Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
vesperala

Ţara hârţoagelor

Recommended Posts

Ieri consfătuirile profesorilor erau anunţate de către Inspectoratul Şcolar Judeţean pentru ora 14 şi s-au ţinut la ora 11... Pe scurt doar craiovenii au fost anunţaţi să vină, provincia a făcut drumul degeaba. Deh, tocmai când să aflăm ce mai e nou în acest an şcolar, ni se trânteşte : s-a ţinut şedinţa, mergeţi şi voi şi semnaţi foile de prezenţă.

Ei bine nimeni nu a zis merci că a scăpat de şedinţă. Era importantă, era momentul când aflăm ce se modifică practic comparativ cu anul şcolar precedent. Se pare că în ciuda importanţei, ei nu aveau nevoie de oameni informaţi, ci de hârtiile de prezenţă semnate ca să îşi bifeze activitatea ca fiind desfăşurată.

Mai nostim rămâne cazul unei colege, plecată la Craiova pentru consfătuiri chiar cu o zi înainte, să fie sigură că ajunge fără probleme: a petrecut dimineaţa plimbându-se să piardă timpul şi s-a prezentat la ora stabilită/anunţată...

Partea simpatică e că acei ce nu au fost anunţaţi de schimbarea orei au refuzat să semneze prezenţa. :smile: Ăştia chiar ne cred o turmă imbecilă.

Mda, adevarul e ca chiar asa ne cred! :tongue:

Nu stiu cum e in alte tari, dar la noi sigur e numai hartogarie, pentru orice dosar trebuie sa umbli o zi intreaga in stanga si in dreapta si apoi cand te prezinti iar te intorc din drum ca au uitat sa-ti zica ceva si tot asa :cry:

Eh, de-ati vede ce ditamai "portofoliu " trebuie sa aiba un parlit de invatator, v-ar apuca rasu'-plansu'...al meu atarna vreo 8 kg de voie, greu il duc , greu il aduc la inceputul si sfarsitul anului scolar...il prind in brate, voiniceste, ca Fat-Frumos pe zmeu, si-l strang la piept cu foc, cat pot de tare, sa nu pierd vreo hartoaga din el...ca nu-ncape in nicio plasa. Aveam un coleg mai hatru, care, de cate ori ma vedea opintindu-ma cu el ma-ntreba cu candoare: "Sa chem un taxi?"

Eh, de-ati vede ce ditamai "portofoliu " trebuie sa aiba un parlit de invatator, v-ar apuca rasu'-plansu'...al meu atarna vreo 8 kg de voie, greu il duc , greu il aduc la inceputul si sfarsitul anului scolar...il prind in brate, voiniceste, ca Fat-Frumos pe zmeu, si-l strang la piept cu foc, cat pot de tare, sa nu pierd vreo hartoaga din el...ca nu-ncape in nicio plasa. Aveam un coleg mai hatru, care, de cate ori ma vedea opintindu-ma cu el ma-ntreba cu candoare: "Sa chem un taxi?"

:ha: te vaiţi? eu am 5

unul de diriginte şi câte unul pentru fiecare clasă la care predau

:yes: