vesperala Posted October 11, 2008 Report Posted October 11, 2008 e prima oară când văd aceste imagini cu bojdeuca lui Creangă Quote
Catalin X Posted October 13, 2008 Report Posted October 13, 2008 --------------- Rm. Valcea , vremuri frumoase si definitiv duse . Chiar daca majoritatea pozeleor sunt alb-negru , orasul era verde . Quote
vesperala Posted October 13, 2008 Author Report Posted October 13, 2008 ce frumos Universitatea din Craiova pe vremea când era...Palat de Justiţie Când eram studentă s-au făcut renovări cu poliţia , pentru că mereu se descoperiseră dedesubt schelete Quote
Mihai LEONTE Posted October 30, 2008 Report Posted October 30, 2008 Un tabolu in stanca + flori de mina Quote
vesperala Posted October 30, 2008 Author Report Posted October 30, 2008 e un felinar? ce frumos... mulţumesc mult Quote
gabriel Posted November 11, 2008 Report Posted November 11, 2008 wow ce fel arata Bacaul ,gara arata bine ,si biserica precista, parcul , ferdinand , prin ce ani sunt facute pozele 1920-1940? Quote
Orpheus Posted November 11, 2008 Report Posted November 11, 2008 Cred ca undeva in acea vreme, nu stiu exact dar par intradevar de anii '20 - '30 La ultima poza, cand am vazut-o, era de parca asteptam sa apara John Wayne pe cal Quote
gabriel Posted November 11, 2008 Report Posted November 11, 2008 ala e drumul central? zici de statuie . teatrul stiu ca arata vechi tare Quote
vesperala Posted November 22, 2008 Author Report Posted November 22, 2008 interesantă. practic poza nu are, aşa cum scrie pe ea, teatrul şi palatul de justiţie / universitatea.. acolo e de fapt exact partea de vizavi poza e făcută de la Teatrul Naţional frumoasă Quote
Narcisa Posted November 22, 2008 Report Posted November 22, 2008 interesantă. practic poza nu are, aşa cum scrie pe ea, teatrul şi palatul de justiţie / universitatea.. acolo e de fapt exact partea de vizavi poza e făcută de la Teatrul Naţional frumoasă Poate acolo era Teatrul National in acea vreme. Luai poza din Gazeta de Sud de azi. Quote
vesperala Posted November 22, 2008 Author Report Posted November 22, 2008 http://ro.wikipedia.org/wiki/Imagine:Craio...de_justitie.jpg 1900 ăsta e palatul de justiţie la 1920 oare palatul de justiţie din postarea asta http://www.vesperala.com/index.php?...st&p=156227 , actuala universitate , are legătură cu cel din imaginea ta? o fi fost înaintea ei? dacă da, clădirea de lângă e un fost teatru?.. prin ce ani? deja pare înainte de 1900 desenul pe care l-ai pus , Narcisa îmi ridică nişte semne mari de întrebare, e inedit şi culmea, am avut o senzaţie de deja vu, de aceea am presupus că e zona din faţă oare ce s-o fi dărâmat? oare sunt de fapt două poze una lângă alta (oamenii din foto ar sugera că e o singură foto), iar clădirea din stânga e de fapt teatrul de păpuşi ? cele două clădiri se aflau practic una vizavi celeilalte, nu alăturate 1962 actuala universitate a fost şi Sfat Popular regional Quote
vesperala Posted November 30, 2008 Author Report Posted November 30, 2008 Timişoara - imagine găsită pe net Craiova, strada Unirii (carte poştală scanată) Quote
vesperala Posted January 16, 2010 Author Report Posted January 16, 2010 http://www.gds.ro/Cultura/2010-01-16/Imagi...n+veacul+trecut craiova veche Quote
Narcisa Posted January 30, 2010 Report Posted January 30, 2010 Craiova. Minerva , un loc al intalnirilor protipendadei de la 1900. Quote
Narcisa Posted February 5, 2010 Report Posted February 5, 2010 Craiova. Scoala Obedeanu- 235 ani de istorie. De-a lungul timpului , aici au invatat Tudor Vladimirescu, Petrache Poenaru, Gheorghe Chiţu, Alexandru Macedonski, Eugeniu Carada, Constantin Argetoianu, Gogu Constantinescu, Nicolae Titulescu, dr. Constantin Angelescu, Constantin Nicolăescu-Plopşor. Quote
Mithras Posted March 6, 2010 Report Posted March 6, 2010 Eugenia Braia, înainte să primească numele de Ioana Radu. a locuit in Craiova, pe fosta strada Sineasca. Quote
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.