Jump to content
Vesperala Forum
paulvanorton

Ultimul film vazut

Recommended Posts

am revazut Scarface, si zilele astea am vazut Paul(2011),the green mile si the pianist.

Paul n-a fost extraordinar (desi bunicel), dar Simon Pegg si grasul ala sunt geniali. Nu stiu daca am scapat un film in care au jucat amandoi, dar genul lor de umor e exact pe placul meu. Oarecum acelasi umor pe care il produce Colin Farrell in In Bruges.

Ultimul a fost Wild. Ma asteptam sa fie ca Into the wild, care e, de departe, primul in lista preferintelor mele. Dar nu. E putin cam sec si povestea, cat si motivul, nu sunt clare si nici atat de memorabile ca cele din Into the wild.

nici in bruges n-am vazut, il incepusem doar, nici into the wild, nici wild, desi vreau sa le vad de ceva timp..o sa vad maine cel mai probabil disconnect, imi place ideea filmului :) , si apoi die welle, o chestie germana si what we do in the shadows. si inca vreo 200 de filme dupa. toate la timpul lor. :lol:

ah, btw. Foxcatcher a fost foarte interesant, Steve Carell cel putin a fost excelent

Edited by Barcelona

In Bruges is a must see. Urmatorul e Foxcatcher. A luat niste premii... desi asta nu e un criteriu al calitatii. Dar am auzit destule cuvinte frumoase despre el.

The Hateful Eight.

Intotdeauna am admirat opera lui Tarantino si, desi Django mi-a placut mai mult, nu pot decat sa spun ca Hateful e un film excelent.

La La Land

Yep. De doua ori, de fapt... E magnific. :)

Intre cele doua vizionari ale acestui film, am vazut si My Fair Lady. :lol: La fel, o capodopera.

Snowden

Pentru un film, e destul de precis in prezentarea intamplarilor. Exista, undeva, si filmarea originala a jurnalistilor care au stat in Hong Kong cu Edward Snowden. Si e inclusa intr-un documentar numit "Citizenfour" si... Snowden e on spot. Producatorii acestui film au colaborat direct cu Ed si cu cei care l-au ajutat sa divulge secretele sumbre ale organizatiilor guvernamentale din SUA care se ocupa cu supravegherea neautorizata a... globului, practic.

In 2013, cand doi jurnalisti de la The Guardian au publicat documentele secrete din curtea CIA si NSA primite de la Edward Snowden, probabil unul dintre cei mai buni experti in analiza informatica ai lor (acesta fusese angajat timp de 8 ani in cadrul agentiilor secrete ale guvernului american), informatiile au socat pe toata lumea. Filmul prezinta lupta interioara a lui Snowden, care l-a facut sa arate tuturor adevarul despre culisele luptei impotriva terorismului ca pretext pentru CIA si NSA sa supravegheze absolut tot ce se poate supraveghea: apeluri telefonice, e-mailuri, sms-uri, toate logarile pe internet ale tuturor utilizatorilor si catalogarea tuturor cetatenilor (atat americani cat si straini), inclusiv dupa conexiunile dintre acestia (de exemplu X a vorbit la telefon cu Y; Z este fratele prietenului lui Q etc) si cum, uneori, foloseau aceste date ca unelte de santaj.

Filmul este, bineinteles, o dramatizare, dar... in realitate, nu e departe de adevar. Snowden a renuntat la familie, viata sociala, o slujba foarte bine platita in sistemul de securitate american, pentru ca nu a suportat sa participe la abuzurile impotriva drepturilor omului. Dupa ce toata povestea a fost publicata, el a incercat sa plece in Bolivia, unde intentiona sa ceara azil politic, dar a fost oprit in Rusia, dupa ce guvernul SUA i-a anulat pasaportul.

Bineinteles ca 99% dintre politicienii si angajatii din guvernul american au condamnat fapta lui Snowden, fiind acuzat ca a atentat la siguranta nationala si catalogat drept tradator si spion. Bineinteles. :) Obama insusi a fost foarte dur la adresa lui, Asta dupa ce, inainte de a fi ales pentru primul mandat, a promis ca va incerca sa reglementeze activitatea serviciilor secrete, pentru a se asigura ca respecta constitutia si legile internationale. Nu a reusit. Referindu-se la acest caz, Trump este si mai violent, declarand ca inca mai exista condamnarea la moarte.

Daca Rusia il va extrada (desi nu cred, am vazut si ce zice Putin despre el, si e singurul care e rezonabil), probabil ca Edward Snowden va putrezi in inchisoare si toata povestea va fi musamalizata. Chiar si daca va ramane in Rusia, cred ca totul va fi uitat in scurt timp. Cel putin, de partea cetatenilor. Ce a facut el e admirabil, dar e doar o picatura de apa intr-un ocean. Nu va conta. Probabil din cauza ca sistemul a facut jocul in asa fel incat sa fie in avantaj fata de cei care i se opun. Daca cineva scapa de sub control, va fi anihilat, apoi discreditat si demonizat. Singura sansa este ca aceste scapari sa fie in masa, dar... e putin probabil, pentru ca unii chiar sunt spalati pe creier si au impresia ca fac un bine natiunii lor, mentinand siguranta, cand de fapt, nu fac decat sa incalce drepturile omului. :stars:

"10 x 10", si am revazut "Law abiding citizen".