Jump to content
Vesperala Forum

Este toamna anotimpul vostru preferat?


BeRightBack

Recommended Posts

Nu stiu de ce multi zic ca toamna nu e chiar in topul preferintelor lor... Ca e atmosfera dezolanta, ca e urat, ca ploua, ca 'moare' natura...sau ca incepe scoala/munca (in unele cazuri) :imao: .

 

Eu ador anotimpul asta... Atmosfera melancolica, culorile ruginii, calde, linistitoare... Ploaia specifica... Natura care cade intr-un somn profuuund, adanc... Efectiv simt ca ma reprezinta.

 

Aberez eu? Chiar mi se pare cel mai frumos anotimp... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Imi place foarte mult toamna, devin melancolica, ma face sa fiu tot cu gandul in trecut in perioada copilariei, iubesc mirosul de ardei si vinete coapte, de gemuri aburinde, de compoturi, zacusca, castraveti murati, de marar, leustean, boabe de mustar, de frunze uscate, de fum rezultat din curaarea campurilor, de lemne taiate si pregatite pentru frig, iubesc si ploaia linistita si ceata, bruma care incep sa apara in fiecare dimineata. Una peste alta iubesc agitatia asta placuta a pregatirii pentru iarna.

Link to comment
Share on other sites

Toamna e cel mai frumos anotimp. :) Chiar daca nu am nicio amintire din copilarie legata de toamna, e anotimpul meu preferat. Imi place sa aud fosnetul frunzelor aproape vestejite si sa imi "scufund" ghetele in mormanele de frunze adunate pe trotuare (creep!). :lol: Un singur lucru nu imi place toamna: deschiderea anului scolar (acum e deschiderea anului universitar si e mai tarziu, dar tot toamna e :(), desi toata vara o astept (si asta pentru ca vara e anotimpul pe care il detest, pentru ca e anotimpul necazurilor).

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Teoretic da.. practic nu prea ... :(

 

L.E.: ^ Au scazut pentru moment... Incepand cu saptamana urmatoare vor creste din nou, accentuandu-se si diferenta de temperatura dintre zi si noapte..

La mine (si nu ma refer la orasul in care stau) a venit toamna de foarte mult timp. :) Deci sa vina temperaturile alea mari, pentru ca eu tot toamna voi simti ca este.

Link to comment
Share on other sites

la mine toamna e pe locul 2 .... intradevar e un anotimp melancolic dar eu iubesc iarna ... ironic avand in vedere ca eu stau la 2 pasi de mare

Si la mine e exact la fel. Toamna e pe locul doi dupa iarna si desi m-am nascut la campie si in mijlocul verii nu sunt prietena cu caldura.

 

oare chiar vine toamna?

Aici a venit... i-am simtit mirosul de cateva zile :wish_upon_a_star:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Nu stiu de ce multi zic ca toamna nu e chiar in topul preferintelor lor... Ca e atmosfera dezolanta, ca e urat, ca ploua, ca 'moare' natura...sau ca incepe scoala/munca (in unele cazuri) :imao: .

 

Eu ador anotimpul asta... Atmosfera melancolica, culorile ruginii, calde, linistitoare... Ploaia specifica... Natura care cade intr-un somn profuuund, adanc... Efectiv simt ca ma reprezinta.

 

Aberez eu? Chiar mi se pare cel mai frumos anotimp... :wub:

Nu imi aduc aminte de nici macar o toamna care sa imi fi placut . Poate din cauza ca incepea scoala toamna . Nu stiu .

In orice caz frigul din prima zi de toamna ma face sa ma gandesc ce bine mi-ar fi fost daca as fi un pisic cuibărit lângă o sobă.

 

Eu sunt adeptul primaverii ! Ce sa ii faci ! Nu degeaba m-am nascut in luna mai !

Edited by Folderaş
Link to comment
Share on other sites

Nu ştiu cum o fi toamna voastră...

Dar la mine a scăzut brusc de la temperaturi de mânecă scurtă şi ventilator, la vreo 9 grade. Adică la helancă şi geacă de piele.

Când spun brusc mă refer la: azi mânecă scurtă şi peste 24 de ore helancă .Aşa a fost schimbarea. De ieri plouă întruna, acum deja toarnă cu găleata.

 

Copiii au ascultat în ploaie discursurile de început de an... Cei ce le-au spus, tot în ploaie au stat să le spună... Un protocol obligatoriu şi în astfel de condiţii cuprins de ridicol.

Şi poate totul ar mai fi cumva, dar să ţi se citească mesajul ministrului învăţământului în timp ce toarnă cu găleata pe tine... :)

 

A trecut şi prima zi de şcoală...

Link to comment
Share on other sites

Asta e vreme de la Mediterana pana la Tropicul Racului. Si, avand in vedere ca procesul de schimbare a polilor este in plina actiune, e foarte probabil. De fapt, iarna va fi un soi de toamna. :)

Posibil . Nu as vrea sa fie asa . Doamne Fereste . BRB iti doresc sa ai multe toamne romantice si placute . La fel si tie Malitzia . Dar acum vorbesc tinand cont de schimbarile astea de clima .

Link to comment
Share on other sites

La 45 de grade la umbra, parca nu iti mai place asa mult vara. Plus ca e vacanta. :who:

 

Toamna e anotimul in care am un dor nebun de a asculta Jazz. :unsure: E ciudat, probabil atmosfera de afara e de vina. :) De asta astept mult toamna, pentru ca vara sau primavara nu pot sa ma delectez cu asa ceva. :huh:

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...