Jump to content
Vesperala Forum

Ce mai cititi?


Christina_Whisperwind

Recommended Posts

  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Acuma tocmai am terminat Biografia foamei de Amelie Nothomb,si Despre ploaie a lui Martin Page. Ii mai place cuiva de aici de Amelie Nothomb,in afara de mine ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am inceput "Zapada" de Orhan Pamuk, un scriitor de nationalitate turca, castigator al premiului Nobel pentru literatura, in 2006.

De asemenea, si "Ultimul Don", al lui Mario Puzo, pentru ca mi-a placut foarte mult ecranizarea unei serii de romane mai vechi ale sale, The Godfather. :)

 

Dupa ce le termin pe acestea, voi incerca unul din romanele lui Stephen King...

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

M-am apucat de citit Karma pura de Lazarev :read:

 

Eu tot citesc de cativa ani buni Lazarev... :imao:

 

Am incepute urmatoarele carti:

 

Flacara Violeta -Teodor Vasile

Carmen Harra - Cele 11 principii eterne

Astrologia financiara- Alexandru Nicolici

Panait Istrati -Pelerinul Inimii

Dictionarul universului britanic - Mihaela Anghelescu Irimia (chiar este interesant)

Mangaiere si mustrare- Danion Vasile

Copiii cei noi si experientele din preajma mortii- P.M.H. Atwater, LH.D.

Michael Newton- Journey of souls

 

Nu stiu cand le voi termina. Nu prea mai am timp si dispozitie. :sorry:

Link to comment
Share on other sites

"Omul cu briciul' - Andreu Martin. Foarte. Foarte misogin. Primele doua capitole (pana acum, doar pe astea le-am citit), cel putin, sunt pline de afirmatii misogine.

 

"Toti barbatii sunt, in adancul sufletelor, misogini. Toti. Si asta pentru ca, de multe secole, ne aflam in matriarhat. Pentru ca femeia incearca sa uzurpeze teritorii care nu ii sunt destinate, rolul ei fiind doar de a procrea si de a sta in casa sa ingrijeasca copilul. In casa. Acolo unde are timp sa faureasca planuri de revolta, sa isi starneasca odraslele impotriva tatalui lor. [...] Arma femeii, o arma invincibila, sunt lacrimile. [...] Stiti de ce femeile nu pot fi hirotonisite? Pentru ca taina spovedaniei nu ar mai fi respectata." etc., etc. (citatele nu sunt exacte...)

 

Inceputul e promitator. Pare ca ar contine foarte multe adevaruri. :D:

 

 

--

Pe langa asta, si "Java de la 0 la expert" :) De nevoie.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am citit o poveste..:nav:

 

de pe net: Goldilocks And The Three Bears (Bucle-Aurii şi cei trei urşi )

http://www.dltk-teach.com/rhymes/goldilocks_story.htm

 

ceva din ea îmi aminteşte Albă ca Zăpada :o:

Link to comment
Share on other sites

Ultima carte citita este " Sodoma si Gomora " din colectia Cotidianul . Cartea este un colaj de povestiri decupate din diverse opere . Citind-o , vei vedea un crampei din viata unor capitale ale lumii , in diverse perioade ale istoriei , prin ochii unor scriitori mai mult sau mai putin celebri. Pe mine m-a atins unul din fragmentele dedicate Bucurestiului (sunt mai multe despre capitala noastra ) , fragment din cartea " Bucurestii de altadata " de Constantin Bacalbasa . Bacalbasa a scris cxartea asta la sfarsitul anilor '20 si descrie Bucurestiul din a doua jumatate a secolului 19 si inceputul sec . 20 . Nu poti sa nu simti parfumul unui oras care nu mai are nimic in comun cu cel de acum . Interesant este ca si autorul tanjea, atunci cand a scris cartea , dupa Bucurestiul lui de altadata , cel din perioada interbelica parandu-i-se (pe alocuri) schibat in rau .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...