Jump to content
Vesperala Forum

Ştire: Saftoiu vrea vot obligatoriu. Dumneavoastra?


Vesperal News

Recommended Posts

Adriana Saftoiu: Votul obligatoriu inseamna regula. Eu stiu ca argumentul suprem contra votului obligatoriu il constituie faptul ca este un drept personal si ca n-ar trebui sa devina obligatie. Dar dreptul de a vota implica o obligatie cetateneasca. La ora actuala, 32 de tari au vot obligatoriu. Aici, mai multe! Ne-ar strica votul obligatoriu? ...

 

 

 

vezi intregul articol

Link to comment
Share on other sites

Imi place. Pentru ca vine de la cineva care, pana nu demult, avea buzele lipite temeinic de dosul basescian, hulind cu mare avant tot ce i se impotrivea idolului, iar acum e consilierul sefului unuia din partidele inamice. Frumos. Romania chiar e tara tuturor posibilitatilor. Pacat ca e in sens negativ.

 

La ora actuala, 32 de tari au vot obligatoriu.

 

Ce? :imao: Tare as fi curios care sunt alea.

In primul rand, as vrea sa stiu ce inseamna vot obligatoriu. Si, mai ales, care sunt consecintele nerespectarii legii? Sper ca penitenciarele sa fie pregatite sa "gazduiasca" jumatate din populatia tarii. :lol: Si cum s-ar stii daca legea e respectata? Se uita cineva pe buletinele de vot dupa ce sunt stampilate? Stiam ca votul e secret. Pot sa fac orice cu hartia aia. Asta nu inseamna ca am votat. :)

 

In Romania exista lege votata in Parlament si promulgata de presedinte care acorda profesorilor o marire de salariu de 50%, dar care nu e respectata nici macar de papagalii care au votat-o. O lege inutila in plus nu strica.

 

"Dar dreptul de a vota implica o obligatie cetateneasca."

Asta suna similar cu prostia debitata cu nonsalanta un mare marinar filosof chelios si chior care zicea..."Cetatenii sunt mai responsabili decat politicienii."

Ce obligatie are cetateanu' fata de tara in momentul asta? Nici una. Ba chiar statul are multe datorii catre locuitorii sai, la cate orori i-a supus pana acum. Asa ca..."Mars de-aci, imbecilo!" e mesajul meu catre stimata doamna deputat.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

chiar si cu vot obligatoriu cei care nu au pentru cine opta pot face in asa fel sa nu-si dea votul....ii stampilam pe toti, insemnam buletinul de vot sau altele si va fi declarat nul(votul)...ma gandeam....ce venit ar avea Romania la buget daca toti politicienii ar munci pe bune, poate asa vom avea si noi medicamente , scoli, canalizari, gaze, curent electric....oftez adanc si cred ca multi dintre voi intelegeti de ce..

Link to comment
Share on other sites

Adriana Saftoiu: Votul obligatoriu inseamna regula. Eu stiu ca argumentul suprem contra votului obligatoriu il constituie faptul ca este un drept personal si ca n-ar trebui sa devina obligatie. Dar dreptul de a vota implica o obligatie cetateneasca. La ora actuala, 32 de tari au vot obligatoriu. Aici, mai multe! Ne-ar strica votul obligatoriu? ...

 

Madam Saftoiu, vede, ca de obicei, doar partea noastra a paharului, pe-a dumneaei ... ioc, ochi de politician...responsabil, si plin de interese....personale.

 

"Dreptul de a vota implica o obligatie cetateneasca" .... ai lasa, zau?

 

Dar odata ce esti ales, ce obligatie implica? ..... intreb aiurea si eu. Asta ar trebui trecuta la obligatii cetatenesti si sanctionat, penal, crunt, in primul rand, nerespectarea fara exceptie, a promisiunilor facute la momeala de a obtine voturi.

 

Am vazut pe aici tot felul de texte a caror peroratie era ceva de genul: "daca nu mergeti la vot sa nu comentati dupa aceea".

Pai si daca mergem, cu ce ne face mai dulce amarul faptul ca vom putea injura indreptatiti?

Nu se vede cu ochiul liber ca toti cei care se invart pe scena politica sunt aproape fara exceptie aceeiasi de acum 20 de ani, aceeasi pe care i-am votat de atatea ori si in trecut si i-am putut injura indreptatiti dupa aceea ?

 

Ce sa votezi?, pe cine?, ma refer responsabil, convins ca il stii bine pe omul ales si fara greseala va face ce a spus in campanie, si nu asa, doar de prezenta la urne.

 

Cel care crede ca stie ce face, se va duce si neobligat, cine nu....NU, ar merge dar ar manjii votul in bataie de joc, pe toata suprafata, astfel incat la final, tot 15-20 % ar fi ponderea, valida, de participare la vot ca si pana acum

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...