Jump to content
Vesperala Forum

Rugby


LLDS

Recommended Posts

Buna tuturor. Sunt nou pe aici si mi-am permis sa deschid acest topic (daca am facut o prostie, urecheati-ma) pentru cei pasionati de rugby (national sau international). Daca mai sunt iubitori ai acestui sport, topicul este deschis :hatoff: .

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: bun venit

 

nu ştiu sportul acesta prea mult, dar mi-a rămas în minte replica unui rugbist: aşa de repede se vaită fotbaliştii când sunt faultaţi, ca fetele... să vină la rugbi să vadă cum este...

 

ei bine, e un sport dur

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: bun venit

 

nu ştiu sportul acesta prea mult, dar mi-a rămas în minte replica unui rugbist: aşa de repede se vaită fotbaliştii când sunt faultaţi, ca fetele... să vină la rugbi să vadă cum este...

 

ei bine, e un sport dur

 

 

Nu stiu cat e de dur, dar in mod sigur e mai frumos si mai decent decat fotbalul. In rugby exista mai degraba decat in fotbal, respectul pentru adversar, respectul pentru arbitru si fair play.

Link to comment
Share on other sites

bine ai venit LLDS ,si mie imi place rugby-ul,vad ca esti din Bordeux ,si eu am stat prin zona aia de pirinei (Lourdes) ,si stiu ca e un sport la fel de indragit de francezi ca si fotbalul,am jucat rugby in cand eram la scoala si apoi in armata ,doar asa intre clase ,plutoane .este un sport mult mai dur decat fotbalul (tot se vaita si aprind ca o bricheta cand ai atingi un pic) eu nu sunt asa de bun la alergat dar eram un bun blocker si imi placea sa ma arunc in adversari numai cand vedea ca vin spre el deja isi tragea aer in piept hop si pamant ,am jucat si fotbal american dar fara armura din aia doar bocancii ce erau mai tari ca in rest nu aveam nici o protectie ,sincer nu am mai avut timp sa ma mai uit la meciuri dar cand prind unul ma uit pana la capat,

Imi place echipa din Noua Zeelanda ,au un dans foarte tare la inceput. :)

numai bine

Link to comment
Share on other sites

bine ai venit LLDS ,si mie imi place rugby-ul,vad ca esti din Bordeux ,si eu am stat prin zona aia de pirinei (Lourdes) ,si stiu ca e un sport la fel de indragit de francezi ca si fotbalul,am jucat rugby in cand eram la scoala si apoi in armata ,doar asa intre clase ,plutoane .este un sport mult mai dur decat fotbalul (tot se vaita si aprind ca o bricheta cand ai atingi un pic) eu nu sunt asa de bun la alergat dar eram un bun blocker si imi placea sa ma arunc in adversari numai cand vedea ca vin spre el deja isi tragea aer in piept hop si pamant ,am jucat si fotbal american dar fara armura din aia doar bocancii ce erau mai tari ca in rest nu aveam nici o protectie ,sincer nu am mai avut timp sa ma mai uit la meciuri dar cand prind unul ma uit pana la capat,

Imi place echipa din Noua Zeelanda ,au un dans foarte tare la inceput. :)

numai bine

 

Si mie imi place Noua Zeelanda, All Blacks. Dansul lor se numeste haka, e un vechi dans maori. Din decembrie vine Daniel Carter in Franta, la Perpignan; daca am timp sa ma duc sa il vad la un meci ar fi super.

Pana acum am fost la meci, aici in Franta, la Union Bordeaux-Begles - Albi, in PRO D2; mi-a placut, o sa ma mai duc la meciurile Bordeaux-ului.

Link to comment
Share on other sites

Pana in urma cu 4 ani nu pierdeam niciun mare turneu de rugby: Tri-Nations, Campionatul Mondial, 6 Nations etc. De atunci, nici nu mai stiu pe unde se transmit meciurile astea. :( La noi mai e Sport.ro care mai da din cand in cand un meci de rugby, dar nu mai are niciun farmec.

 

Desi pare un sport foarte dur, rugby-ul mi se pare unul din cele mai frumoase sporturi. La capitolele spectaculozitate si fair-play din partea jucatorilor cred ca este egalat doar de tenis. :) In rugby-ul mare, sunt destul de rare accidentarile, comparativ cu fotbalul...

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Pana in urma cu 4 ani nu pierdeam niciun mare turneu de rugby: Tri-Nations, Campionatul Mondial, 6 Nations etc. De atunci, nici nu mai stiu pe unde se transmit meciurile astea. :( La noi mai e Sport.ro care mai da din cand in cand un meci de rugby, dar nu mai are niciun farmec.

 

Desi pare un sport foarte dur, rugby-ul mi se pare unul din cele mai frumoase sporturi. La capitolele spectaculozitate si fair-play din partea jucatorilor cred ca este egalat doar de tenis. :) In rugby-ul mare, sunt destul de rare accidentarile, comparativ cu fotbalul...

 

 

Anul trecut stiu ca TVR a transmis Campionatul Mondial de rugby. Anul asta tot TVR a transmis 6 Nations. Sa stii ca sunt cateva programe in tara care transmit meciuri (nu asa cum se transmite in Franta, dar cine stie, in viitorul apropiat ?); De exemplu in fiecare vineri seara Eurosport 2 transmite un meci din TOP 14 (Campionatul Frantei). Sport 1 mai transmite meciuri in weekend, in special din Campionatul Angliei. Sport.ro transmite (mai rar) meciuri, in special cu ocazia vreunui turneu. Acum vad ca au inceput sa fie transmise si meciurile din Campionatul Romaniei. De exemplu, in juma de ora, pe TVR 2 puteti vedea Baia Mare – Steaua (Campionatul Romaniei, etapa 4) (11:35). Vizionare placuta; sa imi spuneti cum a fost.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...