Jump to content
Vesperala Forum

Energie eoliana!

Recommended Posts

Boieri si conite !

Ma confrunt cu o probema de servici . Seful meu este interesat de construirea unei centrale eoline in judetul Galati . Dupa harta cu vanturile din Romania ar fi Ok . Dar va intreb pe cei care au mai multe informatii ca mine , cu ce se incepe ? Cu un studiu de vant ? Cu un studiu de fezabilitate ? Cum se poate stabili unde este mai bine sa amplasezi centrala eoliana ?

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri !

PS: La macin exista deja o centrala eoliana ! Aveti idee de ce putere este generatorul ?

Boieri si conite !

Ma confrunt cu o probema de servici . Seful meu este interesat de construirea unei centrale eoline in judetul Galati . Dupa harta cu vanturile din Romania ar fi Ok . Dar va intreb pe cei care au mai multe informatii ca mine , cu ce se incepe ? Cu un studiu de vant ? Cu un studiu de fezabilitate ? Cum se poate stabili unde este mai bine sa amplasezi centrala eoliana ?

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri !

PS: La macin exista deja o centrala eoliana ! Aveti idee de ce putere este generatorul ?

Salutare,

In primul rand vrei sa faci DOAR una ?

Video ce l-ai pus acolo, este de la o centrala de cam 0.9 MW.

Prima data, estimeaza-ti consumul, totul se rezuma la studiul de vânt. Legislatia in vigoare inpune niste limite.

Daca vrei mai multe info, posteaza. Dar sa intrebi direct la subiect !

O sa iti raspund in cel mai scurt timp.

Salutare,

In primul rand vrei sa faci DOAR una ?

Video ce l-ai pus acolo, este de la o centrala de cam 0.9 MW.

Prima data, estimeaza-ti consumul, totul se rezuma la studiul de vânt. Legislatia in vigoare inpune niste limite.

Daca vrei mai multe info, posteaza. Dar sa intrebi direct la subiect !

O sa iti raspund in cel mai scurt timp.

Consum 1,8MW pe ora .

Nu stiu daca una este suficienta pentru puterea pe care am spus-o .

Cu ce se incepe ? Cu un studiu de fezabilitate sau cu un studiu de vant ?

Consum 1,8MW pe ora .

Nu stiu daca una este suficienta pentru puterea pe care am spus-o .

Cu ce se incepe ? Cu un studiu de fezabilitate sau cu un studiu de vant ?

Cam mare consumul.

Centrale eoliene (cunoscute de mine, si actuale pe piata) sunt de 0,9 MW, 1.5MW, 2.5MW si 5MW. Produse de firme consacrate cum sunt Vestas si General Electric.

Cautand pe net, am dedus ca centrala aceea de la Macin este de doar 0,5MW, si este un SH.

O centrala noua, de 0,9 MW, costa peste 1,2mil euro. Asta asa, sa iti faci o idee.

Pune un stalp de masura, un stalp meteo, si inregistreaza datele de vant pe o perioada de 1 an. Stalpul costa cam 10-15.000$ ;)

Spor....

Cam mare consumul.

Centrale eoliene (cunoscute de mine, si actuale pe piata) sunt de 0,9 MW, 1.5MW, 2.5MW si 5MW. Produse de firme consacrate cum sunt Vestas si General Electric.

Cautand pe net, am dedus ca centrala aceea de la Macin este de doar 0,5MW, si este un SH.

O centrala noua, de 0,9 MW, costa peste 1,2mil euro. Asta asa, sa iti faci o idee.

Pune un stalp de masura, un stalp meteo, si inregistreaza datele de vant pe o perioada de 1 an. Stalpul costa cam 10-15.000$ ;)

Spor....

hmm . un an ! e ceva timp . si bani !

dar este ceea ce vroiam sa aud de la tine .

cu ce se incepe !

te voi tine la curent !