Jump to content
Vesperala Forum

Ce faci acum?


BeRightBack

Recommended Posts

  • Replies 2.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
ne gandim la copiii nostri... fiecare a plecat pe calea lui :uf:

 

Mai devreme sau mai tarziu fiecare copil pleaca pe calea lui. Cu visele lui. Din pacate, nici noi, parintii , nu mai ramanem mult. Si, oricum, ii urmam mereu cu sufletul, cu gandul... Intrebandu-ne obsesiv daca l-am inarmat suficient cu tot ce-i trebuie pentru a se feri de oameni. Ca , de obicei, primejdia dintr-acolo vine.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Pai, ce sa fac? Numar vorbele de pe forum si nici urma de inflatie. Lasa, ca vorbesc eu si pentru voi. Ma duc sa va pun muzica, poate va mai inveselesc . De data asta nu vi-l mai pun pe Vasile Ciobanu, ci pe un alt valoros solist, un oltean mustacios de-al nostru. Ion Dragan.

Spuneti voi ca nu va place!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pai am treburi importante. Din cauza ca-s plictisit, imi omor celulele nervoase cu lucruri irelevante si neimportante pentru un om normal la cap. Acum, sunt preocupat - fascinat, chiar (ca un bebelus care vede un obiect colorat miscandu-se continuu) - de universuri paralele, teoria corzilor si dimensiuni superioare. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Pai am treburi importante. Din cauza ca-s plictisit, imi omor celulele nervoase cu lucruri irelevante si neimportante pentru un om normal la cap. Acum, sunt preocupat - fascinat, chiar (ca un bebelus care vede un obiect colorat miscandu-se continuu) - de universuri paralele, teoria corzilor si dimensiuni superioare. :huh:

 

Si ce-ai aflat, sefule, ce este, cum este? Ce-i aia teoria corzilor? :blush-1:

 

Link to comment
Share on other sites

Eu doar incerc sa inteleg ceea ce altii au aflat si stiu de mult. Cel putin, in teorie.

Teoria corzilor vrea sa raspunda la intrebarea "Care sunt constituentii de baza ai materiei?". In interiorul protonilor si neutronilor sunt particule, in care se afla filamente de energie ce vibreaza, ca niste corzi, la diferite frecvente, facand posibila diferentierea particulelor subatomice. Teoria asta functioneaza numai intr-un spatiu cu 10 dimensiuni (incerc sa imi dau seama si de ce, dar simt ca ideile matematice ma vor coplesi). Ideea ca ar putea exista mai mult de 3 dimensiuni spatiale a fost introdusa de Kaluza, un fizician polonez, care a incercat sa replice rezultatele teoriei relativitatii ale lui Einstein (aceasta explica modul de functionare al gravitatiei - obiectele din univers creaza in jurul lor o "adancitura" in tesatura spatiului, pe care alte corpuri, aflate pe raza acestei adancituri, "cad") pentru a demonstra proprietatile energiei electro-magnetice. Doar ca, intr-un spatiu cu 3 dimensiuni, nu putea face asta, venind cu ideea nebuna - pe vremea aia - a unei a patra dimensiuni. Ulterior, s-a spus ca a patra dimensiune este atat de strans "infasurata" in jurul celor 3 vizibile, incat nu o putem vedea (apoi, s-a extins si pentru celelalte 6). Pentru a putea demonstra experimental existenta particulelor elementare si a modului in care au luat nastere, a fost construit acceleratorul de particule de la granita dintre Elvetia si Franta. Acesta va fi folosit pentru a raspunde la multe din intrebarile fara raspuns ale fizicii, cum ar fi "corzile" sau existenta altor dimensiuni ale spatiului. Cercetatorii se asteapta ca, ciocnind 2 particule accelerate la 99.9% din viteza luminii, acestea sa se descompuna in particule mai mici (care, in mare parte, sunt cunoscute, insa mai sunt si particule aflate, deocamdata, doar in stadiul de teorie), iar daca energia degajata de coliziune este mai mica decat cea de dinainte de coliziune, inseamna ca o parte din ea a "calatorit" in alte dimensiuni. De asemenea, se vrea confirmarea existentei particulei care este esentiala pentru a afla de ce atomii au masa si cum au capatat aceasta masa. Aceasta particula este bosonul lui Higgs, iar descoperirea ei ar putea explica nasterea Universului.

 

Deocamdata, sap pe Internet dupa texte care sa contina idei, explicatii si intrebari legate de partea asta a stiintei. E stupid, stiu. :) Dar e interesant, in ciuda faptului ca nu o sa pot niciodata intelege in totalitate conceptele astea.

 

PS: Imi cer scuze pentru textul de mai sus. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...