Jump to content
Vesperala Forum

Pocăinţa


malitzia

Recommended Posts

Pocainta este o schimbare de inima, nu de parere.

N-ar trebui sa ne fie rusine sa recunoastem ca am gresit. Aceasta este doar un alt fel de a spune ca astazi suntem mai intelepti decat am fost ieri.

Cand te lupti cu propria-ti constiinta si esti invins, ai castigat!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Invatati sa iertati

Sentimentele de vinovatie sunt chinuitoare. Ele ne pot face depresivi ori chiar bolnavi si pot distruge stima noastra de sine. Iata cativa pasi care va vor ajuta sa va eliberati de ele.

 

1. Transformati remuscarile in intentii de viitor

 

Trecutul nu poate fi sters cu buretele, oricat de intens l-ati regreta. Insa aveti posibilitatea sa invatati din el. Trageti niste concluzii clare, care sa va ghideze de acum inainte: "Ce nu vreau sa mai fac niciodata? Cum vreau sa-mi modific comportamentul?". Astfel va indreptati atentia, in sens constructiv, asupra prezentului.

 

2. Marturisiti-va

 

Nu va treceti culpa sub tacere, din jena. Discutati despre ea cu un om in care aveti incredere. El ar trebui sa fie lipsit de prejudecati si un bun ascultator. In nici un caz, inclinat sa va condamne ori sa va consoleze in chip superficial. Daca sunteti credincios, alegeti un preot. Daca nu frecventati biserica, alegeti un prieten de suflet sau mergeti la psiholog. Astfel va luati o povara de pe inima si ar fi posibil ca, in urma discutiei, sa vedeti situatia intr-o noua perspectiva.

 

3. Reparati-va greseala

 

Subconstientul nostru este un judecator sever. El ne poate determina sa ne autopedepsim pentru o anumita vina. Imbolnavindu-ne ori sabotandu-ne fericirea sau succesul. Se linisteste insa, indata ce reparam greseala comisa. Cel mai bine, fireste, fata de omul pe care l-am nedreptatit. Cereti iertare. Intrebati ce trebuie sa faceti exact, pentru ca regretele dvs. sa fie acceptate. Daca nu va puteti compensa vina fata de persoana lezata, fiindca refuza ori n-aveti cum sa luati legatura cu ea, cautati o alta care sa-i tina locul.

 

4. Aveti intelegere pentru dvs. insiva

 

Probabil ati stiut ca procedati gresit, de exemplu, ca nu este permis sa-ti inseli partenerul, sa-ti jignesti parintii ori sa investesti imprudent bani care nu-ti apartin. Dar asta nu inseamna ca ati fi fost in masura sa va comportati altfel. Poate vointa nu v-a fost indeajuns de puternica, ati avut o nevoie prea mare de dragoste si de confirmare a calitatilor dvs., sau ati traversat o perioada dificila si tulbure. La momentul respectiv, ati actionat potrivit posibilitatilor dvs. Astazi sunteti mai intelepti, ati evoluat si priviti lucrurile sub un alt unghi. De aceea, judecati-l cu indulgenta pe omul care ati fost atunci.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Invatati sa iertati

 

1. Transformati remuscarile in intentii de viitor

 

2. Marturisiti-va

 

3. Reparati-va greseala

 

4. Aveti intelegere pentru dvs. insiva

 

OK!

Dar nu inteleg de ce e nevoie de religie si credinte in supranatural pentru toate acestea ...cand este deja evident pentru oricine ca este suficienta CONSTIINTA ...care iti impune chiar mai multe decat "pocainta" ...ba in plus iti cere sa devii OM cu O mare ..adica cu Stiinta in loc de Credinta ...si cu o personalitate proeminenta ...si nu oaie a Domnului care nu poate evolua ...caci pentru oi ...evolutia nu exista!!?

Link to comment
Share on other sites

OK!

Dar nu inteleg de ce e nevoie de religie si credinte in supranatural pentru toate acestea ...cand este deja evident pentru oricine ca este suficienta CONSTIINTA ...care iti impune chiar mai multe decat "pocainta" ...ba in plus iti cere sa devii OM cu O mare ..adica cu Stiinta in loc de Credinta ...si cu o personalitate proeminenta ...si nu oaie a Domnului care nu poate evolua ...caci pentru oi ...evolutia nu exista!!?

 

Bine te-am gasit, soimos! Intarziasesi si-mi faceam griji...ca fara cenzura e tare greu, nu stii niciodata cand e rau si cand e bine! :rules: Ce zisesi acilea sus, in pilda cu oile ( ca eu sunt una singura) , daca folosisi atatea litere mari inseamna ca e vreo idee adanca si eu nu ma bag dupa ea, sa ramana unde-a cazut... :dancing:

 

Link to comment
Share on other sites

Bine te-am gasit, soimos! Intarziasesi si-mi faceam griji...ca fara cenzura e tare greu, nu stii niciodata cand e rau si cand e bine! :rules: Ce zisesi acilea sus, in pilda cu oile ( ca eu sunt una singura) , daca folosisi atatea litere mari inseamna ca e vreo idee adanca si eu nu ma bag dupa ea, sa ramana unde-a cazut... :dancing:

Bine te-am gasit si eu !

Nu ma judeca gresit ...ca nu la tine personal m-am referit ci in modul generic la toti pocaitii care o iau pe calea gresita alegand involutia (devenirea intru oaie) in loc sa aleaga evolutia implinirea ca OM pe toate planurile existentei !

Link to comment
Share on other sites

la toti pocaitii
în vorbirea curentă pocăinţa nu prea are legătură cu a fi pocăit.

ultima ţine de apartenenţa la nu ştiu ce credinţă (martorii lui Iehova parcă)

 

topicul e despre pocăinţă, nu despre acea religie

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Eu cred ca, cel mai adesea vorbim de-o pocainta egoista. Oamenii nu-si regreta greselile, de fapt, ei vor doar iertarea, le este teama de eventuala pedeapsa divina. Un sperjur.

 

"Cand ai sa fii in ordinea ta, omule? Cand ai sa faci din fiecare ceas un pas si din pasii zilei tale un mers, si nu o impleticire?" Noica

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...