Jump to content
Vesperala Forum

Caut Camera Digitala


Recommended Posts

Vreau sa-mi cumpar o camera digitala si nu ma pricep deloc, ati putea sa-mi dati niste sfaturi despre unele marci? Daca aveti, de care si daca sunteti sau nu de ele..

Vreau in mare parte sa filmez cu ea, sa aiba o rezolutie buna..

Orice sugestie ajuta..

Link to comment
Share on other sites

si-am ajuns la concluzia ca asta

http://www.emag.ro/camere_video/camera-vid...r37--pDCRSR37ES

este destul de buna

asemanatoare cu

http://www.cameredigitale.ro/sony-dcr-sr35

si am aflat ca cele cu lentila CCD sunt mai bune si in emag tind sa am incredere, mai multi prieteni au facut comanda de acolo

plus ca am inteles ca s-a deschis un "showroom"(presupun ca inseamna magazin) in iasi si n-o sa fie prea complicat cu comanda

 

are cinva cumva o camera asemanatoare si are vreo nemultumire, sau aveti vreo sugestie mai buna in raza pretului respectiv?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

CCD este senzorul, nu lentila.

Pentru camerele home user / ieftine, da CCD este alegerea de baza.

Apoi, camerele ieftine / medii, au 1 senzor.

Cele cu ceva mai multe pretentii au 3 CCD.

Cred ca singura diferenta intre cele 2 modele este zoom 40 - 60x. Adica nu te ajuta cu absolut nimic zoom mai mare!

Avantaje: inregistreaza direct MPEG2, poti sa faci DVD Video in 10 minute.

Dezavantaje: inregistreaza direct MPEG2, adica direct comprimat, adica direct stricata calitatea fata de miniDV.

Sfatul meu: poti sa o iei pe oricare, poti sa cauti alte modele asemanatoare, cu pret mai mic.

Link to comment
Share on other sites

As recomanda totusi primul model, pentru ca are hard disc-ul mai incapator. Intr-adevar zoom-ul mare nu te ajuta prea mult daca n-ai trepied, pentru ca o sa ai imaginile miscate.

 

Eu am lucrat mult cu o camera Sony (cu inregistrare pe mini DVD) si am apreciat simplitatea utilizarii (o sa-ti placa ecranul tactil), insa calitatea imaginii in lumina slaba lasa de dorit. Dar camera respectiva e un model mai vechi, si s-ar putea sa mai fi remediat baietii problema intre timp.

 

Trebuie sa mai stii ca acest tip de cam,ere fac poze foarte proaste. Daca ai nevoie de o camera foto, ia una speciala, care insa o sa filmeze foarte prost. Deh, nu poti sa le ai pe toate :D:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...