Jump to content
Vesperala Forum

Amintiri din armată


RoAp

Recommended Posts

asta sunt eu si dragunovul

 

Aoleu, nici nu vreau sa ma gandesc cat ai patimit la instructie. Voluntar sau nu.

 

Dar tot raul spre bine. Banuiesc cum ca ti-ai pastrat conditia fizica.

Chiar daca ai renuntat la job, cum am citit mai devreme.

 

Toate bune. :hatoff:

 

Asa-i ca prinde bine unui barbat ceva armata? Ma refer la disciplina si autocontrol.

Pe mine amintirea vietii cazone(cam lunga ce-i drept) m-a scos din cateva situatii limita in

care am intrat din cauza teribilismului specific varstei. Timp pierdut, insa in orice rau e un bine de obicei. Cred.

Edited by vesperala
Decupat din alt topic
Link to comment
Share on other sites

si eu mi-as fi dorit sa ajung in armata....ambii frati ai mei sunt in armata....al mai mare este la Pompieri....cel mijlociu este la Scafandrii de lupta....Ghenefos se numeste...sau ceva de genu'....in orice caz...mie mi-ar fi placut la politia militara... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Armata......cat sa fi trecut de atunci ?...26 - 27 de ani ?...cui ii mai pasa.

Cert este ca prea multe amintiri placute din armata nu am, am prins o generatie de veterani ce aveau un ciudat simt al umorului. Tin minte si acum o seara pe care dealtfel nu vad cum naiba as putea sa o uit.

 

Ei erau vreo 20, noi cam 50, unitatea era mica, S.R.T.M, pentru cine nu stie - Sectia de Reparatii Tehnica Militara, un atelier al diviziei, asa ca eram putini, si cum inainte, acum nu mai stiu cum e, ciclul 1 era foarte imprastiat si dezorganizat, iar ciclul 2 ( veteranii ), foarte uniti, era simplu ca un numar mic de oameni sa controleze, lejer, unul mult mai mare.

Asadar veteranii mei se imbata intr-o seara, dar nu sa cada pe jos ci numai bine pentru "glumite", si ne aduna pe toti in fata dormitorului lor, sa fi fost ora 21:00, eram singuri in unitate doar cu ei. Camerele toate aveau radioficare, ce functiona pana la ora stingerii, adica cam pana pe la acea ora, insa cine a stiut ca baietii aveau alte planuri, asa ca au aranjat cu cel care dadea muzica sa prelungeasca programul de auditie inca vreo trei ore.

Buuun, cum spuneam ajungem in fata dormitorului toti, si unul din veterani, era din Tecuci, tin minte, ne anunta:

- Bibani...in seara asta aveti discoteca, nu trebuie sa ne multumiti, este meritul vostru, intrarea insa nu e gratuita, 50 de flotari/biletul

Parca aveam de ales ?, am facut cu toti care cum au putut, flotarile si am intrat.

In interior tuburile de neon infasurate in hartie de indigo, pentru a creea un cadru ....mai disco, ne pregatisera baietii sala ca deh, era, dupa cum spunea tampitul ala, meritul nostru, nu ?

Si odata intrati in camera suntem invitati sa dansam, bun...am inceput sa dansam.

Cred ca deja stiau banda de magnetofon ( asta era scula pe atunci ), pe de rost, si stiau melodiile care urmeaza, altfel nu-mi explic, deoarece la un moment dat ni se spune:

- Pufarezilor aveti 20 de secunde sa va dezechipati complet....

Realizati ca nu prea pricepeam ce vor si ce urmeaza, dar cum eram netoti de tot, ne-am dezechipat la piele...complet. Apoi am fost impartiti in doua, 25 in dreapta camerei si ceilalti 25 in stanga camerei, si toata aceasta miscare s-a terminat taman cand din difuzoare a inceput sa inunde camera un blues de inima si dor.

Nu am apucat sa-i auzim inceputul prea bine ca a si venit comanda:

- Ei, acum, baietii din stanga invita la dans fetele din dreapta

Am mutit, adica si creierul a mutit in cap, apropo eu eram in dreapta, va dati seama sa incepem sa dansam, in perechi, goi pusca, lipiti unul de altul, ca nu acceptau sa treaca lumina printre noi, si asta cale de vreo 5 minute, cred ca a fost cea mai lunga piesa ascultata de mine vreodata, practic parca nu se mai termina.

Ma rog, intr-un final, au cam inceput si ei sa se plictiseasca, unii au si adormit de cat alcool au turnat in ei.

Acum cand privesc in urma ma amuza, insa atunci, va asigur, nu am reusit nici macar un rictus sa scot pe fata.

 

Ehh.....armata......cat sa fi trecut de atunci ?...26 - 27 de ani ?.........cui ii mai pasa.

Link to comment
Share on other sites

Ceva tare neplacut imi aduc aminte. Nu stiu totusi cum impacau lacheii regimului inainte de 89 si capra si varza.

 

La cateva saptamani de armata a dat molima de hepatita in unitate. Eram cateva sute de soldati in 87 toamna. In doua dormitoare. Foste grajduri dupa constructie. Decente totusi.

 

In fiecare zi faceam coada sa dam proba de urina dimineata. Am facut-o personal aproape doua luni. Zilnic plecau cel putin zece-cinspe oameni din unitate.

 

La final am ramas sub patruzeci de soldati. Au picat si cadre.

 

Nu stiu exact cum puteai scapa de asa ceva. Insa am mancat ceapa si lamai la micul dejun cat pentru o viata. Si inviorare la cinci jumate ca la carte. Nu exista nici ceapa nici lamaia in masa zilnica in forma proprie. Nici tratament profilactic.

Combinatii cu tipii de la bucatarie. Contra tigari.

 

Is sau am fost norocos. Din grupul de patru paturi lipite am fost singurul care a scapat.

 

Am scapat si am ajuns la Basarabi-Poarta Alba. Deja eram bucurestean "smecher". Adica bun de pus la fript. Numai ca o perioada m-a costat asta.

Edited by vesperala
şters offtopic
Link to comment
Share on other sites

univ ovidius fac de mate-info specializare informatica - constanta

 

nu vreau neaparat sa ma angajez in armata ... dar e o varianta destul de buna ... din cate stiu se castiga decent in armata

 

Se castiga un drac, decent. Nu citesti?

 

Cam ce crezi matale ca ai putea sa oferi armatei romane asa incat sa obtii un salariu bun?

Nu se vrea lipsit de respect postul meu. :hatoff:

Edited by RoAp
Link to comment
Share on other sites

sincer si eu as fi vrut sa fac armata ... cu bune cu rele dar te face mai ordonat

Pai cred ca poti . Nu este pe baza de voluntari ?

 

Am facut si eu armata . Ma rog 6 luni . In primele doua luni( la Pitesti ) a fost OK . Am facut armata cu instructie , plantoane , trageri etc. Deci armata . Dupa care ultimele 4 luni am venit mai aproape de casa nu zic localilatea . Si a inceput prostia . Am facut doar de garda si curatenie in unitate . Altceva nimic . Nu au vrut sa ne invete nimic . Orisicum unitatea acum este desfiintata si toata tehnica militara a fost carata prin tara .

 

Bafta !

 

Eu cunosc persoane care lucreaza in armata si castiga destul de bine. Este adevarat ca au grade mai mari. :rolleyes:

daca au de la trei stele in sus ...

 

 

el lasati vorbim cu Vespe si ne da ea stele cate vrem . nu trebuie sa mergem in armata .

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce e decent 3000 de lei?

 

 

 

soldat - max 1000 decent?

sergent -max 1300 decent?

plutonier - max 2000

subloconetent -max 2500

abia de la capitan care are vreo 3o de bulioane,ala e decent .

dar pana la gradul de capitan e mult drum si timp pierdut ,si iti trebuie ceva relatii sa poti inainta in grad,, adevarul e ca tot mai purtin o sa muncesti

din moment ce gradul iti creste,

ca soldat depinde unde faci armata nu e de bine ,toate se varsa pe mac,,,

sa traiti :coffee:

Link to comment
Share on other sites

Emo-ul ala micut si galben ?.................hmm, salut fara boneta pe cap, pentru asta as mai fi avut discoteca vreo doua seri :lol:

Îmi cer scuze, Orpheus, ca de obicei am încurcat borcanele şi mi-am scris povestea la topicul meu cu "întâmplări de viaţă". De fapt aici trebuia sa-l scriu... Ar trebui să-l aduc aici...

Link to comment
Share on other sites

Îmi cer scuze, Orpheus, ca de obicei am încurcat borcanele şi mi-am scris povestea la topicul meu cu "întâmplări de viaţă". De fapt aici trebuia sa-l scriu... Ar trebui să-l aduc aici...

 

 

E :ok: si acolo unde se afla acum, m-a amuzat insa fraza de aici, care pentru cine nu a citit istorioara ta de acolo, pare sa reprezinte o poveste din armata marcata doar de un emo :D:

 

 

:yessir:

Link to comment
Share on other sites

E :ok: si acolo unde se afla acum, m-a amuzat insa fraza de aici, care pentru cine nu a citit istorioara ta de acolo, pare sa reprezinte o poveste din armata marcata doar de un emo :D:

 

 

:yessir:

:imao: Ai dreptate... Ar reieşi ce-a mai scurtă "povestire" de armată prezentată.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eram azi pe afara si mancat un sandwish si mi-am amintit de vremea cand eram militar in termen,dupa juramant toata compania instructie unde eram eu am avut tabara 5 saptamani de cosmar,

am stat pe un camp in luna iulie si un pic din august,in corturi de armata,parca ma mananca si acum pielea cand ma gandesc prin ce am trecut,in alea 5 saptamanani nu am facut baie pe corp ca nu aveam apa suficienta,era doar pt baut si pt spalat pe fata si pe dinti ,un singur rand de haine pe care nu aveam timp sa le spal si nu avea rost ca toata ziua erau ude pe mine,am avut noroc ca am avut ciorapi de schimbat ,dar eram distrus toata ziua transpiram la instructie ,ne dadeau niste bidoane cu apa acidulata calda ,phhhh ,eram ca niste porci , Ziua in cort era cald de iti venea sa tragi un rand de piele jos,si noaptea era frig de nu stiam ce sa mai pun pe mine,nu mai zic ca a poluat torential de vreo 2 ori si era apa de 10 cm in cort,

a fost cea mai urata si mai murdara perioada din toata viata mea,nu stiu la ce a ajutat asta in instrutia mea, dar poate fiecare a trecut printr-o perioada mai nasoala din asta.

biban

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...