Jump to content
Vesperala Forum

Seriale


paulvanorton

Recommended Posts

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mai urmaresc si Spartacus

Superb, şi eu îl urmăresc împreună cu cel mai bun prieten, ne anunţăm ori de câte ori apare următorul episod şi pe urmă disecăm serialul până în cele mai mici detalii. E aproape la fel de bun ca HBO - Rome, numai că preia unele elemente din 300 şi chiar din Rome. Intriga e fascinantă, e singurul lucru nou.

 

Păcat că actorul principal a descoperit recent că suferă de cancer (nu ştiu în ce fază şi nici ce tip, ştiu că e tratabil) şi astfel filmările pentru sezonul 2 au fost amânate.

Link to comment
Share on other sites

:spiteful: si inca ce intriga ...

Mă întreb dacă am voie să discut pe marginea serialului.

Am?

imi pare rau sa aud asta, nu ar fi fain sa schimbe actorul :(

Mda, aceasta e viaţa, am aflat de asta imediat după ce am văzut scena aceea cu Ilithya şi cu Spartacus purtând măşti, ştii tu.

 

Mi-a părut rău, dar sper să fie bine.

Link to comment
Share on other sites

normal ca se poate discuta pe marginea serialului, dar asa mai light la anumite parti ale lui :whistle:

Şi ce părţi. Nu aş fi crezut vreodată că am să o văd pe Lucy Lawless într-o asemenea postură. Am şi câteva scene preferate. :whistle:

Finalul primului sezon este uşor de anticipat, cred. Ultimul episod, cel de-al 13-lea, va fi cu siguranţă unul exploziv care te va face în mod cert să aştepţi cu sufletul la gură primul episod din sezonul II, deoarece cred că în acest episod Spartacus şi Crixus vor evada în sfârşit de la şcoală. Alt final mai spectaculos nu găsesc. Cum o vor face nu ştiu, dar sunt curios ce se va întâmpla cu Doctore, va fi ucis sau se va alătura rebeliunii? Şi nu numai în privinţa lui sunt curios. Ce se va întâmpla cu Batiatus, Ilithya, Lucretia and co., că doar nu vor fi fugari şi vor trăi în pădure laolaltă cu gladiatorii revoltaţi. Probabil că vor fi ucişi. Din câte văd eu, serialul e structurat astfel: în prima parte avem expuşi anii de captivitate ai lui Spartacus derulaţi la şcoala de gladiatori, iar în a doua parte vom vedea, cred, scenariul luptei împotriva romanilor, traiul fugar, totul culminând cu bătălia finală contra lui Crassus. Bineînţeles, în cazul în care nu va exista şi un al treilea sezon. Abia aştept să văd cum se va desfăşura relaţia dintre Spartacus şi Crixus în afara şcolii, dar mai ales vreau să văd cum va fi posibil ca cei doi să se unească în vederea unei răscole de proporţii, ei de la început fiind adversari înverşunaţi.

Link to comment
Share on other sites

:tomato: desigur ma refeream la partea cu destrabalarea romanilor

:suicide: cam mult sange prezent, dar in afara de asta imi place :lol:

hm in ultimul episod aparut, 11, Spartacus o aflat ca Batiatus i-a omorat sotia deci clar urmeaza evadarea ... dar parca doar 2-3 sezoane ar fi cam putin

Link to comment
Share on other sites

hm in ultimul episod aparut, 11, Spartacus o aflat ca Batiatus i-a omorat sotia deci clar urmeaza evadarea ...

Aoleu Samsara, să vezi ce-ţi fac, eu nu am văzut episodul 11 încă!

dar parca doar 2-3 sezoane ar fi cam putin

Eu cred că 2 sezoane sunt suficiente, nu au prea mult material după ce evadează de la Batiatus. Câteva lupte şi gata. Pentru HBO - Rome, dacă ai văzut, a existat o petiţie din partea fanilor pentru sezonul III, şi producătorii aveau cu ce să continue, dar din păcate nu s-a putut realiza din cauza costurilor ridicate.

 

Dacă nu ai vizionat HBO - Rome, ţi-l recomand cu căldură. Este mai reuşit decât Spartacus, din punctul meu de vedere.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...