ca sa am timp sa dau punctual in judecata inspectorul fiscal. Masochist trebuia sa fiu ca sa merg mai departe. Aveam deja cheltuieli duble cu casa de avocatura in alea 8 luni.

Inca nu e in regula legea iar termenele is mult prea lungi. Dar o sa fie operativa de la o vreme.

Multam de sfat. Esti de treaba.

La voi merg treburile?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Sugerez tuturor orientarea catre domeniul privat. Din nefericire exista inca diferenta asta la noi. Intre stat si privat.

 

A aparut in media o poveste despre arestarea unor dobitoci de la garda financiara.

 

Interesant. Cica ii renega rudele. Bleah! Probabil n-o sa mai iasa intregi.

Ii si asta un mod de scolarizare.

Link to comment
Share on other sites

Imi trece prin cap acum, nu neaparat legat de tema data urmatoarea chestie.

 

In curand va aparea sistemul de lucru cu decontarea accizei pentru lucrari agricole. Mai putin importa legat de ceea ce scriu

regulile sau termenele.

 

Ideea ii alta. Vor aparea tentatii sau propuneri de investitie in asa ceva.

Feriti-va ca de moarte de asa ceva. Oricat de incredere ar fi sursa.

 

Sa nu cumva sa cumparati combustibil de altundeva decat de la pompa pe bon. Va intoarceti si va vedeti de drum daca auziti de asa ceva.

Veti da cu subsemnatul, altfel si cu finalitate dezastruaoasa. Nu exista limita de cantitate. Atat deocamdata despre asta.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Se intampla un lucru foarte prost in ultima vreme.

 

Nu mai exista niciun instrument care sa clarifice cat de cat increderea in efectuarea platii unui serviciu.

 

E rau de tot. Totul se face cu banii jos. Culmea, singurii care mai au incredere is tot strainii.

E cam aiurea. Numai naravuri am dobandit.

 

Acum e la moda insolventa. Treaba este ca insolventa costa. Deja is frecvente rafuielile fizice.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Povestea in principiu pleaca de la deconturile TVA.

Ii un sistem piramidal cu exceptia ca nimeni nu investeste nimic in afara ideilor.

Practic ii definitia investitiei.

 

O idee buna sau o actiune poate fi sustinuta pana in momentul in care necesita extindere.

Sustinuta in sens de investitie. Sa spunem ca cineva, indiferent cine, are timp si idei pentru o a doua slujba.

 

Inca sap la detalii.

 

Ii doar un sistem de lucru cu un greu in spate. Rog a nu se interpreta.

Sa spunem ca cineva gaseste un job de cateva ore. Taie lemne cuiva.

Acel cineva vrea decont. De la asta se pleaca.

Ca sa taie lemne ii trebuie o drujba.

Ideea este ca nimeni nu vireaza nimic nimanui pana in secunda in care se blocheaza legat de logistica.

 

Ii doar o idee de-a mea deocamdata.

Domeniile de lucru is multe.

Contractele de munca is iarasi in segmentul ore.

 

 

Ca de obicei am cobit. (vezi noile reglementari din CF.)

 

Link to comment
Share on other sites

Am auzit fara sa vreau(eu nu vreau niciodata asta) o discutie. Vorbea cineva la telefon.

 

Cineva oferea un serviciu cuiva. Monta jgheaburi sa spunem. Ii la intamplare aleas serviciul, strict pentru comunicare.

 

Fara decont era un pret, cu decont era cu 10% mai mult, nu cu 19%. Mai nou 24%.

 

Habar nu am ce s-a discutat insa beneficiarul a declinat totul. I-a inchis telefonul.

 

Realizati ce inseamna asta? Legat de seriozitate si legalitate?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...