Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
danco

Cuvinte negăsite în DEX

Recommended Posts

O întrebare am şi solicit un mic ajutor. Ştie cineva ce înseamna "utilaj poliorcetic". Banuiesc despre ce este vorba, dar aş dori să ştiu dacă există o definiţie exactă a acestui cuvânt "poliorcetic" În DEX-ul meu "antic" nu l-am găsit. Mulţumesc anticipat :hatoff:

http://www.encyclopedia.com/doc/1O27-poliorcetic.html

pare venit din limba greacă

http://fr.wiktionary.org/wiki/poliorc%C3%A9tique

πολιορκέω / πολιορκῶ poliorkéō / poliorkō̃ - verb în geceşte, însemnând a asedia, din câte înţeleg

Hierofanie , Epifanie... sunt doua exemple de cuvinte care nu se gasesc in dex.... al caror sens poate fi gasit insa in Dictionarul Universal al Limbii Romane

Hierofanie , Epifanie... sunt doua exemple de cuvinte care nu se gasesc in dex.... al caror sens poate fi gasit insa in Dictionarul Universal al Limbii Romane

- epifaníe s.f. Arătare a lui Isus Cristos oamenilor, magilor; (p. ext.) revelaţie a unei realităţi sacre, mitice; (fig.; poet.) revelaţie a unei lumi nevăzute. (< fr. épiphanie, gr. epiphania, apariţie)

- hierofaníe s.f. Act prin care se manifestă sacrul; relevare a unei entităţi sacre în tradiţia spirituală a unui popor. (< fr. hiérophanie)

sursa:DEX :rolleyes:

Erau doua cuvinte care imi placeau mult, dar pe care nu mi le mai amintesc. :doh: Imi amintesc, insa, ce insemna fiecare. Unul facea referire la definirea lui Dumnezeu tocmai prin ceea ce Dumnezeu nu este ( un fel de excludere), iar celalalt facea referire la definirea lui Dumnezeu prin ceea ce El este. Stie cineva care sunt aceste doua cuvinte, va rog? :uf: