Jump to content
Vesperala Forum

Comparatie cultura-civilizatie!


coccolato

Recommended Posts

M-am gandit ca v-ar placea si voua ceea ce am lecturat eu, cu maaaare placere.

 

Este mult de citit, dar nu trebuie sa cititi musai, totul odata!

Firul ideii nu se destrama, indiferent daca ati intrerupt lecturarea.

Nu am redat tot textul, ci am "rupt" fragmente.

 

Lectura placuta si astept impresii.

 

NOI ROMANII SI EI, AMERICANII

 

Stiti probabil ca in conformitate cu cercetarile antropologilor si oamenilor de stiinta,

noi nu suntem singura civilizatie care a existat pe pamant. Pana la civilizatia noastra au existat si altele,

de care probabil unii au auzit ca fiind cea a Atlantidei, civilizatia ariana,

despre ultima unii au aflat datorita lui Hitler, care a incercat sa fie brendul acelei civilizatii.

Nu suntem nici primii si probabil nici ultimii ca civilizatie umana pe acest pamant.

 

De ce au murit acele civilizatii, este o ghicitoare chiar si pentru oamenii de stiinta.

Dar eu stiu.

Din simplu motiv ca Pamantul este un organism viu si temandu-se pentru sine, se vede nevoit sa se elibereze din cand in cand de civilizatiile umane care cu energetica sa de joasa fregventa terorizeaza din ce in ce mai mult pamantul, devenind astfel nu o civilizatie umana ci doar o civilizatie a corpurilor.

Intre civilizatia corpurilor umane si civilizatia umana este o foarte mare diferenta.

Aceasta vibratie a agresiunii ce vine din partea corpurilor fizice, poate crea o astfel de rezonanta incat intreg pamantul se poate distruge ca un pod pe care merg in pas cadentat un batalion de soldati inarmati.

 

......................

 

Aici in forma de gluma voi prezenta informatiile in asa fel incat acestea vor fi structurate in trei parti.

Prima parte o putem numi lectie, a doua propovaduire, iar a treia vor fi informatii pentru cei care nu au inteles nimic din primele doua parti. Nu intamplator toti vorbesc despre sfarsitul lumii.

 

Intr-adevar agresiunea corpurilor fizice americane a inceput deja sa rezoneze si in Europa si in Asia amplificand prin aceasta extrem de mult cantitatea de rautate si agresivitate pe intreg globul. Mai mult decat atat vreau sa va informez ca cercetarile spatiale spun ca pamantul si-a modificat deja unghiul de inclinatie al axei sale, dar noi inca nu am observat foarte evident acest fenomen.

 

..........

Suntem cu totul diferiti si acum dupa toate aceste spuse sunt sigur ca nici nu mai doriti sa devenim ca ei. Sa avem banii lor poate ca da, dar sa traim ca ei ...niciodata! Pur si simplu nu va fi posibil niciodata. Noi suntem mai mult facuti din spirit. Ei sunt facuti mai mult din corp si acesta le dicteaza modul si felul de viata.

Anatol Basarab.

 

sursa: http://anatolbasarab.blogspot.com/2007/07/...canii_5338.html

O zi faina si plina de umor!

Edited by vesperala
am scurtat, articolul se poate citi pe blog
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Concluzia pe care o desprinde eu: romanii nu vor avea niciodata mandria de a fi romani, asa cum americanii se mandresc si o striga in gura mare. Chiar autorul o spune. " Daca vorbeam toate acestea sau ceva asemanator in SUA despre americani, cred ca ma dadeau afara din tara lor. "

Link to comment
Share on other sites

Poate pentru ca americanii nu au flexibilitatea necesara de a accepta ca sunt criticati. Nu este singurul om care afirma si declara ca americanii nu sunt altceva decat niste obezi prosti si robotizati. Eu imi pastrez rezervele mele ca este chiar asa. Poate ei au calea lor de a simplifica lucrurile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...