Jump to content
Vesperala Forum

grecia


paradise

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

citind "zorba grecul" am rememorat amintiri din grecia. abia acum imi dau seama ce impact a avut aceasta tara asupra mea. imi pare rau ca nu mergem anul asta in turcia, as fi putut face o comparatie...in fine...stef zice ceva de "la anu'"...

prima data cand intri in grecia peisajul e deceptionant. stanci nu foarte inalte, golase cu roca de culoare alb-gri.

soarele se inalta incetisor pe cer cand am trecut granita, era aproape intuneric, de fapt, iar faptul ca nu pot dormi in autocar (masina sau orice ar fi) mi-a permis sa vad toate culorile stancilor de la rasarit pana la inceputul amiezii.

umbrele au trecut usor la culori din ce in ce mai vii...

crestele alea au fost mai intai cufundate in indigoul zorilor, iar apoi au fost gri...

peisajul era acelasi...ziduri de roca alba cu plante specifice...tufisuri din loc in loc...cactusi pitici specifici climei mediteraneene.

maslini in campuri intinse strajuite de dealuri...

nori plutind somnorosi...

stef motaia pe scaun dupa o noapte in care tot incercase sa doarma, in parte pt ca nu putea din cauza filmelor rulate in autocar si din cauza scaunelor insuficient de comode pt un somn odihnitor. cand s-a mijit de ziua a inceput si el sa se uite pe geamul din dreapta mea pierdut in gandurile lui...

chiar i-am zis ca grecia nu prea are peisaje de vazut. dar drumul a alunecat lin si in urmatoare data cand m-am uitat pe geam mi s-a taiat rasuflarea.

cel mai frumos peisaj posibil imi defila in priviri.

in zare se vedea un oras mare (nici acum nu stiu cum se numeste, dar am sa caut o harta a greciei) cu case nu foarte inalte in culori deschise si pline de antene. unele aveau si bazine pt apa, iar mai departe de oras se intindea marea (nu stiu ce mare)...marea care era indigo...aproape de tarm era un vapor imens ancorat si alte ambarcatiuni mai mici rasfirate. sublim...cel mai deosebit peisaj...regret ca nu l-am fotografiat dar era un pic ceata afara...

nici nu mai retin alte peisaje intalnite pe drum...poate doar zonele cu maslini plini de roade verzi...sau curtile unor case si hoteluri cu gardul acoperite de leandru alb si roz sau palmieri cand mici cand inalti care m-au fermecat...sau bumbacul de pe drumul spre meteora...sau meteora insasi cu stancile ei slafuite...da, si meteora mi-a placut mult...fascinant...

curatenia a fost iarasi un lucru care m-a frapat. aveau saci de plastic in toate cosurile de pe strada...cel putin asa era in hanioti si kalithea...

si marea egee...atat de albastra...atat de limpede...atat de sarata...atat de magica...grecia!

manastirile de la muntele athos...pestii de sub vapor...pescarusii...valurile facute de vapor...nisipul fin si fierbinte...

muzica...dansul...limba m-a fascinat...S'agapo hellas!

oamenii amabili si bronzati...

rasul cu prietenii nostri dragi...

post-29-1202831799_thumb.jpg

post-29-1202831856_thumb.jpg

post-29-1202831890_thumb.jpg

post-29-1202831930_thumb.jpg

post-29-1202832001_thumb.jpg

Edited by paradise
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Eu am fost in Paralia Katerini acum 2 ani. Lumea zicea atunci ca e o statiune linistita, pentru cei mai invarsta. Mie mi-a placut atunci (aveam 13 ani) dar sunt foaaarte curioasa ce as zice acum, avand in vedere ca m-am schimbat foarte mult in ultimii 2 ani. E vorba de adolescenta, deh...De nevoia de prieteni, de galagie, de distractie :D:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Acum pot sa ma laud si eu ca am fost acolo. :D: In curand, probabil, si cu poze.

 

Fiind in extrasezon, a fost si mai frumos. :) Din cate am inteles, Paralia Katerini nu e chiar o statiune linistita. Linistita e Nei Pori, in aceeasi zona - Riviera Olimpului.

 

Am facut un traseu foarte obositor, in numai o saptamana, in care am ajuns in majoritatea zonelor turistice de importanta de pe litoralul grecesc:

Sithonia (Halkidiki) - Corfu - Parga - Lefkada - Zakynthos - Riviera Olimpului - Thassos, in aceasta ordine. Plus Meteora (cea mai spectaculoasa locatie pe care am vazut-o vreodata) si Salonic.

 

Un loc de care nu auzisem pana atunci si care m-a surprins, fiind foarte frumos, este oraselul Parga, un mic port pentru vase de agrement si mici ambarcatiuni pescaresti, aflat pe coasta marii Ionice. E construit in stil venetian, cu strazi inguste si "in panta" (probabil datorita faptului ca se afla pe munte), unde nu se poate circula decat cu scuterul, si case din piatra. Din loc in loc mai rasare cate un portocal (ale carui fructe nu sunt comestibile in perioada asta - ele se culeg in decembrie, iar daca nu sunt culese, devin acre-amarui) sau un lamai (astea erau comestibile). Locul ideal in care as trai... :)

 

Un alt locsor dragut e insula Zakynthos, o destinatie turistica relativ noua. O insula izolata de restul lumii pana acum 30 de ani, dar care a inceput sa se schimbe (pare-se) cand, in 1980, o nava de contrabanda a naufragiat pe o mica plaja ascunsa intr-un golf al insulei. De atunci, toata lumea stie de plaja Navagio, fiind o atractie constanta pentru turisti. Peisajul este impresionant. :) Nu l-am vazut de jos, de pe plaja (acolo se ajunge doar de pe mare). L-am vazut de sus, de pe munte, si panorama este magnifica.

 

 

Vreau ca, data viitoare cand voi ajunge in Grecia, sa vad Atena & Pireu, poate Creta...si locatiile pe care le-am vazut pana acum, dar mai amanuntit.

In Grecia, turismul (si-aici ma refer la hoteluri) nu e megaloman, ostentativ, kitch-os. In majoritatea locatiilor de cazare de aici, nu gasesti mai mult decat minimul necesar. Mesele nu sunt in regim Maximum All Inclusive (ca in Turcia), pentru ca, sa fim seriosi...cine se duce in vacanta sa manance pana ii crapa ficatul? :)

Oamenii sunt foarte draguti (si aici ma refer cam la toti cei care participa la mersul turismului - chiar si comerciantii din statiuni), amabili, gata sa faca aproape orice pentru a-i asigura turistului o sedere placuta. In plus, daca esti turist si mai cunosti si limba greaca, nu mai scapi de ei. :lol: In sensul bun. :)

Din cate am vazut, e printre putinele locuri din Europa care nu sunt contaminate inca de ura fata de romani.

Chiar am observat (in aceasta scurta experienta) ca grecii se dau in vant dupa romani. Nu stiu daca in mod special, sau... (probabil e doar o impresie personala), dar cand eram intrebat de unde sunt si raspundeam "Romania", majoritatea se entuziasmau la auzul acestui fapt, zambeau larg, deveneau si mai amabili decat erau initial si chiar incercau sa lege cateva cuvinte in limba romana, un gest foarte frumos, de respect. :)

 

Un singur lucru m-a dezamagit in Grecia: faptul ca, la "seara greceasca" nu s-au spart farfurii. :lol: :lol: Probabil e un obicei specific doar in anumite zone. Acolo unde am asistat (si chiar participat, intr-o mica masura) la seara greceasca, se aruncau servetele. Destul de frumos, dar nu la fel de savuros si "eliberator" ca trantitul farfuriilor... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...