Jump to content
Vesperala Forum

Recommended Posts

acel ceas a avut de suferit.

carcasa lui nu era asa cum e acum.

lipseste din ea mai mult de jumatate.

era confectionata din lemn(pal).

partea care e acum ara incastrata in rama de pal.

am taiat marginea care o fixa si dupa pilirea suprafetei a ajuns asa.

numai partea din fata a fost curatata.spatele arata jalnic.

pot sa fac un chirpic din pamantul de acolo :)

are o mecanica miscata Sully.

baterie mare r20.

rezulta o precizie foarte buna.

miscarea secundarului e la fel cu a unui mecanic.

nu era in plan sa il fac sa functioneze.

imi trebuiau piese de la el insa si lui soata mea ia placut si astfel a ramas sa mai rumege timpul.

mai am in lucru ceasuri.

o sa mai urc poze si cu ele.

au aparut in "colectie"si ceasuri de mana mecanice vechi de prin anii 60-80.

au mai intrat 3 ceasuri in colectie. :D:

2 pendule rusesti in stare de functionare (relativa functionarea asta)

una a intrat deja la reconditionare.

are uzura mare la carcasa arcului.

ma gandesc la un sistem de rulmenti acolo.

greu dar nu imposibil.

ceasul nr.3 e un kienzle.

acelasi sistem de functionare ca si ceasurile rusesti de care am vorbit mai inainte.

tranzistorul care comanda bobina este un AC180.germaniu.

merge perfect dupa restaurare.

o sa urc poze la final.

• 4 weeks later...

nu a mai aparut vreun ceasornicar "turbat" in zona?

florin nu mai spune nimic.

eu am mai adaugat exponate la colectie.

un bentima englezesc de perete.

reconditionat arata bine si merge bine.

are o bataie lenta si zgomotoasa.

roata balansorului are ~3 centimetri diametrul.

e splendid.

2 ceasuri de masa Junghans vechi dar dupa reconditionare arata ca noi.

unul e electric miscat de un motor step facut de americani.

celalalt merge cu baterie dar nu e Quartz.mecanica e miscata de un motor sully.

mecanica tipica Junghans.alama si finete germana.

untimul ceas e un Moscova rusesc de masa.

vechi si foarte bine facut.

cand voi avea timp de creatie fotografica urc poze.

• 2 months later...
  • 4 months later...

Am primit un mesaj si cu acordul celui care mi la trimis il postez si aici .

Buna seara! Sunt Catalin din Suceava. Desi acest topic este inactiv de multisor indraznesc cu cateva intrebari, daca nu e cu suparare! In primul rand apreciez consecventa in practicarea unei meserii care presupune finete...ceasornicaria. Ma fascineaza aceste mecanisme minuscule pe care vreau sa le cunosc mai mult. Unde se gasesc manuale, carti despre reparatii ceasuri? De unde pot procura scule necesare acestei meserii? In Suceava nu am gasit decat un set de surubelnite pentru mecanica fina. Am 4 ceasuri vechi, rusesti, mecanisme Raketa 2628 pe care am incercat cat de cat sa le pricep. 2 ceasuri functioneaza bine, zic eu, cu -30 sec pe zi iar 2 sunt defecte. Unul din ele a fost primul meu ceas de prin anii 84. Al doilea care nu functioneaza e din 1987 pe care am incercat eu sa-l "mosesc" dar cred ca l-am distrus, mai degraba. Voi vedea zilele urmatoare la un ceasornicar. Cum se scoate cheita de intoarcere la un astfel de mecanism? Deocamdata multumesc de intelegere!

:) Nu e cu suparare .

Am ceva timp de când nu mai repar sau sa curatat un ceas, rareori mai reglez cate un ceas dea amicilor nimic mai mult .

Cat despre ustensile găsirea lor e un pic mai dificila , încearcă căutarea lor online vei avea mai multe rezultate , exemplu http://www.romchrono.ro/produse.php?categorie=4&tip=41

Daca îţi rămâne în urma cu 30 de sec. dai putin avans , ai grija la ce atingi şi foloseşte o lupa de ceasornicărie ;)

In rest mai in tema este paulvarton , e din familie de ceasornicari ca si mine de fel numai ca nu am mai practicat de mult .

1.Ca sa scoti cheita urmăreşte lungul axului pe unde intra si la un milimetru doi vei observa ca un fel de gămălie înfundata în mecanism acolo cu o şurubelniţa finuţa aplici o mica presiune , învârtind si trăgând in acelaşi timp de cheiţă o vei scoate .

2. De acel mic ax dand spre centu , dar foarte putin ii dai avans ( probabil trebui curatat nu neaparat reglat avand mici particule de mizerie ramane in urma)

http://www.vesperala.com/index.php?act=att...sg&id=12440

msg-80-1290545286_thumb.jpg

Si postează fără frica pe topic:)

Numai bine . :hatoff:

Multumesc pentru raspuns! Nu am postat pe topic pentru ca am vazut ca e inactiv de ceva vreme! Bineinteles ca ma poti cita, chiar e util poate si pentru altii ca mine! Eu cred ca acum in era internetului asa poate incepe un nou hoby, o noua pasiune, o noua meserie. Eu sunt profesor de tehnologie, deci incurajez astfel de initiative, incurajez pe oricine sa devina autodidact! Atunci cand din familie cineva poate invata mai mult inseamna ca e chiar norocos. In ceea ce priveste scoaterea cheitei, am observat acea zona , am incercat cu o surubelnita de 1 mm sa presez dar nu stiu daca se face cu cheita trasa ca pentru reglaj sau cu cheita impinsa! Multumesc mult!

Cu cheia trasa sau impinsa , o scoti indiferent :) la ceasurile pe quartz o scoti cu cheita trasa .

O seara buna ! :)

• 2 years later...
  • 4 months later...