Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
vesperala

Regiunea şi felul în care vorbim

Recommended Posts

ştie cineva cuvântul lipaş? sau ceva asemănător?

prin zona mea oamenii vorbesc aşa: merg la ale Albu, la ale Gigă, la ale Păsculete ... în funcţie de porecla familiei ...

respectând regula de mai sus, ştiind că pe căţeaua vecinilor mei o chema Bertha, un copilaş îmi zicea acum vreo doi ani: vezi că mă duc până la ale Bertha să mă joc cu Mihăiţă...

întrebam cândva, dar cred că topicul s-a pierdut, dacă în loc de "în cele ce urmează" , următorul, se foloseşte sau s-a folosit vreodată pe undeva prin ţară exprimarea "mai la vale"

tocmai am găsit un răspuns afirmativ: http://eminescu.petar.ro/opera_completa/volum12/v12p0626.htm

[„PUBLICÃM MAI LA VALE ..."]

La mine in zona se vorbeste cu şi ;i avem cateva regionalisme interesante, de genul coteaţă, păstări sau procest cu pluralul proceste :lool:

Anul asta ne-a venit o colega originara din jud. Valcea si ne-a fost tare greu sa ne obisnuim cu folosirea perfectului simplu :D: Trebuie sa recunosc ca in primele saptamani ne pufnea rasul cand o auzeam. Dar apoiu ne-am invatat, si parca si ea a inceput sa foloseasca perfectul compus.

Regiunea in care se vorbeste curat si literar este Dobrogea. Ca doar e tara mea de bastina. Trebuie s-o laud. Dar n-o laud, chiar asa este.

l-a noi in regiune se vorbeste c-a asa ...

ma duc in cealalta casa (ma duc in cealalta camera)

ma duc l-a maicuta( ma duc la bunica)

mergem l-a polog( mergem la cimp)

tu de a cui esti ... a Rusului(fam Rus)

l-a noi in regiune se vorbeste c-a asa ...

ma duc in cealalta casa (ma duc in cealalta camera)

ma duc l-a maicuta( ma duc la bunica)

mergem l-a polog( mergem la cimp)

tu de a cui esti ... a Rusului(fam Rus)

Ahaaaa, eu pricepui, :yahoo: e din categoria "iubirea scrie" , doar ca privita din unghiul opus si luata pe regiuni! :huh: :confused:

Gramatical, cel mai corect se vorbeşte în Moldova. Cel puţin aşa ne-au spus la şcoală. Cu fonetica au ei o problemă.

Gramatical, cel mai corect se vorbeşte în Moldova. Cel puţin aşa ne-au spus la şcoală. Cu fonetica au ei o problemă.

corect ii ce spui daca ne pui l-a dispozitie si un dictionar Moldovenesc-Ardelenesc

sa intelegem si noi ardelenii ce vorbiti voi :yeap: