Jump to content
Vesperala Forum

Moda tatuajelor şi piercingului


vesperala

Recommended Posts

E un topic ivit din întrebarea lui danco, pentru că printre adolescenţi e o adevărată modă

 

 

Îmi poate spune cineva unde pot găsi o gamă mare de desene/modele de tatuaj ? :smile: Please...

:unsure: vrei să te tatuezi?

cei ce fac tatuaje nu au nişte modele predefinite din care să alegi?

 

:star: uite:

252746_f520.jpg

 

Hip_Stars2.jpg

 

tattoo.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Îmi surâde ideea...dar mi-ar place să am o imagine mai de ansamblu, mai amănunţită asupra modelelor să văd dacă găsesc ceva potrivit. Personal, nu-mi plac modelele tribale sau cele abstracte. Prefer ceva care să fie cât mai clar, mai explicit ...de exemplu un blazon medieval ... :confused:

Ba da, cei care fac tatuaje au, dar aici, în Arad, nu am găsit ceva care să imi ofere o multitudine de oferte. Aş prefera să îmi găsesc eu modelul, să-l "construiesc" şi să-l prezint apoi celor de la salon.

Link to comment
Share on other sites

fraky, ştiai că mă îndrăgostesc de zâna aia? ...:wub: păcat că nu sunt adepta tatuajului...

eu şi machiajul îl reduc la minim , dar un imprimeu de acel gen pe un tricou m-ar aranja, serios..:starbringer:

Link to comment
Share on other sites

a doua arată de parcă te-ar fi prins în undiţă.. :) )

 

:o: eu abia mi-am făcut găuri pentru o pereche de cercei... şi am declarat , aveam 14 ani, că de-ar fi să pun iar, nu m-ar mai prinde.. :rade:

asta după ce m-am trezit din leşin.

Link to comment
Share on other sites

Tot in buza :wub: . Azi m-am intalnit cu o fosta colega, si tocmai si-a facut pierce in limba... Si cand si l-a facut, i se umflase limba si i-au pus o tija mai lunga... Acum si-a revenit la normal si ii este mare.. :ha: Era caraghioasa rau, mai ales ca stalceste cuvintele. :ha:

post-147-1221322826_thumb.jpg

Edited by BeRightBack
Link to comment
Share on other sites

Ma intreb si eu, nu ca as avea ceva impotriva, in fond suntem liberi sa facem ce dorim pe corpul nostru, ce poate sa reprezinte saibele, bolturile, suruburile, agrafele sau carligele, infipte in corp,si inca in cele mai ghiduse locuri. Ce exprima ele de fapt ?

 

Moda ?.....in cazul asta sunt tare curios ce urmeaza :D:

Link to comment
Share on other sites

Am aceeasi curiozitate ca si Orpheus doar ca aceeasi intrebare le-as pune-o si celor care s-au tatuat si ar fi interesant sa ne impartaseasca si noua din experienta lor, cum se simteau inainte si dupa...si daca dupa 1, 2, 3 ani au dorit sa scape de ele :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa supar pe nimeni , dar eu, ca si angajator de exemplu nu as angaja persoane cu tatuaje si poate nici cu piercinguri. Motivul? oamenii care recurg la astfel de lucruri sunt instabili emotional si nesiguri pe valoarea propriei persoane. Si daca sunt asa referitor pa propria persoana atunci cum o sa imi reprezinte mie firma cu credibilitate si convingere?

Link to comment
Share on other sites

In State te-ai trezi in judecata pentru o asemenea declaratie discriminatorie. :D:

 

Acu .. sa-mi spun si eu parerea: Tatuajele nu ma impresioneaza. next...

Piercingurile insa??? Ma trec fiorii de cate ori ma uit la asa ceva. Cine a avut vreodata taieturi mai grave,, ori i-a scapat din greseala cutitul, foarfeca, surubelnita si i-a trecut prin degete, acela stie despre ce vorbesc. Daca mai pun si ca piercingurile se aplica in zone mai sensibile,, nu cred ca gresesc mult daca spun ca trebuie sa ai o doza de sadism in tine, ca sa poti aprecia asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

crezi ca m-ar da in judecata? de ce?

...daca ma gandesc bine...poate ai dreptate....

Acolo cand mergi la un interviu pt slujba mai bine cotata iti pun niste intrebari si iti urmaresc fiecare reactie...afla si cat timp ai fost alaptat de mic...sigur, la sfarsit iti zambesc larg si iti multumesc pentru ca te-ai prezentat si iti spun ca te vor avea in vedere. Dupa ce iesi...isi spun unul altuia in 2 cuvinte exact ce cred despre tine, iti arunca cv-ul la cos...si gata. Dar candidatul e fericit fiindca s-a prezentat la un interviu cinstit unde a fost intervievat corect si a fost respectat. :D:

In SUA e rasism, discriminare si ipocrizie cat cuprinde...totul sub larga umbrela a celei mai mari democratii.

Link to comment
Share on other sites

crezi ca m-ar da in judecata? de ce?

Pentru ca 80% din avocatii lumii profeseaza in State. Te miri ce motive gasesc aia sa se dea in judecata. :D:

 

In rest, poate ca la intevriu conteaza aspectul fizic, apartenenta rasiala, religioasa, (etc), dar cat timp nu isi pot masca subiectivitatea in spatele unui criteriu OBIECTIV si BINE INTEMEIAT, pur si simplu nu exista cadru legal ca sa fii refuzat. ... asta ca sa nu mai vorbim de (cum spun ei) -"corectitudinea politica", sau chiar discriminarea pozitiva.

 

Ne cam indepartam de subiect, dar no problem. Daca discutia prinde contur, continuam si despart subiectul.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu stiu de ce par asa deranjati unii de tatuaje si piercinguri? Fiecare face ce vrea cu al sau corp...

 

Personal, mi-am facut piercing pentru ca mi-am dorit o schimbare . Nu am facut asta pentru a impresiona . Niciodata nu port bluze sub buric (pe care le gasesc grotesti ) sa mi se vada piercingul. Este un mod de a te simti pe tine ...este o moda. Nimic mai mult sau mai putin.

 

Este foarte dureros sa-ti faci piercing. La mine (in buric ) s-a vindecat in 3 luni, din care prima a fost ingrozitoare. Sincer, nu as mai trece prin asa ceva . Mie mi-au spus ca in doua sapatamani se cicatrizeaza...dar realitatea e alta. Gaura mi-am facut-o sub anestezie la o clinica medicala (pentru siguranta) dar nu la noi in tara.

 

Tatuaje nu mi-as face niciodata...

 

Dar afirmatia lui Cristi m-a dat pe spate. :ha: Nu vad legatura intre instabilitatea emotionala si tatuaje & piercinguri. Daca omul este capabil, ce treaba are asta cu tatuajele & piercingurile pe care le-ar putea avea?

 

Mie afirmatia asta imi suna asemanator cu : "Toti cei care asculta rock, punk etc sunt satanisti". :ha: :ha: :ha: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa supar pe nimeni , dar eu, ca si angajator de exemplu nu as angaja persoane cu tatuaje si poate nici cu piercinguri. Motivul? oamenii care recurg la astfel de lucruri sunt instabili emotional si nesiguri pe valoarea propriei persoane. Si daca sunt asa referitor pa propria persoana atunci cum o sa imi reprezinte mie firma cu credibilitate si convingere?

 

Va spun ca nu am citit mai departe. In general puteti sa luati drept buna afirmatia mea.

Am avut si am colegi care adopta moda aceasta. Inclusiv par vopsit in cele mai ciudate culori.

 

Nu stiu ce cod CAEN are firma dumneavoastra. Insa am senzatia ca sunteti subiectiv. Probabil va referiti la agenti de vanzari. Cred.

 

Ai mei colegi tatuati sau intepati in limba sau buric(fetele) is toti os pe varza. Is buni, ai naibii de buni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...