Jump to content
Vesperala Forum

Ce mai cititi?


Christina_Whisperwind

Recommended Posts

  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

1984, George Orwell.

Un roman cu un aer post-apocaliptic, a carui actiune se petrece intr-un viitor imaginar, in 1984 (cartea a fost scrisa in 1948), unde lumea este condusa de un regim totalitarist. 1984 este o forma de a denunta stalinismul, si de a avertiza lumea ca, intr-o societate care creaza masinarii ce se comporta ca oamenii si oameni care se comporta ca niste masini, adevarul este detinut de cei ce controleaza mintile oamenilor.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jose Mauro de Vasconcelos - Lastarul meu de portocal. O carte ce-mi fu de multa vreme la indemana, insa pe care am catadicsit sa o citesc de-abia luna trecuta. Nu ma pricep sa vorbesc despre carti si poate nici despre alte chestii, insa asta fu cea mai buna lectura pe care am avut-o in ultimii 12 ani. Am cautat-o apoi in prostie-mi s-a parut a fi martisorul perfect- n-am mai gasit-o, asa ca a trebuit sa improvizez pentru a o putea darui. Daca va iese in cale, n-o ratati. Recomandata fostilor copii si, mai ales, actualilor parinti. Superba!

Edited by eytrs
Link to comment
Share on other sites

Lastarul meu de portocal

 

N-am auzit de aceasta carte pana acum, dar titlul este superb. Spune totul, promite, pare o carte care lasa urme. In oraselul meu nu prea ai de unde cumpara carti. Poate la Craiova...

 

 

Revin, eytrs, ma informai pe google despre aceasta carte. Gasii un mic rezumat. Ma induiosara cuvintele spuse de acel copil chinuit si maturizat mult prea devreme de necazuri: ”Durere nu inseamna sa iei bataie pana lesini. Durere nu inseamna sa te tai la picior cu un ciob de sticla si sa te coasa la farmacie. Durere e asta, care doare in toata inima, cu care trebuie sa mor, fara sa pot spune nimanui secretul. Durere care paralizeaza bratele, capul, pana si vointa de a intoarce capul pe perna”.

Link to comment
Share on other sites

Este o poveste atat de trista si totusi nu-ti lasa un gust amar... Plus ca este insasi povestea copilariei autorului. Autor pe care am aflat ulterior ca Humanitas-ul l-a confundat cu altcineva atunci cand a redactat acea mica secventa biografica de pe copertele cartilor lor...mda.

E greu de gasit, eu am cautat-o in mai multe librarii mari din mai multe orase, am vorbit si cu cei de la Humanitas, insa din pacate cartea a fost editata acum destula vreme, prin 2004, stocurile sunt epuizate. Ca nu s-o mai gasi vreun exemplar prin nu stiu ce librarie uitata de lume, pentru asta nu pot baga mana in foc.

Daca vrei sa dai de ea si nu ai cum, da un semn.

Link to comment
Share on other sites

Minunata lume noua, scrisa de Aldous Huxley, in 1931. Aceasta lume noua este o civilizatie in care oamenii sunt creati prin inginerie genetica, si sunt programati, inainte de a se naste, pentru a avea anumite aptitudini, personalitate, temperament etc., pentru a corespunde necesitatilor societatii. Toti oamenii au un loc bine stabilit in aceasta societate, si fiecare contribuie la dezvoltarea ei exact asa cum a fost programat sa o faca, iar orice anomalie care apare este eliminata. Marea majoritate a populatiei face parte dintr-un stat global, care administreaza toata planeta. Datorita faptului ca numarul oamenilor de pe planeta este controlat strict si limitat la 2 miliarde, si pentru ca Statul creeaza oameni cu care sa ocupe fiecare domeniu al industriei, economiei etc, ca toate acestea sa functioneze in parametri normali, resursele nu sunt niciodata o problema, si toata lumea e fericita, aceasta fiind cheia cu care se reuseste a se mentine aceasta masinarie mergand, fara ca cineva din randul populatiei sa-si puna intrebari.

 

Avand in vedere faptul ca ne indreptam spre o astfel de civilizatie, cred ca "Minunata lume noua" poate fi considerata o profetie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
  • 3 months later...

Eu momentan citesc cartea a treia din Prima Lege de Joe Abercrombie, o trilogie fantasy foarte reușită, și The Moon Is A Harsh Mistress de Heinlein. Asta merge mai lent, o citesc în engleză pentru că s-a pierdut stilul la traducere, e scrisă într-o engleză sovietică foarte interesantă.

Link to comment
Share on other sites

Cezar Petrescu - Calea Victoriei

 

Sfarsit de veac in Bucuresti - I. M. Sadoveanu

 

 

:angelnot: Plus niste Dumitrite Brumate, de Smara(nda Gheorghiu).

 

Vespe, am aflat pe surse ca Bucurestiul asta visat de tine a decedat la putin timp dupa moartea lui Eminescu. Vezi mai bine cum te adaptezi in cel actual, pe unde gasesti vreo gura de aer curat, vreo galeata de apa limpede, vreo strada fara una mie masini pe minut si cu semaforul acoperit de crengi si panouri publicitare...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Desi cateodata vreau sa citesc chestii inteligente, am o pofta nebuna de a citi cartile lui Tolkien. Luna viitoare voi incepe sa iau, treptat, volumele din seria Stapanul inelelor.

 

Acum citesc Un veac de singuratate, Gabriel Garcia Marquez.

 

Eu momentan citesc cartea a treia din Prima Lege de Joe Abercrombie, o trilogie fantasy foarte reu?ită, ?i The Moon Is A Harsh Mistress de Heinlein. Asta merge mai lent, o citesc în engleză pentru că s-a pierdut stilul la traducere, e scrisă într-o engleză sovietică foarte interesantă.

 

I did some research on Abercrombie, pentru ca mi se parea cunoscut numele. Dar cred ca l-am confundat. Si totusi, am vazut ca are deja cateva lucrari ce par interesante. Sper sa-mi amintesc sa caut romanele lui la librarie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...