Jump to content
Vesperala Forum

Ultimul film vazut

paulvanorton
 Share

Recommended Posts

• Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

M-am uitat pe lista nominalizarilor la Oscar si am incercat sa citesc cate o descriere a fiecaruia, in scopul alegerii unuia spre vizionare. Am nevoie de un sfat de la cineva care a vazut mai multe dintre ele. Eu am vazut Theory of Everything si Birdman. Atat. Nu vreau sa vad Boyhood, care pare extrem de boring, Imitation Game, care pare o imitatie de film si nici American Sniper. Nici ala cu Julianne Moore, care ma enerveaza.

si eu cer acelasi lucru :) cum sunt cele 2, birdman si theory of everything? nici mie nu-mi pare mega interesant boyhood, despre american sniper se spune ca-i facut pentru propaganda extrema, de imitation game nu stiu nimic, pana nu apare la o calitate mai buna nu ma aproprii de el. :lol:

cat despre filme, o sa vad locke si the drop, ambele cu tom hardy, in al 2-lea fiind si james gandolfini, recenzii foarte bune pentru ambele, deci cred ca o sa merite. :lol:

ah, am vazut ratatouille. dragut

Edited by Barcelona

Theory of everything... la prima vedere, as fi zis ca e unul din cele mai bune filme pe care le voi fi vazut. Asta, cand am vazut trailer-ul. Parea asa... dreamy, cu putin umor inocent si chestii destepte. Dar as zice ca e, intr-un fel, plictisitor. Nu m-am plictisit, dar nu are sclipirea pe care o asteptam. Dar, oricum, eu sunt fan Stephen Hawking, si m-am bucurat sa ii vad povestea transpusa in ceva vizual, nu numai texte din carti/net. Poate fi chiar inspirationala.

Birdman e bun. Aici a fost invers. Ma asteptam sa fie o tampenie, dar m-au facut curios recenziile. E posibil sa fiu subiectiv si sa cred ca e bun doar pentru ca mi-a depasit asteptarile. Dar l-as recomanda. Nu e un film de box-office, clar, dar are destule elemente pozitive. Distributia, faptul ca, dupa mine, probabil nu a avut nevoie de prea mult montaj, fiind filmat intr-un mod original si aproape imersiv, conflictul - in special cel interior al personajului principal. Povestea nu e rea, dar nici uimitoare. Poti citi niste review-uri, eu nu stiu ce sa mai zic, poate sciu ceva spoilere... :lol: Desi, ma rog, intriga nu e foarte intensa.

• 4 months later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Nu știu dacă am mai pomenit aici de "For a Few Dollars More". Este un film excepțional, și filmul meu preferat din seria celor 3 cu Clint Eastwood, numite și Dollars Trilogy ("A Fistful of Dollars", "For a Few Dollars More", "The Good, the Bad and the Ugly"). Nu este încă ultimul film văzut, dar de îndată ce termin de scris asta mă apuc să-l revăd.

Regia Sergio Leone, muzica Ennio Morricone, westernuri italiene cu 2 actori americani, filmate în Spania. Rețeta succesului :lol:

Când l-am văzut prima dată mi-a plăcut atât de mult, încât l-am mai văzut o dată, imediat. Fără pauză. Apoi l-am văzut din nou, cu pista de comentarii (un tip pe care am uitat cum îl cheamă, cică biograful lui Sergio Leone). Multe detalii interesante, uneori îți explică cum au făcut și de ce îți place filmul atât de mult: chestiile la care nu eram atent, probabil nu sînt nici acum, dar le remarci inconștient și se adaugă la experiența filmului. De exemplu melodia care se aude când apare un personaj, sau efectul sonor prin care te anunță că urmează un gag, nu o bătălie. Trucurile lor :)

Plus faze haioase. Actorii erau din țări diferite și vorbeau limbi diferite. Mulți (inclusiv regizorul) nu știau engleza. Își spuneau toți replicile pe limba lor, și la sfârșit au tras coloana sonoră separat (se observă uneori că ce se vede nu are mare legătură cu ce se aude :) ). Pentru bandiți (figuranți) alegeau țigani din Spania, Sergio Leone îi alegea după mutră, să dea cât mai bine în prim-plan. Când trebuia câte unul să spună ceva era jale, nu reușeau să rețină un rând. Chiar a fost unul complet antitalent, până la urmă l-au pus să numere până la 10, ca să dea din buze, că oricum refăceau sonorul :rade: Și altele.

Probabil pentru că mi-a plăcut atât de mult, următorul film din serie, cel mai cunoscut și considerat de mulți cel mai bun, mie mi s-a părut lung, pretențios, și pe alocuri plictisitor.

În încheiere, cealaltă melodie celebră din filmul ăsta este chiar piesa de titlu,

(mai există o melodie numită tot Titoli în A Fistful of Dollars). Un timp am avut-o ca sonerie la telefon :)

:casc:

LE - filmul este din 1965. Are 50 de ani :o: