Jump to content
Vesperala Forum

Semnul fiarei


piko

Recommended Posts

“Ingerul digital” este denumirea unei companii americane, listata la bursa NASDAQ, fabricant al dispozitivelor personale de identificare (RFID, dispozitivele de identificare prin radiofrecventa, CIP-urile) destinate marcarii si urmaririi cetatenilor

 

“Ingerul digital” este si numele dat unui documentar realizat de un grup de crestini ortodocsi din Serbia, deocamdata singurul film care trateaza acest subiect dintr-o perspectiva duhovniceasca ortodoxa.

 

Documentarul “Ingerul digital” se adreseaza unui public matur si avizat.

 

Filmul este tradus in limba româna, cu subtitrarea integrata in fisierul video.

 

 

http://ro.altermedia.info/antisistem/inger...gital_8718.html

Link to comment
Share on other sites

L-am descarcat si am avut rabdarea sa-l vad in intregime!

Filmul este crestin-nationalist sarb, cei care vor avea de mancare si vor da la altii cand va veni Antihristul!

Similare sunt filmele: Zeltgeist si Semnul Fiarei, iar cartile depre Antihristul Nicolaie, care va fi presedintele ONU si Seful Bisericii Universale se vand bine( sunt deja la al saptelea volum), interpretari ale Apocalipsei cu cei 7 ani de domnie a Antihristului si de pace globala, urmata de batalia finala intre bine si rau s-au scris si se vor mai scrie.

De la mine nu dau sfaturi, dar va spun sa va intariti fiecare credinta proprie, deoarece semnele sunt multe.............

Link to comment
Share on other sites

Aha .. am crezut ca este vorba chiar de dispozitivele de identificare personala pe baza de RFID (un chip de identificare folosit pe scara din ce in ce mai larga in IT si in industria auto). Eu personal nu am nimic de obiectat in legatura cu introducerea lor la identificarea personelor, dar deh ... stiu ca Biserica Ortodoxa a sarit in sus, ca vezi doamne, vom fi marcati, si "semnul fiarei", si etc. :stars:

Link to comment
Share on other sites

Eu personal nu am nimc de obiectat in legatura cu introducerea lor

:huh: Doamne fereşte

 

Fie şi numai din superstiţie şi cred că rasa umană ar face bine să evite măcar semnele prezise.

Link to comment
Share on other sites

Aveti vreo problema cu circuitele integrate de pe placa de baza a calculatorului vostru? A televizorului? A coputerului masinii? ... chiar nu inteleg problema.

oamenii nu sunt obiecte.

tratarea lor ca pe obiecte e o problemă, din punctul meu de vedere, cel puţin...

eu nu aş numi-o problemă, oricum.

Link to comment
Share on other sites

vesperala, tu ai o carte de identitate din plastic. Actele de identitate au holograme, si alte elemente de securitate. Asta nu inseamna ca esti un obiect.

 

Acum sincer ... din partea mea, cartea de identitate ar mai putea suporta si un chip. Iar din moment ce sunt obligat sa o am cu mine tot timpul, mie personal mi-ar conveni sa nu ma mai verific de cate ori plec de acasa, sa nu imi umplu buzunarul cu acte, si sa nu ma agit pentru umblatura care ma asteapta in caz ca le pierd.

 

Sau implantul in sine ar fi problema?

Multi au implanturi dentare, altii au peace-makere, ... ca sa nu mai vorbesc de silicoane si piercinguri.

 

In fine .. vedem altfel lucrurile, si oricum, nu noi vom fi cei care decid in sensul aplicarii solutiei.

Link to comment
Share on other sites

Sau implantul in sine ar fi problema?

Multi au implanturi dentare, altii au peace-makere, ... ca sa nu mai vorbesc de silicoane si piercinguri.

le au pentru că le vor.

nu îi obligă nimeni.

 

obligarea e problema.

:vespe: cheful să am de ales şi să nu mă simt ca intr-o turmă care a trecut pe la veterinar..:)

Link to comment
Share on other sites

Si acum exista reguli sociale, la care te coformezi. Sau hai sa zicem ca esti o fire mai rebela si mai triezi din reguli. Dar oricum exista niste legi, de care nu te poti eschiva. :)

 

obligarea e problema.

Impunerea unor standarde si obligarea cetatenilor sa se conformeze nu este ceva nou. :wink:

Link to comment
Share on other sites

le au pentru că le vor.

nu îi obligă nimeni.

 

obligarea e problema.

:vespe: cheful să am de ales şi să nu mă simt ca intr-o turmă care a trecut pe la veterinar..:)

 

Ganditi-va ca poate contine si date medicale un eventual implant. Sau "marcajul".

Cand secunda are rang de ora e un lucru rau?

 

Ceva similar tehnicii care permite acum stabilirea grupei de sange aproape instantaneu fata de

vechea stampila din acte. Comparatie.

Cand exista credinta, un semn ramas dupa o operatie sa spunem, credeti ca reprezinta ceva rau?

 

Obligativitatea, deocamdata este o problema de morala.

 

Dar cate nu au fost?

 

Cred ca pica in derizoriu in timp o asa problema.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: vă reamintesc că eu voi şterge pe acest board userul care va avea aici număr ca semnul fiarei..:) rugându-l să îşi creeze un nou cont.

 

asta dacă nu cumva voi băga de seamă la timp şi îl voi crea eu însămi contul cu acel număr pentru ca ştergerea apoi să nu deranjeze o persoană anume.

poate aşa aveţi înţelege că pur şi simplu tema mie îmi e peste mână de discutat.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: vă reamintesc că eu voi şterge pe acest board userul care va avea aici număr ca semnul fiarei..:) rugându-l să îşi creeze un nou cont.

 

asta dacă nu cumva voi băga de seamă la timp şi îl voi crea eu însămi contul cu acel număr pentru ca ştergerea apoi să nu deranjeze o persoană anume.

poate aşa aveţi înţelege că pur şi simplu tema mie îmi e peste mână de discutat.

 

Punctul dumneavoastra de vedere este cinstit. Is cateva insemne pe care nimeni nu le-ar accepta.

Link to comment
Share on other sites

daca nu v-ati uitat la film...de ce vorbiti? Night....te sfatuiesc sa te uiti atent la film....fa-ti timp si pentru astfel de lucruri....documenteaza-te....incearca sa ai rabdarea sa te uiti la tot filmuletul.....ti-e chiar asa de greu sa accepti sa privesti si din perspectiva Bisericii? de ce trebuie sa tratam Biserica cu indiferenta....si sa spunem mereu: ce-mi trebuie mie religie.biserica.rugaciune?!

Night,cred ca probabil ai auzit si tu de multe ori:cea mai mare dorinta a diavolului este sa ne faca sa nu credem in existenta lui....are rost sa explic de ce? cred ca esti destul de destept sa iti dai seama singur .... problema e alta ....incearca sa privesti filmul in intregime....ai rabdare sa vezi despre ce este vorba in film..... nu te oblig sa crezi in ceea ce vei vedea....ci doar te rog sa lasi cuvintele pe care le vei citi sa iti ajunga la suflet...nu doar la urechi.... si in acelasi timp,ia-o logic... sa vezi ca poate nu sunt nebuni cei care au facut acel filmulet....

Link to comment
Share on other sites

de ce trebuie sa tratam Biserica cu indiferenta....

piko, eu BISERICA (,) ca institutie in sine, nu o tratez deloc (retine: deloc) cu indiferenta.

Imi pare rau ca asta s-a inteles din expunerea punctului meu de vedere.

 

.... si nu mai comentez in jurul acestui subiect. Ma intimidati. :)

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: vă reamintesc că eu voi şterge pe acest board userul care va avea aici număr ca semnul fiarei..:) rugându-l să îşi creeze un nou cont.

 

asta dacă nu cumva voi băga de seamă la timp şi îl voi crea eu însămi contul cu acel număr pentru ca ştergerea apoi să nu deranjeze o persoană anume.

poate aşa aveţi înţelege că pur şi simplu tema mie îmi e peste mână de discutat.

Care este acest numar, 616, 665 sau 66şase? Number of the Beast Edited by vesperala
şase
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Aha .. am crezut ca este vorba chiar de dispozitivele de identificare personala pe baza de RFID (un chip de identificare folosit pe scara din ce in ce mai larga in IT si in industria auto). Eu personal nu am nimic de obiectat in legatura cu introducerea lor la identificarea personelor, dar deh ... stiu ca Biserica Ortodoxa a sarit in sus, ca vezi doamne, vom fi marcati, si "semnul fiarei", si etc. :stars:

 

Si n-are dreptate ? :hm:

 

Asta nu inseamna ca esti un obiect.

 

In fine .. vedem altfel lucrurile, si oricum, nu noi vom fi cei care decid in sensul aplicarii solutiei.

 

Orice om trebuie sa aleaga, pt ca are libertatea. Majoritatea vor alege cipul. Chiar daca tu nu te vezi un obiect, "conducatorii" te vad un obiect. :D:

 

Punctul dumneavoastra de vedere este cinstit. Is cateva insemne pe care nimeni nu le-ar accepta.

 

Chiar nimeni ? :hm:

Link to comment
Share on other sites

Nimeni cu alternativa posibila. Sau mai bine spus nimeni interesat. Material, spiritual sau alte forme de avantaje. Cred.

 

Ba da. Material vorbind. Biblia spune :

 

Apocalipsa 13, 17 : Si nimeni sã nu poatã cumpãra sau vinde, fãrã sã aibã semnul acesta, adicã numele fiarei, sau numãrul numelui ei.

Edited by Hyperion
Link to comment
Share on other sites

Ba da. Material vorbind. Biblia spune :

 

Apocalipsa 13, 17 : Si nimeni sã nu poatã cumpãra sau vinde, fãrã sã aibã semnul acesta, adicã numele fiarei, sau numãrul numelui ei.

 

Is paralel cu scrierile sfinte. Totusi pare scos din context.

Sau semantica prost interpretata.

 

Deviem. :d1:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...